News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

TibiV

Nu am avut cum sa vad pana la Saulei, eram prea departe.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

Da, scuze. Acum am realizat ca e cumva in jos catre zona care se inunda si nu se poate vedea din masina.

tone_iulian

Se lucra azi la rampa CF spre Buc  la pasaj CF  si langa primul stalp de inalta tensiune faceau o groapa.

pbh

Au gasit solutia....ingroapa stalpul :p

TibiV

CNAIR: Autostrada urbană din București va fi gata la finalul anului, cu o întârziere de 4 ani

VIDEO: https://vid2.stirileprotv.ro/2018/08/03/61977467-2.mp4

Celebra autostradă urbană, continuarea autostrăzii Ploiești - București, va fi gata până la sfârșitul anului. Așa promite șeful Companiei Naționale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere, care susține că ploile au ținut constructorul pe loc.

Problema este că șoseaua se va opri într-un semafor, chiar la intrarea în București. Cu o întârziere de aproape 4 ani, Primăria Capitalei a început vineri să lărgească respectiva intrare, adică șoseaua Fabrica de Glucoză.

De sus, şantierul autostrăzii urbane pare că s-a animat. Constructorul a ridicat podurile, iar şoseaua aşteaptă straturile de asfalt. Dacă până acum darea în exploatare până la finalul anului era sub semnul întrebării, directorul CNAIR a anunţat că lucrurile sunt tranşate.

Narcis Neagă, directorul CNAIR: "La sfârșitul anului se va termina. Urma să fie gata în august, dar condițiile meteo nu ne-au permis."

Chiar dacă autostrada va fi gata până la sfârşitul anului, şoferii ar putea să o evite. Motivul este evident - la intersecţia Autostrăzii Urbane cu şoseaua Petricani va fi instalat un semafor. Cu alte cuvinte, şoferii care vor opri la culoarea roşie s-ar putea bloca intr- o coadă uriaşă de maşini.

Semaforul buclucaş putea fi evitat dacă primăria Capitalei reuşea să lărgească pe 4 benzi şi continuarea autostrăzii, Şoseaua Fabrica de Glucoză. Între cele două ar urma să fie făcut un sens giratoriu. Însă lucrările de lărgire încep oficial abia acum, deşi s-a tot vorbit despre ele din 2014. De vină au fost exproprierile, mutarea reţelelor subterane, licitaţiile şi birocraţia.

În zonă au apărut primele utilaje şi, conform primăriei, în următoarele 3 săptămâni vor fi demolate clădiri vechi ce stau în calea noii şosele. Iar planurile sunt măreţe în ceea ce priveşte executarea întregii lucrări.

Marius Coajă, consilierul primarului Capitalei: "Împreună cu executantul 12 luni din momentul în care am. Din Septembrie 15 luni de execuție, dar vom face în 2012, adică în 2019 august, septembrie."

Şoferii se tem însă ca intrarea în oraş dinspre zona de birouri din Pipera, care e foarte aproape, va fi sufocată de şantier. În acest moment sunt doar trei căi de acces pentru zecile de mii de corporatişti ce lucrează în zonă, dar şi zecile de mii de localnici.

Primăria tine să-i liniştească şi spune că lărgirea Şoselei Fabrica de Glucoză se va face în etape, ca să nu afecteze traficul.

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cnair-autostrada-urbana-din-bucuresti-va-fi-gata-la-finalul-anului-cu-intarziere-de-4-ani.html
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#17225
De la colegii de.... suferinta

S-ar parea ca la Popasului incepe atacul final cu asfalul pe rampa spre DNCB si pasaj. Asta are deja hidroizolatia.
Ce este îmbucurător, avem activitate la LEA, cum s-a mai spus...

voicul

E clar: daca CNAIR a zis, e garantat 100%!
Ca vorba aia: cine a auzit vreun comunicat de la CNAIR care sa nu se adevereasca?!

Daca sapa la stalp au oare si AC?

danutzu_1069

Probabil ca da, intrebarea este cu ce data!!
Abia acum se pot gandii / visa la aberatiile cu penalitatile....
De fapt a dat-o la intors, ca nu i-a lasat vremea...

ovicor

Din filmare, se pare ca vor instala alti stalpi in imediata vecinatate a celor existenti, mai inalti, rezultand o suprainaltare in acea deschidere. Solutie de bun simt, ce putea fi facuta demult, daca "partenerul serios" se implica!

RobertN

#17229
Salutare,

Iată două fotografii de astăzi, de pe şoseaua Petricani, din Bucureşti (nu am remarcat prezenţa vreunui muncitor):








Powered by API/PUM imgur uploader

Mulţumesc.

delacroix

Quote from: RobertN on August 04, 2018, 03:00:32 PM



Am tot sperat ca profilul longitudinal va fi aproximativ drept ,de la Petricani spre pod. Evident degeaba. Au facut o splendida covata. Celui care a aprobat asa ceva ii doresc o pensie de boala.

Merci Robert.

adiarc

poate odata cu apropierea de final ,vedem ceva imbunatatiri si la "Iliada si Odiseea" de pe A10
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Nu pare sa mai fie mult.
Dupa mine in octombrie ar putea sa fie gata. Daca mai angajeaza 20 - 30 oameni, cred ca ar putea si la final de septembrie.

TibiV

Quote from: voicul on August 04, 2018, 10:20:58 PM
Daca mai angajeaza 20 - 30 oameni, cred ca ar putea si la final de septembrie.
Cine crezi ca s-ar angaja la ei in august ca sa isi piarda jobul octombrie ?...
Oricum sunt convins ca mult peste 50% din oamenii pe care ii vedem la la lucru NU sunt angajatii Aktor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vladb

Alexandru, un refresh de la Gilau azi? Sau te refaci dupa/pentru Untold? :d