News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

TibiV

Costescu astazi despre Tg.Mures-Ogra-Campia Turzii:
  "Unele contracte vor merge bine inainte, alte contracte s-ar putea sa fie reziliate pe un anumit tronson. Unii constructori in trecut nu au facut oferte serioase, sunt indicii ca acestea au fost sub nivelul finaciar, nu stiu la ce s-au gandit, dar este clar ca probabil ca la niste acte aditionale ulterioare, acest lucru nu se va mai intampla in CNADNR, ceea ce se va contracta va ramane pana la capat". Noua conducere are aceasta sarcina de a merge exact pe datele contractate, aceia care au sperat intr-o majorare ulterioara a contractului nu vor avea in nici un caz castig de cauza."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi767

#9241
^
Oare se referă doar la Tg. Mureș - Câmpia Turzii? Ca s-ar potrivi descrierii și tronsonul Suplacu de Barcău - Borș....

TibiV

A raspuns la intrebarea cand incepe efectiv lucrul pe A3 Tg,Mures-C.Turzii...
Si a mai zis ca unii constructori nu s-au asteptat ca exproprierile sa fie rezolvate asa repede si au fost prinsi nepregatiti.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

si ce a raspuns cand incepe? si unde a vorbit?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

asta cu contractele ramana la fel pana la capat nu o hataraste el. Din fericire. Ca unii sperau la majorari....asa pe ochi frumosi...asta e altceva.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cmd

#9246
Sunt șanse sa se termine podul peste Someș anul acesta?

ciprebbe

^Si cum ai vrea sa stim asta daca inca nici macar nu e scos la licitatie?  :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bridge

Quote from: TibiV on April 07, 2016, 07:27:04 PM
Costescu astazi despre Tg.Mures-Ogra-Campia Turzii:
.., alte contracte s-ar putea sa fie reziliate pe un anumit tronson. Unii constructori in trecut nu au facut oferte serioase, sunt indicii ca acestea au fost sub nivelul finaciar,(concluzie dupa un an) ..., ceea ce se va contracta va ramane pana la capat".
la capat de ce?:lol:

pasadia

La capatul lui de mandat, caci dupa aia cine poate sti? ;)

cmd

Intrebarea era pentru Mama Omida - aveam impresia ca e pe forum....    :lol:

Quote from: ciprebbe on April 08, 2016, 06:54:48 AM
^Si cum ai vrea sa stim asta daca inca nici macar nu e scos la licitatie?  :D

ciprebbe

Quote
In ce proiecte vom vedea anul acesta prima cupa de pamant?

Proiectele care vor incepe anul acesta sunt intre Campia Turzii si Tg Mures, 5 loturi, Campia Turzii - Ogra, Ogra - Ungheni. Alt proiect, daca lucrurile evolueaza, este Comarnic - Brasov, lotul 5, urmeaza sa fie desemnat constructorul. Alt proiect este Mihaiesti - Nadaselu, trebuie sa semnam contractul saptamana viitoare.

Un proiect important este Suplacu de Barcau - Bors, contract semnat de mai bine de un an, au fost ceva probleme, dar este planificat ca luna asta sa inceapa lucrarile.

Deci se semneaza cu Maltauro ( ce are in componenta fostii italieni de pe OS 3) a venit verde de la Consiliul Concurentei.  In dealurile de acolo..... nu ii vad bine.
Sper ca Egis-ul (consultanta) sa fie pe ei si mai sper sa vad ca DRDP-ul CJ (din partea beneficiarului) isi trimite des un reprezentant acolo sa ii verifice.
Cat despre Suplacu-Bors nu stiu de ce sa il mai credem la cum e vremea afara si nu vor vedea avans.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Arrow

Pe Suplacu-Bors din ce stiu eu asteapta doar in scris sa vada ce suma este alocata exact pt ei pentru a sti ce efective sa mobilizeze. Pe 64 km trebuie mii de utilaje. "Incepeti ca veti primi banii" poate rezulta in falimentarea subcontractorilor, mai ales la cum vin banii de la stat.

Daca Maltauro are in componenta aceiasi italieni atunci asfaltul va fi turnat peste nisipuri miscatoare.

bridge

#9253
Quote from: ciprebbe on April 08, 2016, 04:42:14 PM

Deci se semneaza cu Maltauro ( ce are in componenta fostii italieni de pe OS 3)
Sper ca Egis-ul (consultanta) sa fie pe ei si mai sper sa vad ca DRDP-ul CJ (din partea beneficiarului) isi trimite des un reprezentant acolo sa ii verifice.

DRDP-ul sa verifice pe cine?Sper ca pe Egis  :),ca pe italienii de pe OS3 i-a mai "verificat" :lol:
Lasand gluma la o parte DRDP-ul ar trebui sa raspunda in solidar cu tov.neaga pentru ce s-a intamplat pe OS3 si pentru ce "a verificat" si n-a semnat pe alte contracte, fiind nevoie de tot felul de expertize pentru continuarea lucrarilor "verificate" de DRDP.Oricum au suprasarcini acuma cu refacerea OS3,au ocazia sa-si demonstreze competenta.

marinul



mobilizare maxima azi pe Suplacu de Barcau-Bors :))

nu mai am chef nici sa ma enervez. bat o data la 2 saptamani drumul Biharia-Chiribis si deja m-am plictisit sa vad acelasi peisaj din 2012 incoace


Sent from my iPhone using Tapatalk