News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

9 Members and 27 Guests are viewing this topic.

icristian

#5940
Eu sincer ma bucur ca nu au consens politic pentru parteneriat public privat. Poate acum o sa inceapa sa se gandeasca la alternative mai bune pentru finantarea aceastei autostrade.
Pana la urma e treaba guvernului sa eficientizeze modul cum e cheltuit banul public si nu doar sa-i mute dintr-o parte in alta, dar nu e la fel de usor.

Partea proasta e ca o sa mai intarzie destui ani pana vom vedea ceva construit.

teocharis

era moarta din nastere azi doar au ingropat_o cu acte in regula.

horatiu.cosma

"Parteriatul public privat este soluţia pe care o considerăm cea mai bună pentru Comarnic-Braşov şi nu poate fi rezolvată...Nu avem consens politic". As vrea sa stiu si eu care sunt "ei", care considera PPP-ul asa grozav, cand toata tara le-a sarit la gat in momentul anuntarii pretului astronomic. Pacat ca nu l-a intrebat nimeni de promisiunea cu demisia in caz ca nu e gata Comarnic-Brasov pana in 2016, dar deja ne-am cam obisnuit cu declaratiile acestea in care altii sunt de vina, mai putin el.

horeaa

Iernut Chetani - amana cauza, nu-i surprinzator ... dar ma mira ca nu scrie pe cand.

16.04.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 4 recurs NCPC
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Se înaintează dosarul Completului de judecată iniţial investit C 6 Recurs.
Document: Încheiere de şedinţă    16.04.2015

Calin

#5944
Si eu ma bucur sincer ca Guvernul Ponta nu poate adopta solutia unui PPP in cazul acestui tronson de autostrada cum sper sa nu reuseasca nici in alte cazuri ! Din pacate in spatele unor astfel de proiecte PPP se afla interese uriase - sunt sigur ca si mita data politicienilor-bani care ajung in buzunarul unora pe seama tuturor cetatenilor,dar mai ales a acelora care locuiesc in preajma unei astfel de autostrazi.....pe care o vor folosi platind in plus,fata de altii care au si pot folosi autostrazi doar cu rovigneta, printr-o eventuala taxa de bariera........Cand ma gandesc ca ar fi posibil sa o construiasca cu fonduri europene, din cate am inteles eu, ma apuca strechea ! Cred ca acea "lipsa de consens politic" este de fapt "teama de DNA".Sper sa vad cat mai curand si Brasovul legat prin autostrada de Bucuresti ,Sibiu si Bacau dar intr-un mod care sa avantajeze populatia si nu pe unii oameni de afaceri fara nici un fel de scrupule si politicieni corupti.

alexbb

Quote from: alecu26 on March 12, 2015, 06:12:12 PM
si apropo de A3 (buc-Ploiesti)...deformatiile pe portiuni destul de mari sunt chiar grave. Mai ales in zona podurilor. Au ajuns sa puna restrictii de viteza.

Practic la fiecare pod risti sa-ti musti limba. Mai este oare in garantie?

Cum a dat putina caldura, s-a inrautatit situatia. Cel mai grav mi se pare la podul peste CF de la Moara Vlasiei, pe ambele sensuri la capetele dinspre Ploiesti :(.

danutzu_1069

Daaaa, e o galma de toata frumusetea pe banda 3 pe sensul spre Bucuresti. Inainte de rostul de dilatatie.

NGC

Quote from: NGC20 on March 13, 2015, 08:08:51 AM
Quote from: NGC20 on March 05, 2015, 02:34:57 PM
Pentru procesul dintre PIZZAROTTI si CNADNR pentru tronsonul Bucuresti - Moara Vlasiei a fost astazi termen de judecata.

Quote
05.03.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pt a da posibilitate partilor sa ia cunostinta de raspunsul la obiectiuni. Respinge cererea de efectuare a unei contraexpertize ca neintemeiata. Cu apel odata cu fondul. Pron in sedinta publica.

Noul termen este 12.03.2015.

Quote
12.03.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pentru a se lua cunostinta de actele comunicate in sedinta publica

Noul termen este 16.04.2015.

16.04.2015
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la 23.04.2015

Ionut

Deci pe 23 aprilie se da pronuntarea? ??? Ar mai fi cai de atac?

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Hercule

Pe sectiunea Campia Turzii - Targu Mures nici o piatra nu e intoarsa pina acum. Cel putin cit se vede din DN.
Deșteaptă-te române!

florin74

Gata cu concediul, prea multa odihna dauneaza sanatatii :) . UMB a reinceput lucru, atat spre Nadasel, cat si spre Gilau.

horatiu.cosma

Oare saptamana viitoare de 1 mai pleaca din nou acasa, sau li s-a consumat ziua libera acum de Paste?

ciprebbe

Nu pleaca, 3 saptamani raman pe santier.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Pentru procesul dintre ASTALDI si CNADNR / STRABAG pentru tronsonul Iernut - Chetani, noul termen de judecata este 14.05.2015.