News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Poate cu putin noroc vor deschide traficul pe portiuni inca din 2016 . Comarnic- Predeal sau chiar doar pana la Sinaia si tot ar decongestiona traficul cat de cat.

Comarnic-Brasov trebuie facut. si trebuie terminat maxim in 2017. daca nici aici nu reusim o concesiune, in alta parte nu avem nici o sansa. Pe langa trafic, sa nu uitam ca atunci cand plecam in vacanta (si doar pt un weekend) avem tendinta sa fim mai "darnici" la buzunar.

Si Pitesti-Sibiu oricum va fi terminata cel mai devreme in 2018-2019.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

CornelB

Astazi m-am dat cu masina pe A3 intre Popasului si centura.:banana:

O sa postez cateva filmulte si poze mai tarziu, insa din ce fac ei acolo se desprind 3 posibilitati:

1. Daca tot balastul pe care il pun spre Popasului e folosit la rampa de urcare, atunci 99,9999% nu o sa avem iesire sau intrare pe autostrada;
2. Daca il depoziteaza pentru a fi folosit mai tarziu, atunci se mai poate face ceva;
3. Daca il folosesc pentru rampa de urcare, atunci 0,0001% breteaua de iesire se va desprinde din rampa.

CornelB

Pana se incarca filmulete de youtube, cateva fotografii:








Are idee cineva ce se intampla aici?

yuli 1

Eu zic ca muncitorul cu care am vb a avut dreptate cand a zis ca trebuie sa elibereze terenul de la Stefanesti unde a fost depozitat balastul si restul de materialele si al muta la popasului unde al pune gramada pana la primavara.

CornelB

@ yuli 1: sa stii ca s-ar putea sa fie adevarat.
Toata cantitatea de balast, este pusa doar pe partea cu iesirea in Popasului.
Daca faceau rampa, bretele sau orice altceva, ar fi trebuit ca balastul sa fie pe ambele parti.

stangabriel

Il compacteaza? Daca il aseaza doar cu lama e doar depozitare,cred
eu.

CornelB

#2361
Am reusit sa pun pe youtube, 3 filmulete facute in Popasului.
Nu stiu ce s-a intamplat cu setarile camerei, fiindca mi-a facut filme de 2 minute si la primul am ratat intrarea in Popasului.
In fine, cam asta este:

Am reusit sa pun pe youtube, 3 filmulete facute in Popasului.
Nu stiu ce s-a intamplat cu setarile camerei, fiindca mi-a facut filme de 2 minute si la primul am ratat intrarea in Popasului.
In fine, cam asta este:

1. Popasului - Centura:
http://www.youtube.com/v/gkjs1Po0vko

2. Centura - Popasului. Priviti cu atentie la minutul 1.34, cand se termina asfaltul, incepe balastul pe care il aduc acum.
Balastul este pus imediat, problema e ca pe dreapta se continua canalul de colectare a apei pluviale:
http://www.youtube.com/v/3MqCpww5WYE

3. Santierul din Popasului:
http://www.youtube.com/v/loGevAJIivk

Tavi

Mulțumesc de filme CornelB! Nu pare să construiască nimic acolo. Nivelau probabil ca să poată următorul rând de mașini la descărcare. Presupun..

Goldmund

#2363
Si eu iti multumesc pentru filmele si pozele tale, CornelB
Cred ca au inceput lucru la rampa podului de autostrada peste Popasului - cel putin asta reiese din al doilea film al lui CornelB(min. 1,34)...
In orice caz, nu exista vointa sa termine rapid A3 pana in Sos. Petricani(mai este de facut un pasaj important peste CF...) Cine intelege delasarea asta?!

dorum

...oare pe 09.12 e ziua cea mare? :)
...se anunta oficial castigatorul?? ...nu de alta, dar suspansul e enorm pt ca nu avem nici o idee cine va fi castigatorul... ;) ;) :rofl: :rofl:


Ionut

Da, pe 9 zic sursele (Comarnic-Brasov, despre asta e vorba).
Si castigatorul e telefonat rau... Vinci-Aktor-Strabag. Ar fi o surpriza imensa daca nu ies ei.

alecu26

mda...eu zic sa ne asteptam la surprize.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Ei nu cred. Nuuuu cred. Pai cine altcineva? UMB? :lol:

cezar-mario2012

Pe UMB cred ca o sa-l vedem pe Pitesti-Craiova, Italini pe Centura Sud si V-A-S pe Comarnic-Brasov :D

doryan93

Domnul Ponta o tine cu ale lui, si anume:

Contractul pentru Autostrada Comarnic- Braşov va fi semnat până la sfârşitul anului, iar lucrarea va fi gata la finalul anului 2016, a anunţat premierul Victor Ponta luni seara, la Antena 3.
P.S Am uitat ca vin alegerile, insa sper sa se adevereasca .
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/ponta-autostrada-comarnic-brasov-va-fi-gata-la-sfarsitul-lui-2016-189495.html