Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

12 Members and 33 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: NGC20 on June 28, 2017, 10:51:23 AM
S-ar putea sa mai avem o veste buna, dar mai trebuie sa asteptam putin.
Daca se confirma, vestea e rea din alt punct de vedere si au dat peste cap planul meu bine pus la punct. ;) :D :lol:

Vestea buna e clara deja. Acum sa clarific ce era cu "planul meu bine pus la punct".

Quote from: NGC20 on March 17, 2017, 09:45:53 AM
Quote from: NGC20 on February 22, 2017, 09:40:52 AM
Quote from: NGC20 on February 03, 2017, 06:48:02 PM
Quote from: NGC20 on January 19, 2017, 02:14:44 PM
CNSC a dat in 17.01.2017 verdictul pentru contestatia STRABAG si a anulat in parte rezultatul procedurii, obligand CNAIR sa reevalueze oferta STRABAG.

Pana la contestatie CNAIR nu a oferit STRABAG acces la dosarul achizitiei, dar in cursul contestatiei au primit acces.

Lucrurile se vor desfasura probabil dupa cum urmeaza.
CNAIR reevalueaza oferta STRABAG si o declara conforma si stabileste un nou raport al procedurii, in care castigator ramane ALPENSIDE.
Avand acces acum la dosarul achizitiei, STRABAG gaseste vreo chichita in oferta ALPENSIDE si contesta din nou rezultatul procedurii. Dupa noua decizie CNSC, ajungem probabil la CAB si, in final, castiga STRABAG.


Quote from: florin74 on January 19, 2017, 02:27:12 PM
^Vezi sa nu gaseasca si ALPENSIDE o chichita in dosarul STRABAG.  :lol: . Sigur o sa conteste decizia CNSC,

Decizia din 17.01.2017 nu a fost contestata la CAB. Primul hop a fost trecut. :D

Desi primul hop a fost trecut, inca suntem departe.

STRABAG a contestat din nou la CNSC, deoarece considera ca CNAIR a solicitat "clarificari in afara limitelor stipulate in dispozitivul deciziei CNSC" (din 17.01.2017) "doar in scopul crearii in mod artificial a unor premise pentru respingerea ofertei".

CNSC a acceptat in parte contestatia STRABAG si CNAIR trebuie sa reevalueze oferta STRABAG. Desi este doar "in parte", este probabil suficient pentru ca oferta STRABAG sa fie declarata pana la urma conforma.
Dupa care ajungem probabil la ceea ce am scris in 19.01.2017. :D

^^^

Acesta era "planul meu bine pus la punct". :D :lol:

De ce este vestea rea din alt punct de vedere? :D

1. Pentru ca daca ar fi castigat STRABAG, sansele de a duce la bun sfarsit contractul erau mult mai mari.
2. Au dat peste cap "planul meu bine pus la punct". Este doar un fel de a spune "planul meu bine pus la punct". :D :lol:

Sa spunem doar ca din cauza cel putin a unei greseli sa zicem "de procedura", noul raport al procedurii nu a mai fost contestat de STRABAG.

pentium10

n-am inteles clar mesajul anteriror, prea multe trebuie citite intre randuri, te rog clarifica
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Rezumat.

Asta ar fi trebuit sa se intample.

Quote from: NGC20 on January 19, 2017, 02:14:44 PM
Lucrurile se vor desfasura probabil dupa cum urmeaza.
CNAIR reevalueaza oferta STRABAG si o declara conforma si stabileste un nou raport al procedurii, in care castigator ramane ALPENSIDE.
Avand acces acum la dosarul achizitiei, STRABAG gaseste vreo chichita in oferta ALPENSIDE si contesta din nou rezultatul procedurii. Dupa noua decizie CNSC, ajungem probabil la CAB si, in final, castiga STRABAG.


Si asta s-a intamplat.

Quote from: NGC20 on June 29, 2017, 02:28:01 PM
Sa spunem doar ca din cauza cel putin a unei greseli sa zicem "de procedura", noul raport al procedurii nu a mai fost contestat de STRABAG.

E clar acum?

pentium10

#13173
Pai eu inteleg ca nu a contestat pt ca nu a gasit nimica, si accepta Strabag ca nu poate castiga, si atunci castiga Alpenside.
Dar si invers poate fi, ca nu are interes sa conteste.

asta nu mi e clar
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Nu e vorba ca STRABAG nu a gasit nimic. Au fost alte probleme si nu au mai contestat, asa ca a ramas ALPENSIDE.
Greseala "de procedura" e la STRABAG in curte.

alecu26

Din ce stiu eu, daca nu ai contestat de la inceput nu mai poti contesta oferta adversarilor pe parcurs.

Adica ce ai facut in alea 10 zile...aia conteaza si gata. Nu te mai poti razgandi pe parcurs ca vrei si aia, si aia si aia.

Chestiile astea, contestatiile in orb au cam fost eliminate in ultima lege a achizitiilor. Nu poti contesta in speranta ca gasesti tu o ""chichita"" dupa aia.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Se poate si pe parcurs, dar depinde cum ai formulat contestatia. ;)
Poti gasi o "chichita" in oferta adversarului odata ce ai acces la ea. Uneori primesti acces abia dupa ce iti da CNSC voie.
Daca CNAIR a trecut cu vederea o chestie care de fapt descalifica adversarul? Cum sa o contesti altfel?

alecu26

Pai daca CNAIR face asta....ghinion. De aia e o comisie. De aia sunt mai multi oameni. De aia se voteaza parca in aceste comisii când ceva nu e clar.

Oricum si asa sunt multe contestatii. Vrei sa ajungem ca toata lumea sa conteste pe toata lumea? Si e clar, daca o persoana de la alt constructor se uita la documentatia altui constructor, garantat va gasi cate ceva. In plus fata de CNAIR. Stie exact unde sa caute.

Si in felul asta am ajunge ca toate ofertele sa fie descalificate.

Putem doar spera ca cei din CNAIR sunt bine intentionati.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Quote from: alecu26 on June 29, 2017, 06:48:42 PM
Si e clar, daca o persoana de la alt constructor se uita la documentatia altui constructor, garantat va gasi cate ceva. In plus fata de CNAIR. Stie exact unde sa caute.

Asta este realitatea cu ce se poate intampla. Nu tot timpul, dar uneori da. Si s-a si intamplat recent.

Quote from: alecu26 on June 29, 2017, 06:48:42 PM
Putem doar spera ca cei din CNAIR sunt bine intentionati.

Asta e o gluma buna. :lol:
Daca era asa, asa-i ca oferta STRABAG nu trebuia descalificata de la bun inceput?

Eu am vorbit mai sus despre 2 situatii asemanatoare care s-au intamplat recent. ;)

ciprebbe

#13179


Cum faceti o donatie (sa nu uitam si partea asta)

Cel mai simplu este sa faceti un transfer bancar din contul personal folosind datele de mai jos. In contul de RON puteti transfera lei sau orice alta valuta. Folositi contul de EUR doar pentru transferuri in euro.

ASOCIATIA PRO INFRASTRUCTURA
CIF 34449579
Str. Nemira nr. 19, Gilau, Jud. Cluj
IBAN RON: RO 76 INGB 0000 9999 0501 0272
IBAN EUR: RO 16 INGB 0000 9999 0502 5999
Cod BIC: INGB
Cod SWIFT: INGBROBU
ING Bank Cluj-Napoca
Detalii plata: donatie
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Multumim Ciprebbe....Si Strabag o lalaie cu ,,dedicatie,, ....Incredibil cum construiesc unii autostrazile in Romania...Chiar imi doresc sa fie penalizati caci au front de lucru ,nimic nu ii impiedica....Si cam freaca menta.... >:(

voicul

#13181
Este pacat intradevar, dar stii cum e: pe banii tai faci ce vrei.

Ciprianul

Chiar acum am vazut la Digi24 emisiunea ,,Romania la bilant,, in care se vorbea despre lipsa Autostrazilor de la noi din Romanica. Vorbea moderatorul despre tronsonul Suplac Bors si despre faptul ca vecini nostri Maghiari si-au propus sa aduca Autostrada pana la Bors pana in 2020. Intrebarea mea pentru cei care stiu.....ce se mai aude de Suplac Bors?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Quote from: NGC20 on June 29, 2017, 05:12:46 PM
Poti gasi o "chichita" in oferta adversarului odata ce ai acces la ea. Uneori primesti acces abia dupa ce iti da CNSC voie.
Daca CNAIR a trecut cu vederea o chestie care de fapt descalifica adversarul? Cum sa o contesti altfel?

Dau si un exemplu concret, dar de la CFR. Cine este curios, poate studia decizia CAB din 04.05.2017 care a intors decizia CNSC din 30.03.2017 pentru licitatia "Studiu de Fezabilitate pentru reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebes, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean".
Cum ziceam, exista (cel putin) 2 situatii asemanatoare si la CNAIR, dar, cel putin deocamdata, nu le expun.

^^^

Quote from: NGC20 on June 29, 2017, 07:11:39 PM
Quote from: alecu26 on June 29, 2017, 06:48:42 PM
Si e clar, daca o persoana de la alt constructor se uita la documentatia altui constructor, garantat va gasi cate ceva. In plus fata de CNAIR. Stie exact unde sa caute.

Asta este realitatea cu ce se poate intampla. Nu tot timpul, dar uneori da. Si s-a si intamplat recent.

NGC

Quote from: Ciprianul on June 29, 2017, 10:25:47 PM
Intrebarea mea pentru cei care stiu.....ce se mai aude de Suplac Bors?

Sigur vroiam sa va zic ceva si despre asta, dar am uitat ce. :D