News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 70 Guests are viewing this topic.

hadrian

#43080
Ma uit zilnic aici si multumesc tuturor pt update-uri !
Am observat capetele celor 2 viaducte ca sunt clar mai sus decat DN-ul.
Insa vad aici
https://i.imgur.com/3RElbdx.jpg
... ca venind dinspre Branisca ,urci viaductul si in dreptul dealului,vazand acel perete,imi da impresia ca inca se va mai urca.Pe partea dinspre Soimus iar terasamentul vad ca a inceput sa se ridice.De ce s-a excavat si apoi se face umplutura la piciorul viaductului?Nu era suficient de rezistent un terasament din roca dealului?
Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inaltime va avea terasamentul in zona dealului?Ca daca urmaresc terasele facute de excavatoare ba imi da impresia ca urca un sens mai sus decat altul,ba ca  le coboara pe amandoua. Sunt confuz...

elphax

nu te lua dupa terasele facute de escavatoare, acolo se fac intrari si iesiri care sa le permita sa sape, sa intre si sa scoata material, linia terasei va fi altfel. inaltimea se vede cel mai bine la capatul zidului de beton si la cele 2 culei

danutzu_1069

Terasamentul cel mai bun este ala pe care il faci si stii ce pui acolo. Mama natura poate sa aiba si ceva fisuri in profunzime pe care nu le vezi.
Terasele, unele din ele, au fost facute pentu accesul utilajului de gaurit pentru ancore. Cele doua sensuri vor fi la acelasi nivel, ce se vede, si nu se incadreaza la cora, va fi sapat...

zuma80

Datorita lipsei de noi informatii de la fata locului, am editat cateva poze facute de @aga.
Pentru A6!

Dominik

UMB sunt in saptamana de vacanta sau pe santier ?
You're in Steelers Country

flashu74

#43085
Sunt pe șantier săptămâna aceasta. Se lucrează în continuare în zona nod Șoimuș și în zona deal. Au început contrucția terasamentului armat și pe partea spre Bejan , lângă zid. La culeea dinspre Șoimuș mai e puțin până ajung sus. Se excavează în continuare din deal și pe anumite porțiuni pregătesc baza pentru terasamentul armat. Spre Mintia se mai lucra la tot felul, șanțuri, asfaltări și mărunțișuri. Cam asta ar fi în mare.

marcelbanu

I Şoimuş, de pe cetatea devei, 26 sept. 2018...











Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43088
I A1, lot IV UMB, zona baraj Mintia, 26 sept. 2018...











P.S. Fotografii de pe termocentrală !

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43089
II A1, lot IV UMB, zona baraj Mintia, 26 sept. 2018...











Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43090
III A1, lot IV UMB, zona baraj Mintia, 26 sept. 2018...














Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

davyl


mishu77

Superbe imagini, +2 marcelbanu.

De la baraj catre Ilia care mai este stadiul? Stiu ca UMB se concentreaza la Soimus, dar mai aveau lucrari si pe restul lotului (e adevarat ca nu majore).

Liviu_udr

#43093
Mulțumim mult, dl. Marcel.
Afirmația că avem asfalt de la Ilia până la dealul Soimus este acum adevărată?

marcelbanu

Aşa se pare...
Avem asfalt pînă la Ilia.
Glisiere de protecţie pînă în zona barajului de la Mintia...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !