Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

NGC

#675
Informatiile despre plati au fost mutate in thread-ul de sinteza al platilor.

cutter

Mă întreb dacă acest memorandum adoptat ieri de guvern o avea legătură cu ieșirea de pe A2 de la Cernica?

MEMORANDUM cu tema: Propunere privind acceptarea donației și mandatare pentru realizarea procedurilor legale privind încheierea unor donații în favoarea Statului Român prin Departamentul pentru Proiecte de Infrastructură, Investiții Străine, Parteneriat Public Privat și Promovarea Exporturilor.
Guvernul a aprobat acest Memorandum. Se propune acceptarea unor donații – în fapt, parcele de teren – din partea unor societăți comerciale, pentru realizarea unor lucrări de infrastructură de care vor beneficia și societățile în cauză.

NGC

#677
http://www.ampost.ro/comunicate/am-post-a-autorizat-noi-cheltuieli-eligibile-in-cadrul-post1411539371

Quote
În data de 23.09.2014, Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Sectorial ,,Transport" 2007-2013 (AM POST) a emis declaraţia de cheltuieli nr. 47, în valoare totală de 1.496.037.132,67 lei.
Suma autorizată de AM POST reprezintă cheltuieli efectuate de beneficiari în cadrul a 3 proiecte finanţate prin Fondul de Coeziune, care vizează modernizarea și dezvoltarea infrastructurii rutiere, după cum urmează:
- Construcție autostradă Cernavodă - Constanța;
- Construcția variantei de ocolire a Municipiului Constanța;
- Construcția autostrăzii Arad – Timișoara (inclusiv varianta de ocolire Arad).
Declaraţia de cheltuieli va fi transmisă către Autoritatea de Certificare şi Plată din cadrul Ministerului Finanţelor Publice. Ulterior obţinerii certificării, declaraţia va fi înaintată Comisiei Europene în vederea efectuării rambursărilor către bugetul de stat al României.

ghrt

Am trecut astăzi pe A2, Bucureşti -> Fundulea. Pe lotul experimental cu asfalt, gropi destul de mari la limita exterioară a benzii. Sub ele, găuri care păreau serioase.
Restul asfaltului respectiv este (încă) ok.

Pe Buc - Drajna nu am mai văzut parapeţi avariaţi, dar lipsesc panourile antiorbire în mai multe locuri.
Cont (aproape) inactiv.

RaduC

#679
^^^Poate asta ar fi trebuit sa faca acolo, nu?
http://www.youtube.com/v/X9NLJAJ0-iQ

Metoda poate ar fi fost mult prea costisitoare pentru noi, dar ar fi insemnat circa 50 de ani de folosinta...

NGC

#680
Update plati recente CNADNR pentru A2 aici.

ghrt

Am trecut azi pe la A2 / Cernica. S-au efectuat (cred că finalizat) marcajele rutiere şi se montau indicatoarele. Am văzut asfalt la nivelul A2 peste tot. Accesul este blocat cu niste parapeţi Jersey.
Probabil o chestiune de zile până la inaugurare.
Cont (aproape) inactiv.

adiarc

http://www.capital.ro/romsilva-aloca-21-mil-lei-pentru-impaduririle-din-toamna.html

primele lucrări de împăduriri din această campanie de toamnă vor începe în 11 noiembrie, când Romsilva va instala Perdeaua de protecţie a Autostrăzii Soarelui, în apropiere de Feteşti, pe suprafaţa de 23,69 ha, pe o lungime de circa 11 km


"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut


myid

^^^
Apropo de Cernavoda ... au inceput lucrarile de reabilitare a celor 2 poduri ?

alecu26

pe site la CFR inca apar cu 0% executie. Nu cred ca vor incepe prea curand. Cu siguranta proiectul este varza...si deja lipsit de actualitate.
Drumurile noastre POATE;

Earthchild

Cadir, un membru de pe celalalt forum, a postat urmatoarele:

"Ieri am venit de la Iasi via Bucuresti in Constanta, plecat Iasi 6:00 special pentru vot.
Am ajuns la timp (aproximativ) in ambele sosiri (Bucuresti Nord si Constanta).
Se lucreaza intens la cele doua poduri istorice peste Dunare, s-au scos traversele si sinele vechi de la vechile poduri si s-a nivelat pamantul de sub ele. Santierul arata curat. Cand plecam dinspre Constanta acum cateva zile, oamenii lucrau cu echipament, bulldozere si stoc de materiale, atat pe sub pod, cat si pe pod si la abordarea podurilor. "

ghrt

Prin cele două poduri istorice se înţeleg podurile lui Saligny? Vor circula din nou pe ele trenuri?
Cont (aproape) inactiv.

Earthchild

Se pare ca da, vor fi pregatite pentru preluarea traficului feroviar atunci cand vor intra in renovare podurile mai noi. Apoi se pare ca vor ramane si ele in exploatare, dar pentru trafic mai redus.

Harry

Cat timp podurile noi vor fi in reparatii capitale trenurile vor circula pe podurile Saligny. Poduri care dpdv al structurii se prezinta impecabil. Le-am traversat la pas si se prezinta impecabil. Acum se desfasoara lucrari de reconectare a lor la reteaua nationala. Dupa care se vor incepe lucrarile la podurile noi.