Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Sorin62

^^^ Decizia CNSC este dată în 12.11.2015, data comunicării, cel mai devreme este 13.11.2015, apoi 10 zile (lucrătoare) înseamnă nu mai devreme de 27.11.2015 (vineri), apoi Sf. Andrei, 1 Dec, cred că mai discutăm pe 3-4 dec 2015.

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-1941.pdf

florin74

Si actualizarea pe site-ul CAB mai dureaza, asa ca in jur de 7-8 decembrie ar trebui sa stim ce si cum. Aproape imposibil sa nu se lase cu o contestatie, dar cine stie, poate vine Mos Craciun mai repede. :)

cutter

Eu parcă am auzit că se merge la CAB (iarăși nu vreau să fac pe interesantul sau să fiu vag, dar așa am auzit... doar o vorbă).

Silvania


horatiu.cosma

Mai pun si eu niste poze de pe Gilau-Nadasel de la colegii de la constructii, UTCN.
Asfaltare intre km 0 si viaduct I






horatiu.cosma

Viaduct I


Treburi de constructori, nu ma bag :).




horatiu.cosma

Intre I si II.

Coborarea dealului dintre I si II(nu pe aliniament)

In zona viaductului II




horatiu.cosma

Cel mai probabil intre II si III.


Nu mai am poze de la III, IV, V, padure, prima parte de dupa padure, ci sarim direct la debleul de dinainte de curba spre nodul Nadasel.

Aproape de nod, cu alunecarea de teren in stanga.

horatiu.cosma

Spre capatul lotului.









Daca mai fac rost de poze din zonele lipsa, o sa le pun.

danutzu_1069

#7944
Ala e testul cu parghia... (nu mai stiu cum ii zice) masoara cu un comparator cat se "ridica" terenul compactat in momentul in care cele doua roti ale basculantei pleaca de pe acul de masura. Acul de masura fiind initial intre cele doua roti.

Wadan

#7945
^

Parghia Benkelman. Verifica gradul de compactare. :)

NGC

Quote from: Sorin62 on November 23, 2015, 07:15:51 PM
^^^ Decizia CNSC este dată în 12.11.2015, data comunicării, cel mai devreme este 13.11.2015, apoi 10 zile (lucrătoare) înseamnă nu mai devreme de 27.11.2015 (vineri), apoi Sf. Andrei, 1 Dec, cred că mai discutăm pe 3-4 dec 2015.
Nu sunt 10 zile lucratoare, ci calendaristice. Am mai scris aici cum se calculeaza.
Ieri a fost ultima zi in care se putea contesta la CAB, dar mai dureaza putin pana apar pe pagina lor contestatiile noi.

alecu26

Exact, parghia Benkelman. Camionul are o masa nominala...si se masoara deforamtiile terenului din spate la diferite distante de axul din spate al masini.

Cealalata...e tot o masuratoare a gradului de compacatare...metoda cu con si nisip. Se aplica la terenuri necoezive.
Drumurile noastre POATE;

gdaniel

Ca informatii noi mai observ ca aproape au terminat armarea + suprabetonarea la viaductul II si ca pun Dorosol la capatul lotului la Nadaselu.

neaghi

Quote from: alecu26 on November 25, 2015, 08:57:26 AM
Exact, parghia Benkelman. Camionul are o masa nominala...si se masoara deforamtiile terenului din spate la diferite distante de axul din spate al masini.

Cealalata...e tot o masuratoare a gradului de compacatare...metoda cu con si nisip. Se aplica la terenuri necoezive.

Rezulta ca cei de pe loturile unde nu s-a facut compactare, cu urmarile care le stim habar nu au de scula aia sau nu stiu s-o foloseasca...ca altfel nu se explica...