Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 20 Guests are viewing this topic.

alecu26

Super. La cât de greu s-au mișcat cei de la Corsam. ...mă așteptam să încerce niște măgarii care sa fie respinse în CNADNR. Și așa sa se piardă timp aiurea.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

#9271
Quote from: cutter on April 12, 2016, 12:09:57 AM
și declarația de proiectare de la intrarea A3 în București.

În seara asta ne resfeţi !....
:lol:

Vreo estimare pentru ordinul de începere ?...
Sau bat câmpii şi ăla s-a dat deja ?...
Nu am mai urmărit cu atenție pentru că îmi creşte tensiunea când ştiu că nu avem pasaj la Dna Ghica....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

S-a dat ordinul, normal (proiectarea se face după emiterea ordinului).

Estimări pentru altceva nu dau. Doar asigurarea că din partea Cancelariei se depun zilnic și nesfîrșit eforturi. Cîteodată au și succes; de cele mai multe ori, ele, eforturile, rămîn invizibile. Pentru noi orice zi și orice săptămînă cîștigată pentru un proiect este prețioasă.

Ionut

Cu banii cum stam pe A3 Petricani-Centura? Acum asta ar fi principala problema (100% finantare de la buget) daca proiectarea e aprobata. :cheers:

marinul

Quote from: cutter on April 12, 2016, 12:09:57 AM
A fost aprobată declarația de proiectare astăzi în CTE.

De asemenea, și declarația de proiectare de la intrarea A3 în București.

Multumim de informatie!

Mi-ai dat chef de lucru pe azi :)

NGC

Quote from: NGC20 on April 11, 2016, 07:18:56 PM
CNADNR a atribuit direct in 07.04.2016 catre IPTANA contractul pentru "Proiectare si Asistenta Tehnica in vederea finalizarii lucrarilor la Nodul Gilau si conexiunea dintre Sectiunea 2B cu Subsectiunea 3A1, Autostrada Brasov - Tg Mures - Cluj - Oradea".
Durata contractului: 13 luni
Valoare atribuire: 133,140.44 RON fara TVA

In caz ca va intrebati de ce sunt 13 luni, este vorba si de asistenta tehnica.

ciprebbe

^Proiectul e cam gata, era pe la ultimele verificari. Urmeaza sa fie predat si apoi licitatia. Sunt curios ce termen de executie va fi.
Daca mentin lansatorul se va lungi ca si executie (o iei dinspre Gilau cu cate o deschidere, trebuie sa astepti pana torni placa apoi inaintezi la urmatoarea), daca se accepta senilate se executa mult mai rapid si poate fi atacat de pe ambele parti.
Depinde foarte mult cum "gandeste" CNADNR (eventual le aratam ce fac vecinii bulgari si in cat timp).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

#9277
^
Dar n-am inteles, "proiectare si asistenta". Si executia cine o face? Licitatie?

NGC

Nu contest, dar e interesant ca "proiectul e cam gata", dar contractul pentru proiectare l-au atribuit abia acum 5 zile. ;)

Se face licitatie pentru executie.

ciprebbe

^ ^ Da, licitatie, fidic rosu.

^ Pai e de pe vremea Bechtel facut.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Si atunci ce au contractat acum? Doar asistenta tehnica? Sau mai platim o data "proiectarea" care exista deja sau revizuirea ei?

ciprebbe

La suma aia, ceva de genul. Nu stiu daca era dus pana la capat proiectul, aici s-a impotmolit si Bechtel in Somes.
Avem inclusa aici toata zona lipsa, inclusiv bretelele(lipsa) nodului Gilau, iluminarea, semnalizarea si ITS.

Se va construi CIC la Gilau in curand.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Cip, daca asistenta tehnica e 13 luni...sigur va fi maxim 12 luni termenul de executie.

O propunere pentru CNADNR (nu cred ca ar avea ceva impotriva ANAP sau Curtea de Conturi) pentru ca s-a mai practicat: Se numeste Bonus for early completion.

Un 0.05%/zi? ceva de genul.
Drumurile noastre POATE;

carutasul

^^
pai cred ca trebuie sa ai un proiect beton ca sa fie corect. De exemplu toate loturile de pe A1 au avut termen doi ani, indiferent de cat de grele au fost...

alecu26

Drumurile noastre POATE;