News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

danielCD

Radu, felicitări pentru noua filmare! Mie îmi pare că au accelerat ritmul. Și cred că așa va fi pe măsură ce se vor apropia de final, dacă își vor păstra numărul de oameni pe acest șantier.

Cozak

Multumim Radu pentru filmare, foarte faina! Se lucreaza bine, sunt in grafic. :cheers:

cove_adrian

Quote from: tom_sawyer on June 12, 2020, 02:00:34 PM
Si implicit tronsonul Ploiesti-Buzau va si scos primul la licitatia pentru executie?
Da!
Si apoi BZ-Focsani. Sa vedem cu "cocoasa" ce va fi! Pt unii din CNAIR a devenit deja certitudine. Insa pt altii (inca) nu.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

carient

@cove_adrian, cred că nu ar mai trebui să ne mai stresăm prea mult cu cocoașa; și la Sibiu este o mare cocoșă ,  A3 face o mare cocoșă ca să ajună mai aproape de Târgu-Mureș în traseul spre Sighișoara, pe urmă mai face o cocoșă așa de 30 Km.  A1 pe la Grind , Margina , Izvin ca să ajună la Arad( deoarece s-a evitat traseul mai costisitor de construit, pe valea Mureșului)  și tot așa și altele.

mircea

Încerc să-mi dau seama dacă ești ironic sau chiar crezi că autostrada ar trebui să fie o linie dreptă de la nicăieri spre nimeni.

horatiu.cosma

Nu e ironic, dar e ok, ar fi prea plictisitoare viața dacă toți ar gândi normal.

dr4qul4

daca cei din Vrancea s-au obisnuit sa stea capra, e alegerea lor. Eu nu pot sa accept ca ambitiile locale sa suprime interesul national.
Nu aveam nimic impotriva daca ocolul era facut pentru conectarea unui oras/fabrica/parc logistic/drum, sau daca astfel se evita un obstacol important (o fabrica, o rezervatie, o padure, un deal, un pod mai mare).
Dar sa ocolesti un camp, este o prostie fara margini.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dacianova

Eu am o întrebare: până la urmă totuși ce va fi? A sau DX? Pe harta celor de la CNAIR apare DX. Noi aici discutăm de A7.
Eu sper să fie autostradă.

pest1969

Se speram ca se vor decide pe Autostrada. E un termen limita pentru decizie? Fiind in faza de proiect tehnic, ma gandesc ca ar cam fi cazul sa aflam decizia.

Legat de celebra cocoasa de la Focsani... Privind mai atent pe harta cestrin pare ca e una si la Buzau. Nu e atat de accentuata, dar nici nu sunt diferente atat de mari.
Macar sa fie asta singura problema si sa avem un constructor in 2021 acolo.

raulbogdan23


horatiu.cosma

^^
Nu e nicio cocoașă la Buzău, s-a mai discutat, mai urmăriți forumul înainte de a relua aceleași subiecte din nou și din nou. De unde ai tu informația că sunt în faza de proiect tehnic? Nici măcar nu e aprobat traseul final, după care urmează etapele de teren din cadrul studiului de fezabilitate. Chiar așa de greu e să vorbim doar când avem ceva util de zis?

LauR

QuoteSuntem pe brațul vestic al Centurii Bacău (DN 2T, Măgura-Nicolae Bălcescu) și putem confirma că e gata, mai trebuie doar marcajele rutiere trasate. Ar fi bine ca CNAIR să o dea cât mai curând în folosință!

Pre-marcajele văd că au fost efectuate!
Sunt curios daca și CNAIR are aceeași părere! Sper să ceară și UMB deschiderea acestui sector!








Centura Bacău pe Facebook

Raducu Popa

#4272
Restul de portiune de autostrada pe care n-am reusit s-o filmez sambata, care include podurile de la Rusi Ciutea si cel peste Bistrita plus fabrica de grinzi.


Dragos_R

#4273
Se testeaza planeitatea si rugozitatea ?  :D
Vad ca sunt deja discutii, in mers ....

Referinta era legata de ultima poza a lui laurentiu.nistor ...

danielCD

Felicitări, Radu! Ultima filmare e demențială. Ultimele 30 de grinzi de montat, 20 deja produse. Saga podului peste Bistrița se aproprie de final.