News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 41 Guests are viewing this topic.

RobertH

#20025
In sfarsit au scos la licitatie ! Parca straluceste altfel soarele azi .  :)
Daca ma ajuta cineva cu plansele sa le primesc, m-as ocupa eu sa pun limite de lot si calibrare traseu.


LE: S-a rezolvat

cristi5

#20026
Plansele le gasesti pe SICAP si ghidul SICAP in "legaturi utile" in semnatura mea

http://forum.peundemerg.ro/index.php?action=profile;u=2034

Ionut

O sa pun eu documentațiile pe toate cele 3 licitații lansate pe A3. Dar sa vad cand voi putea.

cristi5

@RobertH daca apuci sa calibrezi poti pune si tu pe topic ce ti se pare interesant

nenea_hartia

Documentația se poate descărca de aici, link valabil până pe 28.03.

horatiu.cosma

#20030
De fiecare dată când mă uit pe câte un SF făcut de Search mă iau de cap (Nădășel-Mihăiești în cazul de față). Planșe aruncate la grămadă într-un singur fișier, fără o denumire sugestivă, greșeli flagrante de limba română. Ionuț, am putea vorbi cu domnul Stanciu să le facă la angajați cont aici și pe un thread separat să le dăm lecții de gramatică și ortografie?

L.E. Băi, deci e penibil fișierul cu piesele desenate. 100 de fișiere aruncate acolo la grămadă. Primul e un transversal de la nu știu care km, apoi un longitudinal de la alt km, apoi un profil tip, apoi altceva. În facultate aș fi picat fără discuții dacă aș fi trimis o documentație așa. Și să nu îi uităm nici pe prietenii de la CNAIR: chiar nu se uită nimeni peste documentațiile astea, să le filtreze cât de cât? A moșmondit și a mermelit CNAIR documentația asta de 2 ani pe la ANAP, chiar așa de greu era ca unul dintre sutele de angajați să aranjeze puțin documentele astea în tot acest timp? Competență și interes pentru proiect: level -1.

lighthotspot

@horatiu.cosma
Daca arunci o privire la sefii lor, ai si raspunsul....

NGC

Doar o mica precizare. ANAP nu se uita peste documentele tehnice. Pe ei nu ii intereseaza profilele longitudinale, transversale si alte schite. ;)

horatiu.cosma

Da, așa e. Nu am zis că ANAP avea vreo treabă cu documentele respective. Am zis că în 2 ani cât s-a tot plimbat documentația între CNAIR și ANAP era timp suficient ca cineva din CNAIR să aranjeze puțin documentele.

NGC

#20034
Io am inteles de la inceput ce ai vrut sa zici, dar am clarificat pentru altii.

Ai dreptate cu documentatia si ANAP. Daca imi aduc bine aminte, a fost respinsa de cel putin 7 ori pana acum. Bine, au si schimbat la "noul contract national", dar asta nu e o scuza.

horatiu.cosma

#20035
Am ajuns și eu acasă după ceva timp și dacă tot e subiectul noilor licitații lansate pe A3, am zis să intru puțin în zona traseului de pe tronsonul Zimbor - Poarta Sălajului.

În prima imagine am pus planul de situație al tronsonului împreună cu cele 3 locații în care am ajuns.



Locația 1. Aici va fi viitorul giratoriu provizoriu unde se va termina A3 la Poarta Sălajului până va fi gata tunelul Meseș. Respectivul drum comunal e grozav pentru un drum comunal, însă e super îngust și are un singur strat de asfalt destul de subțire, făcut doar pentru mașini mici. Dacă vor intra TIR-uri va fi jale în câteva săptămâni.

Spre Zimbor/Cluj. Traseul am impresia că o ia prin partea stângă a imaginii, prin culoarul liber de copaci de aici. Se observă pe maps niște alunecări de toată frumusețea.

(GPS)


(GPS)


Spre Poarta Sălajului. Se observă cât e de îngust drumul comunal.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


Spre Zalău.

(GPS)


Locația 2
Am luat-o la Sânmihaiu Almașului pe DC 55 (foarte bun și ăsta până aproape de Sântă Măria de unde e macadam rezonabil) spre Sântă Măria pe aici și am ajuns aici.

Spre Zalău/Poarta Sălajului.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


Spre Cluj/Zimbor

(GPS)


(GPS)


Imagini de pe DC55 la întoarcerea spre DN 1F.

(GPS)


(GPS)


Carieră de materiale la 2 pași de autostradă.
(GPS)


Locația 3
Am făcut dreapta de pe DN 1F la Zimbor pe DN 1G spre Huedin și m-am oprit pe aici.

Spre Zalău/Poarta Sălajului

(GPS)


(GPS)


(GPS)


Spre intersecția DN 1G/DN 1F.

(GPS)


Pe centru va fi un punct de sprijin și pe dreapta va începe nodul rutier Zimbor.

(GPS)


Spre Cluj/Mihăiești/Nădășel, cu nodul rutier Zimbor în centru/stânga. Traseul autostrăzii înțeleg că o va lua spre Cluj prin stânga imaginii/bisericii, prin culoarul liber de aici

(GPS)


(GPS)


Și câteva imagini cu DN 1F între Sânmihaiu Almașului și Poarta Sălajului. Nu are nicio treabă cu autostrada, dar dacă tot am urcat dealul măcar să mi se merite efortul  :lol:.





Powered by API/PUM imgur uploader

BoGDaN

De bihorenii de la Selina se mai știe ceva? In februrie aveau organizarea de șantier și promiteau ca la sfârșitul anului deschid. Numai declarații mirobolante ale lui Beniamin Rus de parca era la festivalul cântecului popular bihorean (pentru cine știe, mai ales vecinii Bihorului)

Ionut

Pana la sfarsitul anului sigur deschid. O sticlă de pălincă.

RobertH


realfanady

Mi se pare ciudata solutia sa faci descarcare pe un DC. Eu sincer mai faceam un pic de A si faceam descarcarea provizorie in DJ 108A, cu iesirea la Romanasi. Totusi e DJ, probabil ceva mai larg si mai multe straturi de asfalt. Dar ... pana la urma sa spunem mersi ca s-au gandit la o solutie sa nu fie muzeu.

PS: Treaba cu Selina e ca pana la mijlocul lunii aprilie au termen cu proiectul, dupa aia parca trebuie emisa AC, etc. Sa avem un pic de rabdare.