[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

E noaptea zambetelor pe topicul DNCB.  :lol: Doarme Ionut si noi ne distram pe aici! Sigur ni le muta maine prin parcare pe undeva!

Realist vorbind, in ritmul asta nici in Decembrie 2018 n-o sa fie gata. Decat da le mai da Homor un al treilea ultimatum! Parca vad titlurile "La centanatul unirii Principatelor Romane mai dam in folosinta 8 km pe DNCB!"

Ionut

Puteti va rog frumos sa-mi faceti o lista cu punctele critice de pe centura? Gen pasajul peste apeduct.
Daca se poate cu pin direct pe Google Maps.

Rasplata la final de luna cu filmare & poze.

:cheers:

LittleWanderer

Cred ca s-au speriat de Homor ca azi erau mai mult de 3 muncitori la giratoriul de la Dragomiresti. Erau chiar mai mult de 10!

vermont

Va salut.

Cites forumul de ceva vreme dar cred este primul post . Locuind in Chiajna am sa incerc sa va tin la curent cu stadiul lucrarilor de pe DNCB in zona asta. Incep cu niste poze de azi ora 16 de la rompeterol.

Se lucreaza cu un buldo si un compactor , asfaltul nou pe partea cu rompetrolul s-a valurit. PS: sper sa pot incarca poze de pe tapatalk .














Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


vermont

Sens giratoriu Dragomiresti se lucreaza la borduri si se descarca pamant pentru centrul giratoriu-lui.









Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


vermont

Urmatoarele poze sunt de la Renault spre A1 ceva activitate de la asfaltare la compactare . La intersectia cu A1 erau cei de Verta tel

















Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


GDPR

#531
^^^Eu am numarat 12, plus un compactor care isi facea de lucru la acostamentul drumului pe partea cu casele. In zona de giratoriu de langa iesirea spre Dragomiresti s-a asternut un strat de asfalt, la fel si intre pasajul peste apeduct si Rompetrol. Insa chiar langa Rompetrol, de bine ce s-a compactat stratul de piatra sparta, asfaltul e deja dealuri si valcele. La pasaj au adus o foreza pentru coloane, dar inca nu a inceput sa lucreze, langa spalatoria auto erau 4 muncitori de la Vertatel care lucrau la utilitati, insa sapatura din fata de la Porsche nu a mai continuat.

Noutati sunt la intersectia catre Carrefour, unde continua asfaltarea noii bretele de langa Renault, iar pe cealalta parte a intersectiei s-au montat grinzile de podet:









Se lucreaza si la intersectia cu breteaua de acces in A1, iar Vertatel a reluat lucrul sub pasaj:





alexbb

Referitor la ideea de vizibilitate pentru problemele de pe DNCB, o idee nastrusnica, poate am putea organiza un mic 'protest' in giratoriul de la Otopeni. Cu 4-5 masini care sa se invarta acolo poate fi blocat complet sensul DNCB spre Tunari si iesirea de pe DN1. Posibil sa iasa cu vreun accident intentionat, sau bataie, dar asa s-ar atrage atentia asupra ce se intampla acolo. Fara circ nu stiu cum am putea canaliza altfel frustrarile a mii de oameni care stau zi de zi, zeci de minute ca sa poata trece de o intersectie... De preferat atunci cand trece vreun oficial sa inspecteze lucrarile.

ion59

Cred că este suficient să fie aplicată rețeta de la fosta groapă de pe OS3. Mediatizate permanent ambuteiajele, coloanele de mașini, starea dezastruoasă a drumului, intersecțiile de secol 19, zonele de lucrări începute și abandonate sau neîncepute, licitațiile blocate etc. Cu puțin sprijin mass media lucrurile se pot îndrepta.

rocklee

#534


am intors imaginea lui ...vermont ...sa nu mai stam in  cap cand vrem so vedem  :D

vermont ..bine ai venit ...printre noi ...ai facut o treaba buna cu imaginile noi  ...pe care leai postat sa putem vedea si noi cum progreseaza MARELE PROIECT ...de latire [largire] a centuri MICULUI PARIS ...in sfarsit ii vad sun A1 ....La lucru ...DOAMNE AJUTA    >:(

mulumim de imagini si succes in continuare  :)

:gj: :cheers:

pentru adrian rosca ...un mare multam  :)...si sper ca la anul sa ti se termine calvarulde pe acest drum aglomerat pe  care il parcurgi in fiecare zi .. >:(

DRUMURI BUNE ITI DORESC ... :) :drunk:

rocklee

la drumul spre caarefour ,,,va fi tot un sens giratoriu  ???

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Un alt proiect major este Centura Sud a Bucureştiului, ce va fi scoară la licitaţie în două etape, A1 – DN5, prima etapă, şi DN5 - A2, cea de-a doua etapă. Homor spune că pentru această a doua fază a proiectului CNAIR are o colaborare cu Banca Europeană pentru Investiţii prin care se evaluează traseul optim, în condiţiile în care va fi vorba de multe exproprieri şi trebuie decis asupra traseului optim.

De asemenea, tot în 2016 se va scoate la licitaţie legătura dintre A2 şi DN7.

Adevarul

GDPR

#538
^A inceput campania, clar. Credeam ca s-a renuntat la prostia monumentala numita "Transfagarasan deschis 12 luni pe an", dar vad ca astia insista in continuare... A2-DN7, asta e buna  :lol:  :lol: Ah, era sa uit, in ce circumscriptie candideaza dl. Homor?

PS Rocklee, multumesc, esti un om deosebit. :cheers: In conditii normale, bucata de centura dintre DN7 si A1 se va finaliza pana la mijlocul anului viitor. Sa vedem insa bugetul pe 2017, mi-e sa nu avem niste surprize urate pe parte de infrastructura, deficitul e deja la limita si urmeaza si alte "relaxari" fiscale electorale.

panzer

@ionut - articolul acela din Adevarul Financiar trebuie pus la topicul de promisiuni nerespectate. Va fi o sursa teribila de promisiuni nerespectate. Practic fara PiSi ei au gasit proiecte sa umple tot exercitiul financiar, cu hartii. Daca n-as fi stiut ca sunt doar vorbe chiar ar fi fost najpi. A0 a sarit din plan si au intrat tot felul de idei noi gen Sibiu-Fagaras-Brasov sau Iasi-Ungheni.

Bine ai venit @vermont.
Spor la pozat @adrian rosca.

Imi e clar ca nu mai am de ce sa merg in weekend.