News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 34 Guests are viewing this topic.

ludus

T. Luduș

ludus

T. Luduș


NGC

#21948
Quote from: Cristian 74 on October 19, 2019, 03:20:53 PM
@NGC
Cifrele publicate în comunicatul CNAIR nu bat cu cifrele puse lunar de același CNAIR pe site. O singură cifră corespunde, cea de 74,21 din august, pe lotul Astaldi. În rest, ultima cifră, din octombrie sau la momentul actual, presupun, nu a apărut până acum nicăieri.



Comparatia probabil ca ar fi avut un impact mai mare ca si grafic, dar e bine si asa.

Nu pe mine trebuie sa ma convingeti referitor la inegalitatea celor doua seturi de valori, pentru ca eu stiam cum stam si aveam cifrele lunare din stadiul lucrarilor de cand au inceput sa publice acest document.

Am vrut sa va provoc sa faceti graficul, pentru a observa ca ceea ce se serveste opiniei publice in acel document este, ca sa citez din nou, "praf in ochi". Adica ei ne dau niste cifre si sunt fericiti ca ne-au dus de nas, iar noi primim niste cifre, si le luam de bune si zicem ca ei isi fac treaba si ne informeaza "corect".

Cristian 74

#21949
@NGC
De acord că ale lor cifre sunt "praf în ochi". Și nu trebuie să fim convinși (de către altcineva) de asta. Se vede de mult timp asta, prin inconsecvența cifrelor și mai ales legătura cu realitatea, de multe ori inexistentă. Adică ei spun progres 0 în anumite luni, iar noi vedem în filmări și poze că se lucrează susținut. Sau invers. Despre cât de fericiți sunt ei, la CNAIR, că ne duc de nas - eu cred că sunt pur și simplu indiferenți, noi suntem doar un ghimpe în coasta confortului lor, îi doare exact în cot ce credem noi, aștia obsedați/pasionați de infrastructură. S-a mai spus: leafa (grasă) merge înainte, ei se fac că lucrează. Cred că singura teamă e schimbarea politică: fiecare funcționărel de acolo ar putea pica la o schimbare de regim politic, împreună cu alte neamuri/prieteni. Dar asta se întâmplă rar.

ciprebbe

Quote from: ciprebbe on September 04, 2019, 01:29:49 PM
NU va fi gata in octombrie nodul, e obligatoriu sa fie gata pasajul la care azi mai avem lipsa grinzi, apoi predale, cofraje laterala, armare, placa, hidro, straturi rutiere,rosturi,trotuare, balustrada, marcaje.
Depinde si cate zile, dupa 31, va avea luna octombrie dar eu zic ca ne ducem bine in noiembrie si trebuie sa tina vremea cu noi/ei....

Ce nu-mi place cand am dreptate. Deja am dubii ca se termina in 2019  tot nodul Iernut :(......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adrian sibiu

Sunt de acord cu tine Ciprebbe sută la sută nu va fi gata la sf 2019.😡😡

miszlik

Sambata am trecut pe la nodul Chetani. Straco cred ca are probleme mari,un singur tractor cu remorca lucra,cara pamant...

Hercule

Eu trec destul de des pe langa cele doua loturi din A3, chiar ieri am fost dar am zis ca nu mai pun poze pentru ca nu se vede nici o miscare la cele doua structuri in discutie:

- Supratraversare A nod Iernut - nici o miscare vizibila de la sol de aprox 4-5 saptamani. Posibil sa se lucreze la armare tablier. In rest totul e nemiscat, nu s-a turnat placa de beton, nu s-au montat lateralele, etc.
- Supratraversare DN15 nod Ludus - s-au completat biscuitii pana sus de catre un subcontractor. NU se lucreaza la rampele de acces la supratraversare. Pamantul care se vede in poze e pus doar pentru sprijin biscuiti, insasi accesul catre bisciti/culei sunt facute din lateral si nu din directia normala. Acum doua saptamani spuneam ca s-a mai decopertat din pamant in zona rampelor de acces, intre timp a inceput sa creasca iarba.

In aceste conditii, parerea mea este urmatoarea:
- Supratraversare A nod Iernut - NU va fi terminata in 2019. Nu ar fi nicio problema, atat timp cat se lucreaza pe restul lotului.
- Supratraversare DN15 nod Ludus - NU va fi terminata in 2019, poate daca se va misca ceva in 2020 ar fi sanse. Dar de ce sa astepti 2020 cand timpul de lucrat e perfect si acuma.
Deșteaptă-te române!

pentium10

La Nodul Iernut a fost scos langa DN cam 3 metrii de pamant, si e FOARTE periculos.
S-a ingustat si benziile de sens, e un REAL pericol acolo. Ar trebui repede facuta umplutura pentru benziile DN-ului.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

vasile.silion

Rog să mă lămurească cineva: ce se așteaptă de la Straco? Anul acesta nu s-a mișcat mai nimic pe lotul lor. Ce se așteaptă? Ce minune?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

alecu26

E firma romaneasca. Tu nu esti patriot?
Drumurile noastre POATE;

SergiuSerj

Sunt curios care e progresul la Straco pe anul acesta... au lucrat si ei cumulat poate 1-2 luni in primavara

Cristian 74

@SergiuSerj
Oficial, în jur de 10% e progresul din decembrie 2018 până acum pe lotul Straco. De la 18,5% la 28,5 în septembrie. Neoficial, se vede cam ce se întâmplă (sau ce NU se întâmplă) acolo.

the_northpole

exista vreo sansa sa preia cineva direct lotul dacă se reziliază, astaldi/porr? sau trebuie neaparat relicitat.