News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri Expres în România: discuții diverse

Started by NGC, December 17, 2014, 08:37:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CristiM

Quote from: elphax on August 16, 2017, 06:00:36 PM
...
- intesectii cu semafoare - e ciudat sa mergi pe DX si sa tot ai intersectii semaforizate. partea buna e ca sunt presemnalizate din timp si nu sunt decat pe portiunile mai vechi

...

Acele DX de care vb sunt DN upgradate la profil 2x2 . Am circulat pe ele si eu si am facut aceeasi confuzire.
Intr-adevar nu le deosebesti de DX, dar pe margine au placute indicatoare care-ti spun tipul de drum DX sau DN, placutele sunt f mici nu prea le bagi in seama mai ales cand esti in trafic, in concediu si te uiti dupa peisaj ....
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

alecu26

Pe ceva de genul asta mi-am luat eu teapa in Turcia acu multi ani. Mare de tot amenda. :). La vremea respectiva, prin 2009, DX urile, DN urile lor dublate aratau mai bine decat Bucuresti-Pitesti sau ce autostrada mai aveam noi finalizata.
Drumurile noastre POATE;

Harry

DX Braila - Galati

Construirea acestui obiectiv are ca scop creşterea mobilităţii persoanelor şi a mărfurilor şi dezvoltarea infrastructurii de transport regionale şi locale.

Fisa Tehnica
Valoarea Contractului:175 Mil Euro
Lungime:12.28 km
Finantare Proiectare - Buget; Execuţie - Propunere buget;
Stadiul actual Studiu de Fezabilitate aprobat prin HG


tom_sawyer

Quote from: Harry on November 03, 2017, 01:58:28 AM
Stadiul actual Studiu de Fezabilitate aprobat prin HG

Asta a fost in 2008, HG 1145/18.09.2008

elphax

foarte bun, se leaga si la viitorul pod !
centura la Braila tot 2+2 este ? nu mai tin minte ...

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Mihai_C_Radu

O singura observatie, daca imi permiteti... O:-)

La intersectia acestui "nou" drum cu drumul de legatura catre viitorul pod nu ar trebui prevazut un nod/ intersectie denivelata ? Socotesc ca inca un giratoriu minune da prost, daca tot studiem fezabilitatea pentru ditamai lucrarea... O:-)

GDPR

#67
Cheltuielile cu investitiile la drumurile expres conform proiectului de buget pe 2018:

- Drum expres Craiova - Pitesti: 7.4 mil. lei. Tot aici, estimarile pentru perioada 2019-2021 sunt zero.
- Elaborare SF drum expres Ploiesti - Buzau: 4.9 mil. lei;
- Elaborare SF drum expres Buzau - Focsani: 5.2 mil. lei;
- Sprijin pentru elaborarea documentatiei tehnico economice aferente proiectului de infrastructura rutiera pentru VO Techirghiol: 0 mil. lei;

TibiV

Adrian, ce numar are Anexa cu aceste prevederi in proiectul Legii BS ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Am terminat tabelele pentru drumurile expres. Le gasiti, la fel ca la autostrazi, in primul post din thread-ul generic de drumuri expres. Le pun si acum ca sa va fie usor sa le vedeti - sa imi spuneti daca gasiti neclaritati sau greseli.










KenyaSong

Quote from: Ionut on March 02, 2018, 10:17:18 AM
Am terminat tabelele pentru drumurile expres. Le gasiti, la fel ca la autostrazi, in primul post din thread-ul generic de drumuri expres. Le pun si acum ca sa va fie usor sa le vedeti - sa imi spuneti daca gasiti neclaritati sau greseli.

Foarte utile tabelele! Mulţumesc
Ar fi mai rapid de accesat dacă astea şi cele de la autostrăzi ar apărea în meniul Resurse, pe proinfrastructura.ro, separat într-o pagină care doar citeşte imaginile de pe imgur (de exemplu o coloană cu A, alta cu DX, în paralel). Informaţiile de la intrarea Autostrăzi în licitaţie sunt foarte greu de parcurs.

Harry

Ct-Mangalia este pana la urma DX sau nu? Are 4 benzi cap coada, iar pe traseu sunt puse indicatoare verzi cu TEM- trans european motorway

Ionut