News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 36 Guests are viewing this topic.

Europiu

Contractul semnat. Ok. Dar fără ordinul de începere nu se întâmplă nimic, nu? După ăsta cât se mai stă?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

OMT 600/2017:

Inginerul va trimite Antreprenorului o înştiinţare privind Data de începere a Activităţii de Proiectare cu cel puţin 7 zile înainte de această dată şi Data de începere a Activităţii de Proiectare nu va depăşi cu mai mult de 42 de zile data semnării Acordului Contractual.

Inginerul va trimite Antreprenorului înştiinţarea privind Data de începere a Lucrărilor cu cel puţin 7 zile înainte de această dată şi Data de începere a Lucrărilor nu va depăşi cu mai mult de 42 de zile data emiterii Înştiinţării privind Data de începere a Lucrărilor

Deci în minim 7 zile și în maxim 42.

NGC

Am vesti despre 4 tronsoane diferite de pe A3. O sa rezerv 3 mesaje acum, iar ultimul subiect il voi scrie maine. Este cel mai distractiv, dar va trebui sa beti ceva inainte ca sa nu va ia ameteala. :lol:

NGC

#19143
Quote
Maine, 14.12, se deschide A3 Petricani-DNCB!

Mai intai sa punem paie pe foc pentru deschiderea de maine.

Quote from: NGC on September 12, 2018, 09:15:55 PM
MT a publicat astazi "Proiectul de HOTĂRÂRE de Guvern privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Construcția autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti", aflate pe raza localității Voluntari din județul Ilfov".

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2107-hg12092018dirtac

Quote
Conform Proiectului Tehnic al autostrăzii Bucureşti – Ploieşti este necesară restabilirea legăturii între strada Cumpenei și strada Popasului. Asigurarea continuităţii străzii Cumpenei este necesară şi obligatorie întrucat face posibil accesul locatarilor la cartierul Cumpenei din strada Popasului (Oraşul Voluntari), soluţie avizată prin Avizul C.T.E. - C.N.A.I.R. - S.A. nr. 4771/02.08.2018.
În vederea realizării lucrărilor de restabilire a legăturii între strada Cumpenei și strada Popasului este necesară ocuparea unei suprafeţei totale de teren de 2.406 mp, aferentă unui număr de 9 imobile aflate pe raza localităţii Voluntari, la km 2 + 500 de pe tronsonul Bucureşti-Ploieşti a Autostrăzii Bucureşti-Braşov. Pentru exproprierea suprafeţei totale de teren de 2.406 mp este necesară suma de 603.439 lei.

Repet ultimele intrebari din mesajul citat.

Cum, cum, cum? Pai nu era vorba ca "nu există nicio barieră birocratică"? ???

HG 909 / 2018 corespunzatoare proiectului despre care am scris anterior, a fost publicata in MO abia in 27.11.2018. Este vorba despre HG "privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti", aflate pe raza localităţii Voluntari din judeţul Ilfov".

Asadar, mai trebuie sa fie emisa decizia de expropriere, si abia apoi AC.

Si inca ceva. Inca astept sa vad AC pentru bazinele de retentie si stalpii LEA. ;)

Repet intrebarile din mesajul de mai sus.

Cum, cum, cum? Pai nu era vorba ca "nu există nicio barieră birocratică"? ??? :lol:

Quote from: NGC on July 31, 2018, 09:56:06 PM
MT

Quote
Reiterăm că pentru contractele aflate în derulare în faza de execuție, pentru care există autorizație de construire, în prezent nu mai există nicio barieră administrativă.

[...]

Autostrada A3 la intrarea în București – de asemenea, nu există nicio barieră birocratică. Terenul pentru noul amplasament al stâlpului respectiv a fost expropriat. Este obligația constructorului să reloce stâlpul electric menționat. Are inclusiv aprobare de la Enel.

Pacaleala ieftina!

Revedeti mesajul complet aici.

NGC

#19144
Ramanem la aceeasi tema, adica "nu există nicio barieră birocratică", dar ne mutam mai catre mijlocul A3.

MT a emis ieri AC pentru zona de exproprieri suplimentare din zona Ludus.

12.12.2018: "Lotul 3: Cheţani – Câmpia Turzii, km 21+500 - km 37+191– Exproprieri suplimentare U.A.T. Luduș și U.A.T. Chețani din investiţia"Autostrada Braşov - Târgu Mureş – Cluj – Oradea, Secţiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lotul 3: Cheţani – Câmpia Turzii, km 21+500 - km 37+191""

E vorba in principal de relocarea DC96.

Si sa punem si paie pe foc cu ocazia asta.

Exproprierile s-au facut prin HG 659 / 2018, publicata in MO 762 / 04.09.2018, iar decizia de expropriere a fost emisa abia in 13.11.2018.

Ce ziceau desteptii aia care scriu comunicate la MT? Sau poate insusi Sova?

In ce data suntem astazi? A, probabil tot o zi oarecare din luna Iulie. :lol:

Revedeti mesajul complet aici.

NGC

#19145
Quote from: NGC on October 02, 2018, 11:24:13 PM
Quote from: Ionut on October 02, 2018, 07:20:27 PM
Am aflat... nimic. :lol: Stiam deja, pe surse. Acum e oficial. Pacat ca nu avem castigatorii si la Suplacu-Chiribis.

Pai uite ceva ce nu au zis nici pana astazi. :p

Pentru lotul asta sunt depuse doar 4 oferte, nu 5 cum au zis in comunicatul de la vremea respectiva, deci VIAROAD nu intra in ecuatie.

OLIVIERI au contestatia la CAB si probabil raman de caruta.

So, do the math. ;)

Quote from: Ionut on December 06, 2018, 07:56:55 PM
Suplacu-Bors. Lotul 1 (Chiribis-Suplacu) confirmare oficiala ca sunt ffffff aproape de anuntarea castigatorului si "in curand" aflam oficial constructorul. Apoi contestatii. NEOFICIAL, stiti deja v-am zis eu PE SURSE, ca va fi tot Selina/Trameco. Pe surse! Oficial, vor anunta "in curand". Vom vedea daca sursele au fost bune.

Sursele au fost bune. Era clar de mult timp cine a castigat, dupa cum au dat de veste si vrabiutele inca de la inceputul lunii Octombrie. :p

Acum mai confirm si eu o data ceea ce au spus sursele si mai aduc o informatie noua. Astazi un postalion a adus la CNSC contestatia celor de la CONSTRUCTII SA.

NGC

Gata! Puteti reciti cele 3 mesaje de mai sus.

Pentru maine seara pregatiti popcorn si ceva tarie. A, aveti nevoie si de rabdare si nervi. :p

voicul

Mi se pare mie sau e o super performanta cum a castigat Trameco toate cele 3 loturi? (macar in prima faza).

NGC

Quote from: Ionut on December 13, 2018, 07:50:03 PM
^^ Legat de lotul 2, Chiribis-Biharia, v-am tot zis ca se sta dupa CAB (Curtea de Apel). Strabag a contestat DEJA, deci va mai dura. Dezinformari, manipulari, neintelegerea procedurilor birocratice si juridice... greu, greu, foarte greu. Si recent, la grupul de lucru de saptamana trecuta, cei de la CNAIR au declarat oficial asta, ca se asteapta decizia finala de la CAB pentru lotul 2...

Doar o remarca referitoare la "se sta dupa CAB" pentru lotul 2.

La ultima transmisiune de zilele trecute, o vrabiuta a zis ca nu era ajunsa nici o contestatie de la STRABAG la CAB. In principiu in weekend o sa receptionam o noua transmisiune si revin daca sunt noutati.

NGC

#19149
Si un ultim lucru pe ziua de azi.

Quote from: Ionut on December 12, 2018, 02:59:01 PM
LIVE. Au dat drumul la Iernut. :)
Dar acum asteptam trenul. :lol:

Quote from: Ionut on December 12, 2018, 03:01:52 PM
Live de la Ungheni. DRDP Brasov.

Gata, s-a deschis si aici. Drumuri bune si aveti grija la tren. :lol:

Uitati-va la ora mesajelor de mai sus, 14:59 si 15:01.

Si ce face CNAIR? Tot ieri, dar la ora 15:44, deci dupa deschiderea tronsoanelor, actualizeaza stadiul proiectelor in derulare. Dar despre ce actualizare vorbim? :lol:



Cata incompetenta! Sa nu stie unii ce fac altii. :lol:

ANTENA

#19150
Autostrada Urbană se deschide vineri după ora 16:00

Comisia de recepţie a CNAIR va merge pe Autostrada Urbană după ora 12:00, pentru a inspecta lucrările şi a efectua formalităţile necesare, spune Bogdan Cotirlici, şeful biroului de comunicare al CNAIR.
În funcţie de durata inspecţiei şi de ce se constată pe teren, deschiderea circulaţiei este programată să aibă loc în jur de orele 16.00 – 17.00, a adăugat reprezentantul CNAIR.

http://www.economica.net/autostrada-urbana-deschidere_162500.html






horatiu.cosma

#19151
Am dat o fugă până la Petricani, la km 0 A3.

În dreapta A3, în stânga Fabrica de Glucoză.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Am mai înaintat, acum în stânga e A3 și în dreapta Fabrica de Glucoză.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


Sunt pe Fabrica de Glucoză, în spate A3, în față Fabrica de Glucoză și șantierul Straco.
(GPS)


Mă întorc 180 de grade spre A3.

(GPS)


Spre Voluntari (Petricani).
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

Noroc cu noul regulament de recepție. Ar mai fi de lucru în afara carosabilului, unde au astupat nenumărate găuri pe unde au tras utilități doar cu pământ. Pare să fie LED, nu sodiu.

spanak

prin nodul de la Moara Vlasiei oricum se circula la 'liber' de ceva vreme

Ionut

La Moara Vlasiei se tot puneau parapetele din beton in bretea, sa blocheze. Si, ca prin minune, noaptea erau date la o parte de localnici. Deci nu era circulatie chiar "la liber". Sper ca de azi sa fie totul OK.

@Horatiu, merci de poze! :cheers: