News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 38 Guests are viewing this topic.

tonică

exista oare vreun studiu de mza care sa ajute continuarea acestei autostrazi pana in dn13? Asa, pe harta ar arata nu doar fireasca continuarea dar ar fi motivata si de inlesnirea unui traseu mai scurt/sigur pe directia Cluj-Sighisoara/Brasov. Dar e oare un mza indeajuns cat sa justifice ca un guvern viitor ( mai rasarit la cap si cu sprijin si vointa ) sa rupa din A8 aceea portiune si sa o liciteze?

ciprebbe

#24571
Lucreaza Marcu la Hadareni si atat. Baxcon a avansat bine finalizarea pilelor iar la nod Chetani e liniste. Un excavator si o basculanta puneau vegetal. BSC lipsa, asfalt asa... de proba.
Astaldi lucreaza in capat sa finalizeze straturile de legatura spre Straco, au uzura pana aproape de pod Ludus cu o lipsa in zona parcarilor. Vor sa finalizeze pe 6 sept.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

@tonică Continuarea se va face pana in DN13 prin A8 .

Kimi

Da, dar uite ca A8 nu mai vine odata.

Sper ca la anul sa fie gata (macar partial) SF pe A8, asa cum o fi el, si sa liciteze cnair separat tronsonul asta.

ciprebbe

#24574
Viaduct Hadareni, unde au si grinzile depozitate jos.





Pe partea cealalta spre Campia Turzii









(click pe poza pt rezolutia mare)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#24575
Si una de la limita loturilor unde Astaldi finalizeaza legatura cu lotul Straco.
Cand am plecat soseau camioanele cu BSC de la Max Boegl si pregateau asternerea cu grederul.



Se vede tarusul pana unde vor asterne.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

naivu

@NGC, ,,Nod Rutier Comarnic Nord" are vreo legatura cu primul tronson de CoBra pt care ne promite Bode ca va fi lansata licitatia de executie in toamna chiar si fara SF (conform intelegerii cu Banca Mondiala si ceva organisme europene daca am inteles bine)?

Dominik

#24577
Din ce se vede pe poze, saptamana viitoare pot ridica cele 8 grinzi de beton ce sunt depozitate la viaductul mare de la Hadareni inspre Chetani, se mai incaseaza niste bani asa de catre Straco. Se misca bn Baxcom la structuri.  :) Au Straco toate grinzile necesare pt acest viaduct sau sunt doar acelea 8, iar restul urmeaza sa fie turnate  ???
You're in Steelers Country

ciprebbe

Update de azi zona Chetani -Ludus

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pbh

Multumim Ciprebbe!
Incredibil, nu am mai vazut asa furnicar de camioane de la dealul cu lilieci de pe LD4 (UMB). Practic o adevarata cursa cu basculante, cursa cu depasiri.....

horatiu.cosma

Au mai redus motoarele față de ultima filmare din 5 august. Atunci am numărat vreo 45-50 de basculante, acum sunt vreo 30.

Duta C


voicul

Asteptam pe Straco sa asfalteze.
La cum (nu) lucreaza Straco, incepe sa iasa din carti 6 sept.

horatiu.cosma

Problema mai mare e că față de 31 iulie au trecut 2 săptămâni și nicio modificare notabilă în nodul Chețani, deși vremea a fost perfectă. E clar că Straco scârțâie și nu are capacitate nici măcar să întindă o palmă de stabilizat și de asfalt, eventual și niște rigole. Să vedem ce se întâmplă când se plătesc cele 5 milioane de către CNAIR.

pbh

Nu cred ca se bazeaza pe aceste milioane pentru asfaltare. Mare parte din banuti se vor duce catre Baxcom si Marcu, altfel....