News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 67 Guests are viewing this topic.

RobertH

Cred ca trebuie sa puna UMB un banner acolo cu " Nu e crapatura" .  :lol:

Nelu63

#47386
Asa dupa cum a spus si Cristi 767 , la drum cu grad inalt de  pericol pe timpul ciculatiei m-am referit Horatiu.  ;)
Eu cred ca aceasta lucrare din deal dupa inaltime poate fi comparat cu un viaduct.

lalilieci

#47387
Quote from: schluppi on July 16, 2019, 08:21:56 PM
Ar fi de bun simt ca fantana sa poarte numele fostului proprietar (daca a avut proprietar). Ceva de genul: Fantana lui ... .

Fantana a apartinut familiei Ursu,  deci daca  doriti  se poate numi  Fantana lui URSU .

Pe  Google-earth  inca se poate  vedea  vechea gospodarie  dar fantana e mascata  de verdeata.

simotm

Am sesizat ca deja pe peretele sapat mai demult (cel din mijloc) au aparut deja plante... Cel mai probabil in cativa ani peretii vor fi verzi si implicit mai stabili.







voicul

Radiatii laser, fantana, lilieci, posibil - cad pietere, izvoare ... poveste cu cantec dealul asta.

La cate atractii sunt aici curand o sa vanda CNAIR bilete,

mishu77

@rocklee multumim si felicitari, ai ajus la 11000 de like-uri.

Hercule

Quote from: yetiman on July 20, 2019, 10:23:35 PMPlaca aia de beton (banuiesc ca la ea te referi) asa a fost turnata.
S-a mai discutat cel putin de inca 2 ori pe acest subiect. NU e nici o alunecare/desprindere/ruptura!
Intr-adevar pentru un ochi neexperimentat betonul pare sa se fi rupt. Si eu am crezut asta, de aceea am cautat mai demult sa ma lamuresc. In filmarea AlinC din 01.04.2019 se vede clar cum muncitorii au turnat partea dinspre deal si cofreaza partea dinspre drum, care dupa turnare va avea aspectul unei fisuri.



Case closed!
Deșteaptă-te române!

nenea_hartia

@rocklee: Mulțumesc mult pentru poze!

Referitor la ,,radiațiile laser", aceea este o folie de avertizare standard pentru cablurile de fibră optică și se așterne în toate șanțurile pentru astfel de cabluri, pe toată lungimea lor, la circa 30-40 cm deasupra tubului de protecție (numit monotub). Scopul său este de a-l avertiza pe cel care eventual își sapă vreun branșament de apă, gaze, șamd, că dacă mai trage două târnăcoape va tăia un cablu care emite o radiație optică destul de serioasă.
Foarte probabil că folia din fotografii a rămas de la vreo relocare a unui cablu de fibră optică sau de la îngroparea unor astfel de cabluri în cadrul proiectului ITS.

lalilieci

#47399
@ Rocklee  multumim  pt  poze

tocmai am trecut  pe  langa deal; la locul  de parcare si sub  viaduct  e  plin de  camioane portocalii, la ochi  cam 50,  in orice caz  mai multe  decat inainte de vacanta