News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

alecu26

Găsim noi alte promisiuni. Stai sa vina sau sa treacă alegerile.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Un detaliu care a trecut neobservat...sau ma rog...nedezbatut..

In topicul Licitatii ...- sinteza, @NGC a pus 5 licitatii. 3 sunt cele pana la Bacau, dar dupa avem urmatoarele 2:

Quote[171731] / 24.11.2016: "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani"
    Stadiu actual licitatie: Deschidere oferte in 05.01.2017
    Valoare estimata:  27.667.305,62 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -

[171764] / 25.11.2016: "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani"
    Stadiu actual licitatie: Deschidere oferte in 09.01.2017
    Valoare estimata:  3.206.848,16 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -


Cumva ultimul sa fie pentru dublarea centurii Bacau?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

Nu vad pentru ce ar trebui SF pentru a doua banda, care oricum va fi construita de EKO la nivel de terasament. SF pentru asfalt sau pentru ce? Eu sunt curios daca EKO vor constru si a doua banda la lucrarile de arta, poduri, podete, etc. sau doar terasamentul la sol.

Interesant totusi faptul cu licitatiile, poate ne lumineaza cineva de ce sunt doua.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: dr4qul4 on November 27, 2016, 08:37:42 PM
Quote
[171764] / 25.11.2016: "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani"

Cumva ultimul sa fie pentru dublarea centurii Bacau?

Este doar o greseala. :p
Corect este "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru Drum Expres Legatura A3 - Aeroport Henri Coanda".
Multumesc pentru atentionare.

dr4qul4

 Noi iti multumim pentru informatii.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

https://m.facebook.com/home.php?sk=live&_rdr
Poze noi de la EKO. Rog un coleg care se afla la PC sa le incarce pe forum.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

usiabc


Allex

Din drum se vad doua foreze in albie.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Bogdan_Cluj

Pentru ca pe celelalte threaduri pe care le urmaresc este liniste, astazi am luat A7 de la prima pagina si le-am parcurs pe toate cele 68 de pagini.

Dati-mi voie va rog sa fac un rezumat:
- doua harti cu centura Bacau
- doua schite de detaliu
- aprox 20 de pagini pe parcursul a 4 ani despre centura Bacau ca "se face", ca "nu se mai face"
-- cateva declaratii ale "alesilor" care s-au dovedit a fi niste minciuni grosolane
- aprox 20 de pagini de A vs Dx si analiza de 2+1 (+alte combinatii de idei) + poll
- cateva pagini off topic
- cateva pagini despre posibila locatie a intersectiei cu A3
- aprox 10 pagini de poze de "descarcare arheologica"
- vestile bune aduse de NGC despre noile licitatii de SF
-- spunea cineva ca sunt niste studii de prefezabilitate (harti) si ca ar fi fain sa fie puse
-- spunea cineva ca ar fi bine sa se faca un "roadmap" cu ce se va intampla si timpii aproximativi pentru cele trei licitatii
-- cineva a pus caietul de sarcini (nu scanat, cautabil)
- pozele imbucuratoare de la pilonii forati (apropo, chiar asa de adanci se fac?)

... and the story continues  :D

dumbravaandrei

Bogdan, poti sa faci o sinteza asemanatoare si pentru A1? :troll:
Adevarul e ca la o lucrare mare discutiile sunt la fel de mari. De asta API a pus la dispozitie un forum si nu un blog. Sunt suficienti cei care urmaresc forumul, chiar si factorii decidenti iar unele opinii si idei de aici transpar chiar si in realitate. Asta este rolul comunitatii asteia O:-)

NGC

Quote from: BogdanCluj on December 04, 2016, 12:39:33 AM
- vestile bune aduse de NGC despre noile licitatii de SF
-- spunea cineva ca sunt niste studii de prefezabilitate (harti) si ca ar fi fain sa fie puse
Parca tot eu am fost, asa ca bine ca mi-ai adus aminte! :D

NGC

Aveti mai jos traseele studiate in studiul de prefezabilitate din 2003 - 2006, pe baza caruia au fost lansate recent cele 4 licitatii pentru studiul de fezabilitate.



Pentru rezolutie mare, vedeti aici.



Pentru rezolutie mare, vedeti aici.

Ionut


dr4qul4

A7 se numeste Autostrada Ploiesti-Sculeni iar A8 Autostrada Moldova. Nu pare deloc usor traseul A8 Roman-Iasi. Chiar o varianta cu tunele la Podu Iloaiei!

@NGC, daca vei candida vreodata imi iau concediu si vin si iti fac campanie gratis. Macar 2-3 ministere sa-ti dea si tie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

^^^ Nu multumesc, nu voi candida vreodata! :D