Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 15 Guests are viewing this topic.

NGC


NGC

Hint 3 in legatura cu surpriza - BE2

NGC

Am uitat sa va zic ca este concurs cu "taxa inversa" (inventat de mine). :D
Cel care ghiceste trebuie sa cumpere niste mancare pentru animale / pasari din orice gradina zoologica din tara.  :p
Niste inseamna in functie de posibilitati.

Ionut

Hai zi-ne cu acordul de mediu. :) Lasă ghicitorile. :lol:

ciprebbe

dupa 3 hint-uri esti tot la monolog :)))))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Nu are legatura cu acordul de mediu.

Mai urmeaza un hint in weekend.

teoneo

Acum că am prins curaj (nu știu cand voi mai avea ceva timp de poze), am oprit pentru câteva poze azi, pe amurg, la ieșirea din Cuci spre Petrilaca (pe DC87). Acest drum este deviat și va traversa A3. Am trecut prin deviere și, după ce am întors, prima poză am făcut-o spre Cuci (spre Nord e Valea Mureșului; dealurile din depărtare sunt după cursul râului):


Către Târgu-Mureș (către Est). Se văd pilonii culeei sud turnați. (Detaliu aici)


Piloni turnați și la culeea nord a suprataversării DC87.


Mai jos, cu zoom, se vede mai bine o conductă magistrală de gaz care trebuie relocată (unde sunt capacele galbene de la țevi e km 13):


Din apropierea zonei cu conducta. Se vede Termocentrala dintre Cuci și Iernut:

teoneo

Conducta de gaz din perspectivă inversă (spre NV):


Spre Vest, către viitoarea supratraversare a A3 de către DC87 (foto din zona conductei).


Din aceeași zonă. Rotire cu 180 de grade. Spre Est-NE.

+zoom:


Și ultima poză, de data asta din partea vestică a DC87, către Orosia. Recent au începăt săpăturile și aici.


Am întrebat un inginer de la terasamente pe când au primit ei informații că pot intra și în restul lotului. Mi-a spus că așa li s-a zis că pe la mijlocul lunii curente...
Paznicul mi-a povestit cum s-a rătăcit Ceaușescu exact în această zonă (fiind ceață densă n-au observat ferma de animale unde e acum organizarea de șantier Astaldi și s-a dus până la o tanti din Petrilaca care îngrijea de gospodărie). Sper ca guvernanții actuali să nu intre și ei la rândul lor în ceață!

ludus

Greu in zona Ludus cu lucrarile, desi au 3 poduri serioase de construit peste raul Mures,  care vor fi destul de lungi.  :(
T. Luduș

dr4qul4

Totusi, in zona Bogata, Muresul este mult mai mic decat la Arad, Ilia, sau chiar Alba Iulia.
Daca la Arad avem debit mediu de 120 m3/s, la Ludus nu cred sa avem nici 40.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut


teoneo

^
Wow. Ce mult au inaintat. Acum cateva zile mai era ceva din capătul pintenului de deal. Acum a dispărut. Aseara era întuneric când am trecut pe-acolo (poza de mai sus e luată de pe E60 din parcarea de lângă intersecția cu DC73).
Strabag trage tare și profită cât poate de vremea bună.

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

C1I8



Si in cuvinte.

QuoteVa solicitam sa ne comunicati de ce nu se utilizeaza in aceasta procedura proiectul si documentatiile de proiectare furnizate de catre Antreprenorul din Acordul Contractual nr. 92.3079/2015. Subliniem economiile pe care le poate realiza C.N.A.I.R.- S.A. in acest mod.

QuoteContractul supus prezentei proceduri este de tip Proiectare si Executie. Autoritatea Contractanta a pus la dispozitie Proiectul Ilustrativ. Fiecare ofertant, va intocmi oferta in conformitate cu informatiile actualizate, respectandu-se Cerintele Beneficiarului.

Se aude la Curtea de Conturi? :lol:

Ionut

Ala este proiectul Corsan?
:)

Buna intrebare!

NGC