Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: bridge on May 26, 2017, 09:21:13 AM
Pod Gilau ? :hm:

Nu, aici chiar am avansat.

Astazi s-a finalizat evaluarea tehnica si s-au deschis ofertele financiare.

O escadrila de soimi survoleaza deja zona. ;)

TibiV

Ah, cat imi plac somii...
Sunt agili si au instincte de vanator... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Numai sa nu se ascunda prada in vizuina. :lol:

Ionut

Breaking news! :)
Asta da surpriza. Poate ca au auzit și ei cum a duduit presa cu muzeul filmat de noi. Sau poate e doar o coincidenta.

Oricum ar fi, hai sa vedem câștigătorul! Ca sa înceapă contestațiile. :lol:

laszlo.robert

In teorie,dupa deschiderea ofertelor financiare au vre-un termen legal in care trebuie sa declare un cistigator ?

NGC

Quote from: laszlo.robert on May 26, 2017, 11:08:11 PM
In teorie,dupa deschiderea ofertelor financiare au vre-un termen legal in care trebuie sa declare un cistigator ?

Termenul teoretic e 30.06.2017. In faza de evaluare tehnica a fost deja amanat o data.


TibiV

Mishto...

Le trebuie o luna si ceva ca sa faca un tabel pe doua coloane: in stanga numele ofertantului, in dreapta valoarea ofertei... Si sa le aranjeze (crescator sau descrescator, whatever...) dupa coloana 2....

Daca e greu, sunt dispus sa le ofer asistenta tehnica (FREE of charge!...) despre folosirea functiei "SORT" in EXCEL...
:lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu le trebuie SORT frate... sunt doar 7 oferte. Faci "din ochi". :)
Asteptam vrabiutele sa dea detalii.

In mod normal ar trebui sa anunte si oficial castigatorul, cat de curand.
Au vreun motiv sa nu anunte imediat?! Avand in vedere ca avem muzeu...

florin74

Nu va grabiti. Dupa vizualizarea pretului, se face clasamentul (mai sunt si alte criterii, pe langa pret), si in ordinea clasamentului sunt evaluate documentele privind indeplinirea criteriilor de calificare ale primului clasat (initial se da o declaratie a fiecarui ofertant cum ca indeplineste criteriile- vestita DUAE). Daca acesta le respecta, este declarat castigator. Daca nu, se trece la al doilea clasat, s.a.m.d.
Vizualizarea pretului insemana ca s-a terminat evaluarea ofertei tehnice.

interesantul

Frumos.... frumos...
Sa dat drumul la circulație prin giratoriu de la Nădășel!
Astăzi se montau indicatoare, s-a reconfigarat accesul spre Aghireș.
Se vede, doar se vede autostrada! Și multă vreme o să se mai vadă....
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

TibiV

E deschis de o saptamana...
Gasesti filmare din drona facuta fix in urma cu 7 zile aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg156195#msg156195
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

teoneo

#12866
Quote from: Granata06 on May 26, 2017, 01:14:30 PM
Se poate lucra dupa ploile din ultimele zile?
Quote from: ciprebbe on May 26, 2017, 01:33:58 PM
NU, au fost inundatii acolo :). Trebuie 2-3 zile de soare minim.

Ieri dimineata (27.05) cei de la Strabag lucrau in mai multe puncte de lucru: sapau imediat langa sensul giratoriu de langa aeroport. Apoi undeva pe la km 9, dupa viitorul spatiu de servicii, erau niste topografi si niste utilaje pregateau ceva si mai era miscare inainte de pasajul catre Valea Izvoarelor. Chiar daca in multe zone pe camp inca baltea apa de la ultimele ploi!

alexbb

Intre timp, la capatul dinspre Bucuresti se lucreaza in zona Popasului. Noutatea ar fi ca au revenit si la nodul de la Moara Vlasiei. Au reasezat blocurile de beton care blocheaza bretelele spre autostrada  :lol:, si au finalizat giratoriul dinspre Moara Vlasiei, acum se circula prin giratoriu, insa in regim de 'santier'. Asfalt raschetat, diferente de nivel... ma intreb daca vor lasa asa pana in Noiembrie cand e termenul final, sau pana cand vor termina intreaga lucrare dinspre Bucuresti... adica tot Noiembrie, probabil 2018...

Dominik

You're in Steelers Country

teoneo

Dupa pauza data de ploi,
Poze facute pe prima parte a lotului Strabag, ieri dupamasa/seara, 28.05.
Am incercat sa pun pozele in ordinea kilometrajului luand-o dinspre Targu Mures catre Ogra.

Primele poze sunt facute din sensul giratoriu de pe E60, sens in care se vor racorda bretelele dinspre/catre nod autostrada.


Pasajul inferior de la Nod Aeroport (km 4+941) prin care trece breteaua nr 1


Poza facuta de pe aliniamentul autostrazii (aprox km 6+500) spre sensul giratoriu de pe E60 (de unde am facut pozele de mai sus; tirul care se vede tocmai intra in sens, dinspre Targu-Mures). Se vad si sapaturile de care ziceam ca se faceau sambata dimineata (pregatire fundatie terasament bretea 1 nod aeroport).