News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 41 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Pai in mod normal nu ar avea voie sa proiecteze drumul fara sa asigure accesul la terenurile agricole. Insa, de obicei, drumurile agricole SUBtraverseaza autostrada/drumul nou. Depinde, e drept, si de relief. Deci, chiar daca nu vezi din drona pasaje peste drumul de legatura, e posibil sa fie podete care sa asigure accesul la terenurile agricole din zona. Nu ca e posibil, TREBUIE sa fie. Chiar daca unele pot fi mutate un pic mai la stanga/dreapta/sus/jos.

pelan87

Aici este plansa cu A3 Rasnov - Cristian si drumul de legatura:
http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/comunicate-de-presa/Plansa%20prezentare.pdf

Sunt vreo 2 podete tip D5 pe drumul de legatura, la cel de la Km 2+270 se vede cum serpuieste drumul agricol pe sub drumul de legatura.

Tavi

#22382
Colegii!
Stiti cumva daca Aktor a terminat A3 Bucuresti?
In circulatie s-a dar dar stiu ca mai aveau de facut cate ceva ... Au receptie finala facuta cu CNAIR?

paulmare

#22383
^ poti sa ii mai vezi lucrand din cand in cand la bazinele de retentie si la separatoarele de preepurare pentru ulei etc - intre centura si strada popasului, pe ambele parti 

pentium10

Pasajul de la Bogata - suprabetonat complet

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Minim 2 ani de zile.
---

Lucian Bode: Până demarăm lucrările la Autostrada Comarnic-Brașov mai trec 2 ani de zile

Ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor a declarat joi, că vor trece doi ani până la demararea lucrărilor la Autostrada Comarnic-Brașov, și patru ani până la finalizarea acestora. Până atunci, Lucian Bode spune că soluția este Drumul Județean 102I.

,,Până când noi demarăm lucrările efectiv la Autostrada Comarnic-Brașov, la cei 52 de kilometri mai trec aproximativ doi ani de zile. Până când finalizăm lucrările la Autostrada Comarnic-Brașov este posbil să mai treacă încă patru ani de zile. Dacă anul trecut am stat în trafic 7 ore, peste 6 ani de zile vom sta 17 ore pe DN1", a declarat ministrul la Realitatea TV, citat de Mediafax.

Până atunci, varianta alternativă rămâne Drumul Județean 102I Câmpina - Săcele.

Finanțarea pentru aceste obiective va putea fi realizată de Compania Națională de Investiții.

Compania Națională de Investiții (CNI) are în acest an, 1,1 miliarde de lei, credite de angajament prinse prin Legea Bugetului. Așadar are deschiderile necesare pentru a finanța ce înseamnă finanțare pe cele două obiective.

Ministrul Bode a declarat anterior că proiectul Autostrăzii Comarnic Brașov va ajunge să coste un miliard de euro. Ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloș a explicat că banii pot fi decontanți de Comisia Europeană dacă sunt respectate procedurile de implementare.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/lucian-bode-pana-demaram-lucrarile-la-autostrada-comarnic-brasov-mai-trec-2-ani-de-zile-1253061

danutzu_1069

Problema este ca românul nu vrea la Sacaele.... El vrea la Sinaia, Busteni, Predeal... Mai departe sunt putini care merg pentru weekend.
Deci, varianta Bode este aproape inutila, si nu se justifica...
Centurile mult-discutate

ghrt

Există şi trafic de tranzit <=3,5to, caz în care o şosea care nu are legătură cu staţiunile este chiar un lucru bun.
Cont (aproape) inactiv.

icristian

O soluție mai rapida decât autostrada ar fi realizarea centurilor in primul rand la Comarnic și Bușteni, apoi la Azuga și Predeal.
In felul asta nici mediul nu e distrus iar 80% din problemele de trafic s-ar rezolva la un cost decent.
Bineînțeles centurile ar trebui sa fie in regim de A sau macar drum expres fara intersecții la nivel.

naivu

Ce buna ar fi o centura la Comarnic sau la Busteni, dar mi-e greu sa imi imaginez pe unde ar putea trece  ???

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bgd77

Cum zicea un coleg mai sus, la A3 - Cristian - drumul de legatura au mai inaintat cu decopertarea. Au trecut de DN 73 B si se apropie de DN 73. Am facut cateva poze de la intersectia cu DN 73 B.

Locatia: https://www.google.ro/maps/place/45%C2%B038'17.0%22N+25%C2%B029'19.0%22E/@45.6382818,25.4880171,16z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d45.6380556!4d25.4886111

Pozele:

Dinspre Cristian spre Brasov:





In zona viitorului pod peste Ghimbasel:





Spre DN 73:




nctind

si in capatul celalalt au terminat de decopertat. Cred ca este traseul complet acum.

go2mars

Quote from: nenea_hartia on September 15, 2013, 12:43:54 PM
Pentru aducere aminte, aici este studiul făcut anterior de Vinci-Aktor pentru Comarnic-Brașov.

Mai are cineva planurile traseului propus în 2008 pentru Comarnic-Brașov?

pasadia

Nu mai stiu sigur daca e aceeasi arhiva cu cea pusa de nenea_hartia, dar poftim.