Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 10 Guests are viewing this topic.

bridge

#9135
@alecu26:Corsan peste doua zile are 9!! luni de cand a primit ordin de incepere,luni fara niciun progres.
Acuma nici bugetul CNADNR-ului pentru A3 nu da pe-afara si le da putina apa la moara spaniolilor.

Referitor la tunel Meses ramane valabil: " Proiectantul : - a avut o slaba mobilizare;
- nu a reusit sa furnizeze informatiile, in forma si cu continutul solicitate ;
- nu a reusit sa furnizeze in termenul prevazut de contract toate documentele Studiului de Fezabilitate;
CNADNR va aplica penalitati de intarziere Proiectantului,iar in cazul in care acesta nu se conformeaza cerintelor
contractuale impuse, CNADNR va rezilia contractul de proiectare", precum si ce ziceam mai demult lipsa de experienta in proiectarea tunelelor isi spune cuvantul.

alecu26

dar in pana mea...scrie clar in contract ca 6 luni trebuie sa aiba fonduri. Nu scrie nicaieri ca demararea lucrarilor e conditionata de plata avansului.

Ar pierde la orice tribunal international. Asta daca nu cumva CNADNR le-a scris cu manunta lor in 2015 veti primi 1 leu, in 2016 vreo 2 lei....si va rugam sa va mobilizati doar pentru atat.

Pe de alta parte...o declaratie de proiectare nu costa asa mult sa o produci.
Drumurile noastre POATE;

bridge

#9137
Daca nu stiu bugetul pe 2016 nu pot face un program de lucrari,nu pot incasa avans si nu se pot mobiliza cf bugetului alocat.Bugetul (la aceasta data)pt intreaga A3 (Gilau-Nadasel,Nadasel-Mihaiesti,Mihaiesti -Suplacu,Suplacu-Bors)este aprox 300300.000 mii lei.Valoarea contractuala(pt Suplac-Bors) 700 700.000mii lei.Pe banii lor n-o sa lucreze.

TibiV

Quote from: bridge on April 01, 2016, 08:06:54 PM
Valoarea contractuala(pt Suplac-Bors) 700 mii lei.

Gresit, de fpat valoarea de atribuire a fost 701.000.000,00 RON fara TVA. Adica 701 milioane lei.
Daca te uiti prin nuget, acolo datele sunt in mii de lei.
Adica lotul  respectiva trebuie sa apara cu 701.000 mii lei

Quote from: bridge on April 01, 2016, 08:06:54 PM
Bugetul (la aceasta data)pt intreaga A3 este aprox 300 mii lei.

Daca bugetul alocat este cel despre care zici tu, 300.000 lei, atunci sunt bani de seminte.
Daca insa este aceeasi confurzie de masi sus, atunci bugetul alocat ar fi de 300.000 mii de lei, adica 300 de milioane, deci aproape jumatate din valoare totala a lucrarii.

De unde ai luat cifrele ?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bridge

#9139
Ai dreptate,am modificat :)

cricric

#9140
^^
Cu lista aia neagra s-a mai facut ceva? Sau doar "s-a vrut"?

bridge


alecu26

Se va face legal sa zic. Adică ceva OUG sau hg prin care se creează ceva registru, recomandări. ..etc. Parcă Dascălul a zis în ceva interviu.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

Legatura pe autostrada intre Ploiesti si Comarnic – varianta optimista: 2023!
Proiectul construirii autostrăzii Comarnic – Brașov a ajuns deja subiect de bancuri, date fiind situațiile multiple în care ba s-au încheiat contracte sau înțelegeri care ar fi trebuit să fie finalizate prin parafarea unui contract, ba a fost nevoie de modificări la studiile de fezabilitate. Momentan, doar pentru un tronson din bucata de autostradă care ar trebui să facă legătura dintre Comarnic și Brașov s-a derulat procedura de achiziție.

http://www.ziarulprahova.ro/stiri/administratia-locala/232859/legatura-pe-autostrada-intre-ploiesti-si-comarnic-%E2%80%93-varianta-optimista-2023

ciprebbe

O poza de astazi cat o mie de cuvinte !!!



Unul rezolvat (padurea) mai ramane unul (viaduct Gilau).

UMB-ul a inceput puternic ecologizarea si readucerea terenurilor la starea initiala. La viaduct III au inceput hidroizolatia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Viaduct II

Zidul de sprijin de langa padure
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

twinsen

Referitor la intrarea in Bucuresti se mai aude ceva?
Cand ar trebui sa reia lucrarile in zona strazii Popasului?
Using Tapatalk

TibiV

Esti sigur ca in ultima poza nu este vreo lucrare din "Zidul Atlanticului" facut de nemti acum' fo' 70 de ani ?!... :)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Dupa probleme de pe A1, sectorul pe care lucreaza (pilotii rupti) supradimensioneaza TOT

JohannDB

#9149
La o numărătoare simplă fara zoom par a fi vreo 25 de piloţi pe rândul dinspre deal şi tot atâţia pe rândul dinspre carosabil, încastraţi într-o grindă continuă.... Nu cred că mai vor "surprize-stupize", ca să umple dealul şi să aducă totul la nivelul dealului, ca la Mintia..... Şi, da, un mic "Zid al Atlanticului". În acord cu ce spune danutzu_1069....
  Dar să le definitifeze odată, să mă pot "bucura" şi eu.....