News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Tavi

Si eu am trecut aseara inspre Bucuresti pe acolo si nu functiona iluminarea desi parea ca este gata!
Fara poze ca era intuneric. Promit sa ma revansez saptamana viitoare.

slartibartfast

#7906
^^

Weekendul ăsta mi-am luat inima în dinți și am și ieșit pe nodul acesta (și la întoarcere am și intrat înapoi, și nici nu eram singurul care o făcea). În afara semnului de interzis pe care l-am ignorat, nimic nu te împiedică să folosești nodul, și este destul de sigur (complet asfaltat și semnalizat). Singurul lucru la care se mai lucra puțin și care într-adevăr nu era foarte, foarte bine semnalizat erau sensurile giratorii de pe drumul județean.

Xenos


Am circulat recent (weekend-ul trecut) pe A3 spre Bucuresti si pot spune ca sunt ingrijorator de multe cadavre de caini pe autostrada, urmele de franare arata ca s-au putut petrece si accidente ca urmare a coliziunilor cu cainii care umbla slobozi pe autostrada!

Oare de ce nu s-au montat garduri pe aliniamentul autostrazii, pentru a preveni intrarea animalelor pe autostrada?! Alta data am vazut o turma de oi care pastea periculos de aproape, intr-o zona cu padure, evident fara gard...

TibiV

Garduri au fost...
Dar au trecut hotii...
La fel este si pe mare parte din A2, iar de A1 nici nu are rost sa vorbim.

Plus ca unii "riverani" rup gardurile de protectie ca sa isi faca "scurtaturi"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

Da.Multe lucruri trebuie sa se schimbe si la baza nu numai la conducere !Sa aduni "feru" nu este egal sa pui in pericol vietile oamenilor.Dar mai avem mult pina departe 😒

JohannDB

A3, Bucuerști-Ploiești...
    Vineri seara, 13.11.15, în jurul orelor 22 am trecut prin zonă, pe sensul spre Ploiești.
    -M-a cotrariat puțin acea "ișire" în scurt, de pe acest sens (nu mai rețin localitatea) aducându-mi aminte de descuțiile văzute aici referitor la situație; nimic nou cu "ieșirea", chiar în fața mea o mașină a făcut dreapta....
    -Pe sectorul de autostradă, au început să se "vălurească" porțiuni, sau mai bine zis au inceput să fie mult mai accentuate "trambulinele" de la capetele de poduri/podețe și chiar și pe aliniamente.
    -Pe carosabil, destule resturi de animale (din unele a mai rămas numai un petec de blană, atât de mult au fost "reciclate"), dar și bucăți de anvelope (am și prins un tir, din urmă, apropae de Ploiești, care avea anvelopa stângă de la axa unu de pe vagon "franjuri" ca urmare a exploziei; șoferul mi-a spus că a căutat să curețe zona la locul exploziei, dar fiind întuneric n-a reușit cu totul.
    OF TOP...Și pe A3-ul german am văzut destule urme de animale, dar toate de talie mică (jderi, arici...), ce pot lesne trece prin ochiurile gardului.

alecu26

Nu pot sa treacă așa lesne. Nu se observa dar gardurile la partea de jos au alta mărime a ochiurile.  Sunt mult mai mici.
Drumurile noastre POATE;

JohannDB

Așa este cu gardurile și ce am remarcat, era prezența animalelor mici în anumite zone, numai, dar sunt.

interesantul

Da Miliția ce face?
De ce pe A3 Gilău - Câmpia Turzii nu dispare gardul de protecție?
Și sunt zone unde gardul e chiar departe de calea de rulare....
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

marisRO

Quote from: asztalos on November 11, 2015, 02:23:53 PM
Nu am trecut de ceva vreme pe acolo, dar eu zic ca 99,99% nu are tangenta cu viitoarea autostrada, ci tind sa vred ca Hirschmann Automotive se extinde...
Off : cred ca o sa am si nepoti pana o sa vad autostrada langa Targu Mures (mai mult ca mine nu cred ca si-ar dori cineva aceasta autostrada)

Totusi eu cred ca in zona acestui nod isi face organizarea de santier Strabag petru ca am vazut masini inscriptionate parcate acolo.

TibiV

Astazi ora 13, A3.
Ne apropiem de nodul Gherghita.





Este correct presemnalizat





Banda  pentru dreapta...



Pe breteua de iesire



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV




Ma apropii de giratoriu

In stanga, spre DJ, fofota de utilaje

Nici unul nu statea, toate lucrau

Si ma opresc la intrarea in giratoriu

Se sapa la greu in stanga

Buldo-excavatorul lucre chiar in rondul din centrul giratoriului

Ma pun in miscare...

... si opresc in dreptul DJ-ului. Nu am deranjat pe nimeni, am fost singura masina in tot timpul  mini-reportajului...



Mai departe...

Drumul tehnologic






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Iesirea inapoi spre autostrada



O privire in stanga, spre giratoriu...

... si spre DJ, sensul spre pasajul peste A3

In dreapta rigola si podet...

Rigola continua si in stnga, iar fix sub masina breteaua de iesire trece peste un podet similar cu cel din poza precedenta..
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Hai spre autostrada...

Se lucreaza si in stanga, intre bretea si DJ

In zona asta rigolele sunt inca in lucru



Stanga bretelei...

Depasesc o CIF-a in mers in dreapta, pe drumul tehnologic
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#7919

Chiar se muncea...

Se uitau mirati la mine cum sofez cu o mana si ii pozez cu cealalta... :)



Ma apropii de autostrada...

..si gata, back to A3


The End...

LE
Cei care vor sa vada pozele la reolutie maxima, le gasesc aici: http://imgur.com/a/nkSwi.
Dar atenti, fiecare poza are peste 2 Mega...
Nu incercati cu telefonul mobil decat pe WiFi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)