News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

isotech_ro

Quote from: doryan93 on December 03, 2013, 08:38:09 PM
Domnul Ponta o tine cu ale lui,
.....
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/ponta-autostrada-comarnic-brasov-va-fi-gata-la-sfarsitul-lui-2016-189495.html

Doamne Dumnezeului, cât poate minți acest xerox ... oare in cazul lui refill sau consumabilele nu au si ele un ciclu de viață ?  :o

alecu26

Quote from: Ionut on November 24, 2013, 08:40:08 PM
N-are treaba Comarnic-Brasov cu alte povesti. Comarnic-Brasov e musai de facut. S-a discutat de o mie de ori... Vinci va fi 99%. Problema e ca va fi gata prin 2017, parerea mea. La final de 2017, sunt lucrari incredibil de dificile si chiar daca va fi concesiune/gen PPP (bani privati), tot va fi greu de construit.

Si final de 2017 e devreme.

2014 se gaseste finantare
2015 se face studiul geotehnic si proiectare pe bune pentru tunele
2016&2017 e prea scurt pentru un tunel de 3-4 kilometri...indiferent de metoda si chiar daca se lucreaza 24/7 (asa cum se lucreaza de obicei la tunele).

Ok....solutii ar fi...sa se creeze inca un punct de intrare pe undeva pe la mijlocul tunelului...astfel incat sa existe 4 fronturi de lucru (comaprativ cu 2) dar nu cred ca cineva a luat in calcul asa ceva. Basca ca nu s-au mai facut tuneluri in RO in aceasta genereatie...si learning curve-ul va fi destul de greu si anevoios. Nu cred ca se vor aduce asa multi expati si experti straini. (sau...again...depinde de bani).
Drumurile noastre POATE;

doryan93

Luni, 9 decembrie, se aşteaptă primirea ofertelor pentru construcţia autostrăzii Comarnic-Braşov astfel încât până la finele anului să se finalizeze evaluarea şi să se semneze contractul, potrivit directorului general al Companiei de Drumuri, Narcis Neaga.
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/189567.html

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

Quote from: bogdymol on December 06, 2013, 10:30:50 AM
Raportul corpului de control al Primului Ministru referitor la contractul Bechtel (Autostrada A3 Brasov - Bors)

A inceput spectacolul de sunet si lumini sa-si acopere incompetentat cu acciza si planul de autostrazi.

Pana in 2005 totul a fost bine si frumos, , licitatie, SF corect realizat, estimare corecta a costurilor, pret corect.- exemplu de bune practici.

Oare poate sa-mi explice si mie daca a semnat vreun contract cu pret tinta, cum a fost semnat inital contractul cu Bechtel (2,2 mld dolari pret tinta)?

CornelB

Spuneam zilele trecute ca in Popasului a inghetat activitatea.
Acelasi lucru il spun si astazi, cu exceptia faptului ca azi dimineata un trailer a dus pe partea opusa, buldozerul care saptamana trecuta nivela gramada de balast din capatul autostrazii.

Tavi

Multam de info CornelB. Aici e gheata la mal  :(

ciprebbe

#2377
Campia Turzii- Gilau

http://www.youtube.com/v/bKB7GWFZ_eo

Tempomat  129km/h mai putin la min 18.50 cand plugul venea cu spatele pe banda 2.
NU exista trambuline la poduri sau viaducte!
Drum de albastru precum in harta lui vancouver.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

doryan93

După ce au renunţat în 2010 la construirea Autostrăzii Comarnic-Braşov, companiile Vinci (Franţa) şi Aktor (Grecia) au depus din nou ofertă pentru construcţia acestui tronson, de data aceasta în consorţiu cu austriecii de la Strabag.

Articol aicia.

yuli 1

Eu bag mana in  foc ca anul asta nu avem câştigătorul pentru Comarnic-Braşov ( cum se vad  treburile)   poate la anul sau cine stie .. Asta e viata  mergem inainte .

b69crx

incep sa imi doresc s-o zbarceasca la fel ca in 2010 cu rahatul asta de autostrada...ce bine ar fi sa nu gaseasca finantare din nou...o porcarie de 100 mil E pe km

tigrel58

#2383
Eu nu stiu de ce sunteti asa de speriati. Totul e conform planului, evident UMB a renuntat din lipsa de forta, iar evident Salini / Impregilo (in ordinea asta) e competitor, castiga cine trebuie.
Forta nu e Vinci, ci STRABAG (istoriceste vorbind).
Salini va face Pitesti - Craiova dupa ce termina Aciliu.
Scuze pentru entuziasm / naivitate. :D

dr4qul4

Deja devine clar: SE FACE.
Ne va costa mult dar e bine ca se face. Pb vom plati 10 euro de la buc la bv pt un autoturism .
E mai bine ca strabag s-a bagat cu vinci. Vinci are planul, stie exact in ce se baga, iar strabag face rost de finantare. Declaratiile guvernului ii ajuta in acest sens.
Inca 10 zile .
Nu m-ar mira sa primeasca si DN in intretinere pe perioada concesiunii, ca pe langa trecerile de pietoni, limitarile de viteza si radare fixe sa poata "reabilita" DN-ul exact cand e traficul mai mare: adica in weekend.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024