News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Dominik

#21465
Da se vede scheletul viitorului PTF in partea ungara si de la ultima filmare sunt mai avansati si ei la acea structura....se trage tare de ambele parti  :D
You're in Steelers Country

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Quote from: NGC on June 25, 2019, 10:23:09 PM
Quote from: cristi767 on June 12, 2019, 08:50:32 PM
QuoteLotul 2 – Subsectiunea: Chiribis – Biharia km:

-  castigatorul contractului este Asocierea TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK, a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL;

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat pentru lotul 2.

Avem acum decizia oarecum neasteptata a TB.

22.08.2019

Quote
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea reclamantei de acces la documentele dosarului achizitiei. Admite exceptia inadmisibilitatii. Respinge cererea ca inadmisibila. Cu recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Bucureşti - Secţia a II-a Contencios Administrativ şi Fiscal. Pronunţată azi, 22.08.2019, prin punerea solutiei la dispozitia partilor de catre grefa instantei.

Problema se va transa cel mai probabil la CAB.

pentium10

La Iernut a reaparut macaraua celor de la Deme, s-ar putea sa avem o supriza aici cu alte ridicari.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Pai nu e nicio surpriza, trebuie sa ridice restul de grinzi, era si timpul... probabil au asteptat sa fie pregatite toate pilele ramase.

user201

În ton cu anunțul lui pentium10, câteva poze de pe A3 de marți. Scuzați calșitatea imaginilor și proporțiile diferite, dar am încercat să prezunt doar ce mi-a părut relevant. Pentru început nodul Iernut, de la ieșirea de pe autostradă spre DN:








Mai departe pe lotul Straco, nod Chețani. Aici erau circa 6 oameni în echipament de lucru care păreau că discută ceva în partea stângă a podului:



La următorul pod peste autostradă erau montate și predale, după cum se vede:





Mai era o trecere a autostrăzii peste DN, dar acolo nu era nici o grindă așezată pe vreun stâlp de susținere.

La prima relocare a DN-ului lucrurile păreau relativ de avansate, în sensul că trebuiau urcate acele grinzi metalice și apoi se putea continua lucrul la pod.


La a doua relocare a DN-ului lucrurile erau în stadiu incipient:



Bulwyn

Azi am dat o fuga pana la nod Iernut si am facut o mica filmare. Sper sa fi iesit bine. Ma deruta putin legislatia din Romania. Enjoy!


interesantul

După cum arata șantierul la nod Iernut, cred ca in oct candva (anul acesta :)  ) se va da drumul la circulatie pe nodul definitiv, dar trecerea peste autostrada unde este giratoriul va ramne deschisa, urmand ca sa traga sa termine si podul de la iernut...
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

ivladbogdan

Am trecut de 15 min pe la Iernut. Fara sa exagerez, o asemenea mobilizare cum am vazut acum, nu am mai vazut inca in Romania, poate doar la UMB.
Straco in schimb, in nota obisnuita.

marinul

Nod Biharia de azi, primele grinzi sus. Doar cateva poze in trecere



paulmare

^marinul multmim, sa o zic pe aia dreapta, placuta surpriza trameco-selina-slovacii pana acum
sper sa nu isi piarda elanul asta pionieresc si sa ajunga "la gata" cu bucatica lor 

avumit

Sunt foarte optimist cu acest lot. Firma incearca sa intre pe o piata de lucrari mai ampla. Lotul castigat si cel inca aflat in discutie, reprezinta pentru ei, un "fel de antrenament". Cum toata lumea se plange de bani, au si ei ceva insolventa, doar ca, "in plan spiritual", aceste grupuri se ajuta foarte mult, inclusiv asteapta mult dupa bani. Am lucrat cu astfel de oameni si am vazut modul lor de operare, cum au plasati, excelent oameni pe zona de vanzari de materiale de constructii, ce aduc rapid si destul de ieftin, cam tot ce ai nevoie. Si aici intre ei se ajuta foarte mult cu cash. Si au mult cash disponibil.

Skynick

Actualul drum se va desfiinta complet dupa finalizarea nodului?

marinul

DN19 ramane pe acelasi amplasament, doar o sa fie largit in zona nodului



bgd77

Cateva poze de azi de la A3 - Rasnov:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


O veste buna, pe partea pasajului pe care inca nu au inceput sa construiasca pilonii au inceput sa lucreze la relocarea unei conducte de gaz (cred eu):

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

Hocus-pocus cu autostrada Ploiești – Brașov: Cuc își contrazice șefa și spune că încă e posibil să fie construită prin parteneriat public-privat cu concernul turco-chinez

,,Dacă chinezii nu se hotărăsc să semneze contractul și să se apuce să lucreze, atunci vom merge pe varianta spusă de doamna prim-ministru, care este mai rapidă. Săptămâna trecută am avut o discuție cu ei împreună cu domnul Ghizdeanu și cu domnul Teodorovici și le-am dat termenul de 16 septembrie să se hotărască", a declarat ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.

g4media.ro