News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 75 Guests are viewing this topic.

lalilieci

#46095
Quote from: Ionut on April 23, 2019, 08:40:58 AM
Mini-video de la Soimus, DRDP Timisoara. Nu-mi dau seama daca este de azi.

e de ieri , luni, 22 aprilie

Andrei10000

#46096
Stie cineva daca primim cadou de paste o filmare cu Dealul Soimus?

icristian

Cred ca merita si oamenii astia o vacanta alaturi de familiile lor. Oricum UMB a intrat in vacanta, nu mai sunt alte progrese.

horatiu.cosma

Ar parea ca nu au intrat, dupa filmarea DRDP Timisoara de luni. Azi sigur nu au lucrat ca e sarbatoare, dar nu e clar daca maine si joi lucreaza sau nu.

Ionut

API pe Facebook

Așa cum v-am spus săptămâna trecută, pe 14.04.2019 s-a semnat contractul Secțiunii 1 a Autostrăzii A1 Sibiu-Pitești, în lungime de 13,17 km între Sibiu și Boița. Este un prim pas extrem de important în direcția închiderii Coridorului Pan-European IV (Nădlac-București-Constanța), însă el trebuie continuat cu rezolvarea birocrației.

O etapă vitală, care creează blocaje și întârzieri dacă nu este făcută la timp, este realizarea exproprierilor. Ministerul Transporturilor încă NU a lansat în dezbatere publică proiectul de Hotărâre de Guvern necesar în acest sens.

Din experiența noastră de monitorizare a autostrăzilor aflate în execuție, de la momentul lansării proiectului de HG și până la Decizia de Expropriere și emiterea autorizației de construire pot trece mai bine de 6 luni, timp în care antreprenorul general (Porr) nu poate intra în teren.

Așadar, solicităm oficialilor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere și Ministerul Transporturilor România să facă URGENT toate demersurile aferente exproprierilor, astfel încât să ne bucurăm de primele lucrări pe Autostrada Sibiu-Pitești în 2019 (chiar dacă vorbim doar de 13 din totalul de 123 km ai tronsonului).

Denis

Am vb cu un angajat din Porr acum cateva ore si mi-a zis ca la anul intra in teren.

horatiu.cosma


ghrt

La anul sunt alegeri, vor intra pe teren - pt poza de grup - indiferent de exproprieri.
Cont (aproape) inactiv.

elphax


AlinC

A1, "Dealul Liliecilor". UMB-istii tocmai plecau spre casa:


elphax

estimez ca mai au de urcat 3-4 metri cu peretele armat si zgura
la fel, mai trebuie taiat din deal vreo 3-4 metri pentru a aduce tot la nivel - ceea ce pare mai complicat pt ca risca sa mai apara surpari
dar cred ca in jur de 1 iunie ar putea fi cam gata cu partea grea.
inca 1 luna straturile intermediare si apoi asfalt
inca 1 luna finisaje ...

RobertH


voicul


RaduLuc

#46108
Progresul este vizibil, din ce se vede in filmare estimez ca mai au de urcat intre 6 si 8 straturi, si un strat are 0.7m deci intre 4 si maxim 6 m mai e de urcat. Incepe sa se ingusteze spatiul pe masura ce se urca si in functie de ce vor ei sa faca cu dealul, adica cat vor sa sape si cat vor sa lase natural, se va ingusta si mai mult, atunci productivitatile scad, dar daca nu apar probleme suplimentare nu vor fi probleme sa finalizeze la inceputul lui August.

RaduLuc