Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pentium10

Au un coridor de expropiere si conducta e foarte aproape, si sunt in faza de proiectare. Daca legea zice 50 de metrii si nu am cum sa proiecte sa evite, atunci trebuie sa gaseasca o alta abordare.
Oricum nu stiu daca s-a depus sau urmeaza sa depuna proiectul spre aprobare. Daca cineva stie asta sa ne transmita.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

rocklee

#11176
 cand au facut sf ...nu au vazut ca este o conducta acolo de gaz ...alt lucru de mantuiala ...

distanta minima sa redus parcala 20 m ...cum adica nu poate trece pe acolo ...prin alte locuri trece peste ea si in alte parti ...nu pot construi langa ea  ...

pasadia

Deci deja e iritant, se vorbeste in paralel de fiecare tronson de A3 in parte, unele aflate la sute de km intre ele (Popasului, Comarnic, Rasnov, Ogra, Gilau, Meses sau Surplacu. Stiu ca nu ii place lui Ionut, dar cred ca ar trebui topice separate.

Dar pana una-alta, intentionat pentur a face talmes-balmes mai mare, vin cu o intrebare ce poate ar fi mai potrivita pe A13: cand au licitat Campia Turzii - Targu Mures a fost bun SF-ul vechi. Pe Brasov - Fagaras de ce nu e bun si trebuie altul (nu de alta dar ambele dateaza din vremea autostrazii Transilvania / Bechtel).

dorum

Asta nu e grinda gen Bechtel de pe A3- Viaduct Gilau?... Poate inchiriaza o macara de la astia daca DEME nu are :) ...viitorii contructori, ma refer :)


bridge

#11179
Quote from: dr4qul4 on October 21, 2016, 03:30:30 PM
Nu cred ca o conducta transgaz a aparut din senin acolo si a fost omisa in SF.
Geiger sustine ca a aflat de conducta transport gaze(Ungheni-Cuci) din Avizul Transgaz conditionat din iunie 2016.In documentele de licitatie nu s-a pomenit nimic de conducta.Dupa data de incepere a aflat de existenta unui aviz Transgaz din 2014 care n-a fost pus la dispozitia ofertantilor.Lungimea conductei in discutie este de cca.650m.

Ionut

Eh, un mic claim, nimic nou.

@pasadia: Hai ca trebuie sa facem si educatie. Sa stie si ardelenii de Popasului si sa stie si bucurestenii de Tunelul Meses.

bridge

#11181
Quote from: pentium10 on October 21, 2016, 02:31:39 PM
legat de A3 intre Ogra si Iernut, ce e executat de Geiger un vice-coordinator din partea Geiger, dl Bârsan Ştefan a declarat pt un ziar local ca conductele Transgaz trec la 7 metrii de autostrada, si legea stipuleaza minim 50 de metrii

Distanta min. ,fata de ax,care poate fi respectata este 43-50m.Cei 7 m sunt aia care lipsesc in cateva locatii.

GDPR

#11182
Ca sa nu mai stati sa descarcati 1,5Gb de documentatie, postez cateva planse relevante cu nodul-podul de la Gilau:







Ca idee, in elevatia de mai sus, elementele deja existente sunt marcate cu albastru.

In a nutshell, se respecta proiectul initial, urmand a se folosi grinzile mostenite de la Bechtel, montajul grinzilor fiind propus a se realiza cu 2 macarale de mare capacitate, nu cu lansator.

Cateva observatii: in expertiza inclusa in documentatia de licitatie, grinzile nu sunt studiate in cel mai mare detaliu, precizandu-se ca exista o serie de defecte si degradari care vor trebui verificate ulterior de executantul lucrarii, masurile de remediere urmand a fi stabilite de comun acord cu beneficiarul. Ok, si daca se descopera ca o parte din grinzi nu mai pot fi folosite, ce se intampla avand in vedere ca in proiect nu exista detalii de cofrare-armare grinzi? De asemenea, se precizeaza ca fisa coloanelor executate in albia raului va trebuie verificata de catre executant. Aici e un alt risc posibil si nu inteleg de ce nu s-a efectuat verificarea cu ultrasunete a pilotilor in cadrul expertizei. Ar mai fi si alte cateva mici detalii lipsa, gen stampila verificatorului Af pe planurile de fundatii sau detaliile de refacere a pereului canalului de aductiune HE in jurul pilelor podului, dar toate sunt rezolvabile prin clarificari la documentatia de licitatie.

Sa vedem acum cat va dura licitatia.

Ionut

Suplacu de Barcau-Bors, filmat ieri.

https://www.youtube.com/watch?v=kp9a5TzY4oQ

Multumim pentru sustinerea voastra! Cei care n-ati apucat (sau nu ati putut) sa donati pentru sesiunea de toamna, puteti sa o faceti in continuare. Banii vor fi folositi pe sesiunile viitoare. Detalii pe site.

adiarc

Multumim......doar 2 vorbe

1 - cel mai mare inamic al dezvoltării României este corupția si la mica distanța B .I .R .O . C . R A. TIAAAAAAA

2.Rezilieeeeeeerrrrreeeeaaaaaa
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pescar23

100% va fi reziliat contractul dar doar dupa alegerile din decembrie din pacate

Ciprianul

Și când te gândești ca le au dat și avans.....e jenant deja. Unde e acum Ministrul? Noi suntem prosti ca ne facem de lucru cu astfel de firme.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ion59

Eu cred că va continua. Și mai cred că va fi un contract tare "chinuit" pentru toate părțile implicate. Termenul de realizare care mi-a venit în minte văzând filmarea a fost de 10 ani!

rocklee

ROMANIA ...TARA....IMPOSIBILITATILOR...adica sa nu muncesti si sa iei baniii
>:( :bash: :bash:

bridge