News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Foarte bine si frumos, numai ca va rog sa discutati pe thread-ul de centuri asta.

RaduG

Salut tuturor, prima postare aici desi urmaresc de ceva timp forumul, am trecut azi prin Bacau, nici o miscare nici la intrare nici la iesire, am iesit putin pe iesirea spre Vaslui sa vad daca la intersectia DN2F Bacau Vaslui cu autostrada e activitate. Absolut nimic. Dar, pentru curiosi, am vazut cel mai bun punct de observatie, se numeste Capul piscului (pe harta pusa de Ionut) si ofera o vedere panoramica asupra viitorului nod rutier cu DN2F. Mai mult ca sigur de acolo se pot face, pe viitor, niste fotografii panoramice cu lucrarile.
PS: am facut si cateva poze prin zona nodului rutier cu DN2F dar nu sunt interesante, doar camp inverzit.

adigsm

Quote from: RaduG on June 09, 2015, 09:37:14 PM
PS: am facut si cateva poze prin zona nodului rutier cu DN2F dar nu sunt interesante, doar camp inverzit.
Pentru istorie ar putea fi interesante.

RaduG

#228
Panorama de pe Capul piscului:


Aceeasi panorama cu explicatii:


Autostrada va trece printre spatele grajdurilor din imagine, paralela cu linia de inalta tensiune.

Ionut

Asteptam primele fotografii in premiera de pe A7. Ma bucur sa vad ca avem colegi care pot acoperi si Moldova. :cheers:

ovideatza

Santiere sa fie in Moldova...ne mobilizam la fotografii daca avem ceva pe aproape:) Din pacate cel putin pt mine se prefigureaza o asteptare extrem de lunga...

silviu321

http://www.desteptarea.ro/ce-se-intampla-cu-soseaua-de-centura/         mai nimic!!

se pare totusi ca turcii au aparut prin zona, (destul de timid ce-i drept)  cautand subcontractori si cautand loc pt organizarea de santier;

P.S.exista o oarecare neliniste printre potentialii subcontractori legat de sursele de finantare pt acest proiect

adiarc

#232
Se mai analizează mult documentația pt obținerea AC la Min.Transporturilor ?
Un alt proiect vital , unde pierdem vremea excelenta de afara.( si cei ce se ocupa de el,pierd vremea ,in general ),.....un nou proiect in care implementarea se derulează execrabil
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Fara lamentari, va rog. Sunt interzise de reguli, dupa cum bine stiti.


NGC

MT a eliberat astazi autorizatia de construire pentru etapa 1, deci poate vedem ceva miscare pe teren in curand.

15.07.2015: "Construcţia variantei de ocolire Bacău-Etapa I"

Ionut

Asta da veste buna! Ordinul de incepere a lucrarilor presupun ca a fost dat? Nu mai tin minte exact, dar parca a fost dat.

horatiu.cosma

Foarte bine, poate cineva din zona ne spune daca se vede ceva in teren. Oare ce inseamna etapa 1  :o?

dan_c

Quote from: horatiu.cosma on July 15, 2015, 05:19:14 PM
Foarte bine, poate cineva din zona ne spune daca se vede ceva in teren. Oare ce inseamna etapa 1  :o?

Proiectul presupune realizarea a trei sectoare, dupa cum urmeaza:

    Sectorul nr. 1: legatura rutiera DN 2 (sud Bacau) cu DN 2 (nord Bacau), in lungime de 20,180 km sector ce se suprapune cu viitoarea Autostrada Moldova intre km 2 + 413 si km 18 + 682;

    Sectorul nr. 2: legatura rutiera de la nord de Bacau intre DN 15 si DN 2 in lungime de 3,160 km;

    Sectorul nr. 3: legatura rutiera de la sud de Bacau intre DN 2 si DN 11, in lungime de 7,360 km.

In prima etapa va fi realizata calea a 2-a a viitoarei autostrazi (calea de pe stanga) cu parte carosabila de 14.00 m pe care se va sistematiza circulatia in sistem de 2 + 1 (doua benzi pe un sens si una pe sens opus) cu alternarea numarului de benzi pe sens la cca. 2.00 km

A doua cale din autostrada va fi executata in etapa a II-a (odata cu constructia viitoarei autostrazi MOLDOVA), iar pana atunci, odata terasamentul facut in prima etapa de executie, va ramane innerbata.

link: http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-19804861-primii-autostrada-moldova-contractul-pentru-centura-ocolitoare-bacaului-parte-din-proiectul-autostrazii-a7-semnat-firma-turceasca-peste-patru-luni-finalizarea-licitatiei.htm

horatiu.cosma

Mersi de clarificare. Sectorul 2 si 3 fac parte din etapa I?