Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 27 Guests are viewing this topic.

mvmocanu

#10620
Nodul de la Nadaselu incepe sa prinda contur. Directia din filmare este Zalau - Cluj-Napoca
https://www.youtube.com/v/XNT70nH7dZk

Link YouTube

Redox

Quote from: Redox on August 16, 2016, 07:11:40 PM
...
PS: am o rugăminte, dacă găsește cineva desenul cu configurația nodului Nădășelu să îl reposteze sau să lase un link cu pagina din acest topic. Știu că a fost postat la un moment dat, dar nu mai găsesc acel post. Mulțumesc anticipat!

Mă interesează în mod special conexiunea cu DN. Va fi un giratoriu? o intersecție în T?
Mulțumesc!

NGC

A pus ciprebbe anul trecut zona nodului. Cauta in mesajele lui.
Vezi ca nodul e diferit fata de cum apare in SF.

Redox

#10623
Știam că e diferit față de cum apare in SF dar nu mai știam cine l-a postat pe cel actualizat. O să caut în mesajele lui ciprebbe, mulțumesc de informație!

L.E. am găsit postarea lui ciprebbe cu nodul Nadășelu. Las un link în cazul în care mai este cineva interesat:
link

Dan_s

A fost lansată licitaţia pentru podul peste Someşul Mic, care va lega autostrăzile din jurul Clujului

QuoteLicitaţia pentru podul peste Someşul Mic, care va face legătura între două tronsoane din Autostrada Transilvania, a fost lansată şi va apărea în SEAP în maxim două săptămâni, a spus pentru ECONOMICA.NET Cătălin Homor, directorul general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR).

Sursa: http://www.economica.net/a-fost-lansata-licitatia-pentru-podul-peste-somesul-mic-care-va-lega-autostrazile-din-jurul-clujului_124466.html

pentium10

Lucrările la tronsonul de autostradă Târgu-Mureș - Ogra avansează rapid

În numai câteva săptămâni peisajul de pe lângă E60, Târgu Mureș – Ogra s-a schimbat radical. Utilajele asocierii SC Strabag SRL – SC Straco Grup SRL au săpat adânc în fostele grădini și ogoare proaspăt expropriate pentru a lega municipiul reședință de județ a Mureșului de cel a vecinilor de la Cluj. Ordinul de începere a lucrărilor pentru circa 10,1 km între Ungheni și Ogra, parte din autostrada A3 Câmpia Turzii – Ogra – Târgu-Mures, a fost emis de Compania de Autostrăzi în luna iunie a acestui an. ,,Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România anunța că astăzi, 01.06.2016 a fost emis Ordinul de începere a lucrărilor pentru ,,Execuție lucrări realizarea Autostrăzii Brașov – Târgu-Mureș- Cluj – Oradea, sector 1C Târgu-Mureș – Ogra Lotul 2: Ungheni – Ogra" în lungime de 10,105 km", se arată într-un  comunicat remis de Compania de Autostrăzi. Contractul a fost atribuit în urma finalizării procedurii de licitație Asocierii SC Strabag SRL – SC Straco Grup SRL și are o valoare totală de 251,349,460.28 lei fără TVA. Compania a informat că tronsonul va fi finanțat în cadrul POIM 2014 – 2020 și că durata contractului este 12 luni pentru execuția lucrărilor și 48 luni perioada de garanție. Pe 4 mai, CNADNR emitea ordinul de începere pe alte trei loturi, în total 40 de km, între Ogra și Câmpia Turzii, iar în urmă cu două luni anunța că a fost reziliat contractul pentru ce-l de-al cincilea lot al autostrăzii, continuarea de la Ungheni la Târgu-Mureș.

Sursa: http://www.zi-de-zi.ro/2016/08/30/lucrarile-la-tronsonul-de-autostrada-targu-mures-ogra-avanseaza-rapid/






Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alin_simeriaveche

Da, acest peisaj l-am văzut toată săptămâna trecută. Se muncește bine. Acum mă instalez în Sângeorgiu,  mai durează puțin. Am nevoie sa îmi trimiteți pe privat o legitimație și indicații. Mulțumesc

bgd77

Quote from: horatiu.cosma on August 26, 2016, 10:35:02 PM
Este AC pe pasajul de la Popasului, nu se darama nimic  :D. Ordinul de incepere al lucrarilor pe sectoarele cu AC ar trebui sa fie maine, deci pe luni, daca Aktor-Euroconstruct sunt seriosi, ar trebui sa fie miscare in teren.

Ieri (luni, 29.08.2016) am trecut pe strada Popasului in jurul orei 16:00 si erau utilaje la lucru pe partea spre centura Bucurestiului. Din pacate, nu am poze.

Hercule

Aline, trebuie sa ne intalnim si mergem impreuna cand va fi cazul. Mai discutam pe PM
Deșteaptă-te române!

pentium10

si eu m-as duce cu voi, sa ma tineti la curent
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

esendy

#10630
Quote from: Dan_s on August 30, 2016, 11:15:55 AM
A fost lansată licitaţia pentru podul peste Someşul Mic, care va lega autostrăzile din jurul Clujului
^^^

veste f buna,dar sa o vedem in SEAP..... de declaratii ne-am saturat


Ionut

Poate dau castigatorul pana in 15 septembrie, aia da, insa vor fi contestatii mai mult ca sigur.
Termen de trecut pe threadul cu promisiuni.

NGC

Quote from: esendy on August 30, 2016, 08:23:21 PM
Quote from: Dan_s on August 30, 2016, 11:15:55 AM
A fost lansată licitaţia pentru podul peste Someşul Mic, care va lega autostrăzile din jurul Clujului
^^^
veste f buna,dar sa o vedem in SEAP..... de declaratii ne-am saturat

Foarte bine punctat. Precum vedeti, nici macar nu am deschis subiectul, desi "stirea" (cu ghilimele) era cunoscuta.
Cum am mai spus, va tin la curent. ;)

NGC

Azi ar trebui sa fie adoptat un proiect de HG pentru exproprieri.

Quote13.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Secţiunea 3A, subsecţiunea 3A1 şi 3A2 de la km 8+700 - km 25+500 pe teritoriul localităţilor Gârbău şi Sânpaul, din judeţul Cluj, din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional "Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj-Oradea"