Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

csebi24

Daca baieti astia de la UMB se misca asa bine, de ce nu primesc toata autostrada sa o termine? sau macar ce nu e inceput, ca ma gandesc ca lor le place sa faca de la 0 cum trebuie.

AiudA10

Multumiri pt filmare si felicitari pt UMB seriosi cu adevarat! Din prime trebuia sa castige UMB toata autostrada transilvani in 2004 de la Bors pina la Bucuresti jumatate din ea sigur era gata!

alexa_adrian2001

am si eu o intrebare, poate s-a mai pus, poate nu...

Ma tot intreb: cand vii de la Oradea si urci pe autostrada de la Gilau in directia Turda - de ce nu s-a facut o urcare directa fara sa ocolesti 2 km?
Au cumva in plan sa faca asa ceva, sau cer prea mult?

GDPR


neobluenet

#10279
^^
S-a mai discutat. A3 a avut in prima faza noduri proiectate pentru a se putea introduce taxare. Aceasta dubla trompeta este cea mai buna solutie pentru acest lucru, la fel fiind si nodul de la Turda. Evident ca ar fi fost mai bine daca era un trifoi pentru situatia actuala, insa acest nod nu se va schimba in viitorul apropiat, mai ales ca traficul de pe DN nu va fi asa mare dupa ce e gata A3 si centura Gilau-Cluj Sud-Cluj Est.

ciprebbe

O datorie mai veche  :D (oricum nu exista nici un progres de acum o luna)

http://www.youtube.com/v/iG3Y4m3OIes
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

#10281
Cine zicea ca Balta Saulei e secata? ;)

Hercule

^^ De la Oradea nu ai putea urca pe A3 deoarece ar trebui sa te urci direct pe viaduct. Ori faci o bretea pe piloni (Bechtel putea, e plina SUA de dinastea) ori mergi pe langa viaduct vreo 500 m pana la dealul din apropiere unde se putea realiza conexiunea. Dar cam greu, panta e mare acolo.
Deșteaptă-te române!

Hercule

Azi am avut un drum de Cluj si am zis sa profit de ocazie sa vad ce s-a lucrat pe A3: Targu Mures - Campia Turzii. Concluziile sunt urmatoarele:

- porumbul merge bine, estimez o productie record,
- graul e deja cules,
- floarea soarelui asa si asa, nu a crescut destul,
- rapitei nu i-a mers bine anul asta, poate prea multa ploaie.

Lasand gluma la o parte, am fost surprins sa vad ca miscarea e foarte slaba pe tot sectorul, in afara de lotul Strabag: Iernut - Ogra. Vazand asta n-am insistat sa intru pe coclauri, am facut poze doar la intersectiile A3 - DN15, unde nu se vede absoluti nici o miscare (nu pun poze decat daca va intereseaza cele de mai sus :lol:).

Ce merita aratat sunt urmatoarele:

1. Intersectia cu DN14A, iesire Iernut spre Tarnaveni

Inspre Ludus dealul e marcat cu o brazda, pe acolo va taia autostrada:


Cu zoom:


Inspre Targu Mures sunt zone unde s-a sapat pentru descarcarea arheologica:


2. Intersectie cu DC77, iesire din Ogra spre Giulus

Catre Ludus se lucreaza la ceva ce seamana cu un drum tehnologic:


Cu zoom:


Spre Targu Mures sunt doar cativa tarusi de marcaj:


In aceeasi directie, pe dealul din zare se vad niste urme in grau, ca pentru delimitare autostrada. Totusi cred ca e doar o urma de tractor:


Putin mai spre Ogra, pe partea vestica a drumului (catre Ludus) e o zona de vreo 500 mp care s-a decopertat. Posibil zona de depozitare?



Pe partea cealalta a drumului s-a depozitat pamantul rezultat:


3. Zona Valea Izvoarelor - Recea

Tot timpul am avut impresia ca autostrada va trece undeva sus pe deal, totusi foarte aproape de DN se vad o serie de tarusi de marcaj si gropi pentru arheologie astupate.






Bonus: organizarea de santier Strabag, din zona aeroportului Targu Mures:



PS. Scuze pentru dublu post! :(


Deșteaptă-te române!

disney

Quote from: ciprebbe on July 18, 2016, 10:16:31 PM
Quote from: Silvania on July 18, 2016, 05:02:54 PM
Despre podul peste Somes au aparut informatii noi?

E "pe vine" licitatia. Probabil asta e urmatoarea care va aparea in SEAP.
Cum apare cum e National Geographic Channel pe faza.

Esti sigur ca e "pe vine"? :o

In lista cu licitatiile lansate pina in 15 Iulie 2016 nu apare nimic.

ciprebbe

Daca in 18 am spus ca e "pe vine" nu avea cum sa apara in lista aia (pana in 15).
Si da continui sa spun ca e "pe vine" in perioada urmatoare plus ca intentionat am filmat again "gaura" dintre tronsoane, sa crestem putin presiunea pe ei.
Se avanseaza incet de tot cu legatura A3 -DN1 la Martinesti(Turda Nord) - modificat in giratie pe DN si mica problema cu natura 2000 de la nodul cu A3. Sper ca DRDP Cluj sa nu adoarma iar.
Tecnic are ajutoare si vor sa scoata la capat SF-ul pt Tunel Meses.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Munca voastra a primit recunoastere oficiala !
Filmarea voastra este pe pagina MT...
Ati devenit "colegii de la Cluj" care ati facut o filmare de calitate... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Perioada "urmatoare" poate sa insemne o luna, o jumatate de an sau chiar un an.  :p

Eurocopter

Au dat share la postarea noastra. Este textul scris de noi cand am lansat filmarea.  Ma bucur ca au preluat si partea "însă tronsonul nu va putea fi utilizat până nu se va licita și finaliza viaductul peste Someșul Mic de la nodul Gilău (începutul filmării)."  :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)