News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

voicul

Evident ca se pot pune grinzi sub trafic, dar sa ne aducem aminte de A10.
Probabil inchid minute, cat sa puna 1 grinda, dau drumul la trafic. Cand e gata urmatoarea iar inchis cateva minute.

Earthchild

#20926
O grinda nu se pune in cateva minute, ci in 30-40, vezi filmarea lui AlinC exact de pe A10. Nu este atat de simplu.


TibiV

#20927
Astora de la Retter nu o sa le cada niciodata vreo grinda, la cat sunt de constiiciosi si la cat le bibilesc....
Asa da!
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Dupa ce am vazut filmarea de la Biharia, parca mi-as dori totusi sa ia si urmatorul lot spre Chiribis. Oricum Strabag a retrogradat in liga "drumuri judetene" si Selina pare ca tinteste la liga"UMB". Ar mai merge o filmare prin septembrie, atunci vom vedea mai multe si la unguri.

pentium10

am trimis filmarea la un director la NIF (CNAIR unguresc) si spre surprinderea mea, mi a raspuns prin email ca e foarte mirat de filmare, si ca se va interesa ca de ce partea maghiara la granita este ramasa in urma, practic nu se vede nici o miscare in teren acolo, astept sa urgenteze lucrariile si el
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Hef

La minutul 12.30 apare un tip intr-o nacela, fara casca, cu tigara in coltul gurii, care trage de fiare pe acolo. Probabil ca are si slapi in picioare. Nici ceilalti muncitori nu au casca si nici nu par asigurari la lucrul la inaltime. Responsabilul de safety de la HR ul lor cred ca face infarct cand va vedea filmarea.

alin_simeriaveche

Pentium, nu trebuia să le spui. Poate nu verificau până anul viitor situația lor și terminam noi mai repede 😅😂

cristi5

@pentium10 fa un forward la Neaga sa vada cum interactioneaza o companie de drumuri serioasa cu publicul.

Cu atitudinea lui Neaga vom filma in curand santiere numai din satelit.

teoneo

Quote from: NGC on June 06, 2019, 09:54:27 AM
Nu am mai scris despre amanare pentru ca nu avea rost. Chiar daca vom avea un verdict, exista sanse sa mergem mai departe la CAB, pentru ca ceea ce face acum STRABAG este un fel de "sa moara si capra vecinului".

Dacă nu greșesc cu ceva, din amânări în amânări, s-a ajuns la un verdict... temporar:

Tip solutie: Admite in parte cererea

Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79196/16.11.2018, Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79195/16.11.2018 către terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL şi Raportul procedurii de atribuire nr.13B/5637/16.11.2018, precum şi actele subsecvente acestuia, emise de autoritatea contractantă pârâtă CNAIR SA. Obligă autoritatea contractantă la reevaluarea ofertelor depuse de reclamantă şi de terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL, de la etapa verificării admisibilităţii propunerii financiare şi tehnice
[..]
Respinge în rest acţiunea, ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 10 zile de la comunicare.

Așteptăm traducerea "poveștii" de la NGC și cei obișnuiți cu frazeologia celor cu cumpăna în mână.
Va mai dura mult oare?

NGC

^^^ Sa scriem mai intai despre ce vorbim.

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Si sa trecem mai multe detalii ale deciziei TB de ieri.

27.06.2019

Quote
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79196/16.11.2018, Adresa de comunicare a rezultatului procedurii nr. 92/79195/16.11.2018 către terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL şi Raportul procedurii de atribuire nr.13B/5637/16.11.2018, precum şi actele subsecvente acestuia, emise de autoritatea contractantă pârâtă CNAIR SA. Obligă autoritatea contractantă la reevaluarea ofertelor depuse de reclamantă şi de terţul introdus din oficiu Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL, de la etapa verificării admisibilităţii propunerii financiare şi tehnice, astfel: - pentru reclamantă: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea încadrării ofertei privind clasa de beton C 8/10 declarată la articolul de deviz MED-03.01-împrejmuire din plasă de sârmă h=1,50 m din Lista de cantităţi-,,Lucrări protecţia mediului-autostradă", în categoria abaterilor tehnice minore, în condiţiile şi cu respectarea art. 134 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice din 02.06.2016; - pentru reclamantă: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea încadrării ofertei privind materialul declarat în articolul de deviz R1-Frezarea îmbrăcăminţii asfaltice pe 10 cm şi înlocuire cu straturi asfaltice, raportat la Răspunsul nr.5 din Adresa de clarificări nr.7, în categoria abaterilor tehnice minore, în condiţiile şi cu respectarea art. 134 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice din 02.06.2016; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare şi verificarea îndeplinirea cerinţei din Fişa de date a achiziţiei Cap.III.2.3.a). Capacitatea tehnică şi/sau Profesională, privind deţinerea unui laborator autorizat (de minim grad II) cu profilul BBaBp; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare şi verificarea îndeplinirii cerinţei din Documentaţia de atribuire/Specificaţii tehnice cu privire la Arheologie - C. Asistenţa tehnică arheologică, clarificate prin Răspunsul nr.16 la Adresa de clarificări nr.14, privind declararea de subcontractant pentru activitatea de asistenţă tehnică arheologică; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din documentaţia de atribuire privind deţinerea staţiei de asfalt pentru execuţia lucrărilor şi privind corelarea capacităţii utilajului cu graficul de execuţie ofertat; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din documentaţia de atribuire, clarificată prin Răspunsul nr. 1 la Adresa de clarificări nr.13 şi prin Răspunsul nr. 2 la Adresa de clarificări nr.14, privind tipul şi lăţimea de lucru a parapeţilor metalici, precum şi solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii financiare şi verificarea justificării preţului unitar pentru articolele de deviz D31.1, D.31.2, D31.3, D31.4, D32.1, D32.2, S.D.21, S.D. 23b privind parapeţii; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei minime de calificare din Cap. III.2.3.a) din Fişa de date a achiziţiei privind deţinerea capacităţii tehnice de execuţie a obiectului contractului de achiziţie publică raportat la utilajele declarate în DUAE Propunerea tehnică Formularul nr.5 pct. V. Echipamente/instalaţii/utilaje la dispoziţia ofertantului pentru executarea contractului –nr.16-19; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi verificarea îndeplinirii cerinţei din Documentaţia de Atribuire-Listele de cantităţi si Descrieri de preţuri/Descrieri preţ poduri, Capitolul II Descrieri Preţuri S.D. (Suprastructuri)/21.S.D.01 Grinzi prefabricate precomprimate cu armătură preîntinsă, precum şi solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii financiare şi verificarea justificării preţului unitar pentru articolele de deviz S.D.01a, S.D.01b, S.D.01c privind grinzile; - pentru Asocierea Itinera SPA-SC Retter Projectmanagement SRL: solicitarea clarificărilor necesare asupra propunerii tehnice şi propunerii financiare şi verificarea îndeplinirii cerinţei corelării graficului de execuţie cu propunerea financiară şi cu capacităţile echipamentelor/utilajelor declarate, includerea în graficul de execuţie a echipamentelor declarate în propunerea financiară şi includerea în programul de execuţie, la nivel de activităţi şi subactivităţi, a: cantităţilor de lucrări necesar a fi executate, intervalului de timp în care acestea sunt prevăzute a se desfăşura, resurselor alocate (materiale, echipamente, forţă de muncă), pentru fiecare din acestea. Respinge în rest acţiunea, ca neîntemeiată. Cu recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Calea de atac se depune la sediul Tribunalului Bucureşti, conform art.490 alin.(1) Cod pr. civ. Pronunţată azi, 27.06.2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.

Decizia incurca acum lucrurile si CNAIR trebuie sa reevalueze ofertele, dar cel mai probabil vom avea recurs la CAB si va mai dura. E mare lucru daca se termina in vreun fel telenovela anul asta.

nctind

Aseara pe la 21:15 se lucra la terasamente pe Rasnov Cristian. Am inceput sa apara si structuri din pamant, ma refer la ceva supratraversari prin camp. Sunt multe utilaje pt marimea proiectului, am numarat cel putin 10 basculante in capatul dinspre Cristian. Nici o miscare dupa soseaua vulcanului.

rocklee

Poveste fără sfârși acest tronson Tr mureș  Ungheni.
Unde esti tu Țepeș Doamne sa pui mâna pe ei....Si sai tragi în Te......a.

bgd77

Poze de azi de pe A3 Rasnov - Cristian, in zona pasajului peste DN73A.

Pe partea spre Predeal au mai inaintat cu lucrarile:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Spre Brasov insa nu se lucreaza la pilonii pasajului:

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

SergiuSerj

Am trecut vineri la ora 18:30 la pe la nodul Iernut. Chiar daca era vineri si ora 18:30 inca mai erau muncitorii care lucrau la stalpii de sustinere. Se vede progresul destul de mare de la ultima filmare. Eu cred ca intr-o luna, maxim 2 o sa se poata ridica grinziile.

Casa inca este  in picioare, dar fara acoperis. Erau si acolo cativa oameni, banuiesc ca fostii proprietari, care mai strangeau lucrurile din casa+curte.

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Quote from: NGC on June 25, 2019, 10:23:09 PM
Quote from: cristi767 on June 12, 2019, 08:50:32 PM
QuoteLotul 1 – Subsectiunea: Suplacu de Barcau – Chiribis:

- castigatorul contractului este Asocierea CONSTRUCTII SA (ROMANIA) – HIDROELEKTRA MEHANIZACIJA D.D. CROATIA (fosta NISKOGRADNJA D.D );

și

QuoteLotul 2 – Subsectiunea: Chiribis – Biharia km:

-  castigatorul contractului este Asocierea TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK, a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL;

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat pentru lotul 2.

Pentru lotul 1, din ce am auzit, nu s-a mai contestat, dar mai asteptati putin pentru confirmare.

Ramane cum am stabilit. :D