News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 77 Guests are viewing this topic.

prd.marius

Quote from: Ionut on July 11, 2018, 11:54:26 AM

Doar asa pentru reamintire, va pun o poza facuta cu telefonul de la intalnire:


Revin cu o intrebare despre S6. In poza pentru reamintire nu apare nimic despre aceasta sectiune.
E uitata deja? Sau era in alte poze de pe acolo de pe MT?

Si inca o intrebare care probabil a mai fost pusa (imi cer scuze daca da), dar n-am gasit inca despre.
Aduce un mare beneficiu acest drum de legatura fata de Cornetu - RMValcea via Valea Oltului, sau Pitesti - RMValcea via DealulNegru?
Ca si KM nu vad sa fie, doar daca stai in Curtea de Arges.


adiarc

asa arata ieri A1 in zona nodului spre Sibiu/Agnita...tot nodul sub ape...astfel au mult mai mult sens acele terasamente de aprox 10 M inaltime ( in zona cea mai inalta,langa pasajele peste A1 ).In zona este albia majora a raului Cibin

De asemenea si rigolele sunt sub ape....tinand cont ca apa a crescut destul de lent,ele vor fii la retragerea apei,pline de mal,asadar vor trebuii curatate in zilele urmatoare.





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AdrianB1

Quote from: prd.marius on July 11, 2018, 07:09:13 PM
Si inca o intrebare care probabil a mai fost pusa (imi cer scuze daca da), dar n-am gasit inca despre.
Aduce un mare beneficiu acest drum de legatura fata de Cornetu - RMValcea via Valea Oltului, sau Pitesti - RMValcea via DealulNegru?
Ca si KM nu vad sa fie, doar daca stai in Curtea de Arges.
Da. Zona de la Pitesti la Ramnicu Valcea peste Dealul Negru e aglomerata, lenta si intortocheata. Pe multe bucati lungi nu se pot face depasiri (nu e vizibilitate, de obicei) si daca prinzi un camion stai in coloana sau faci o tampenie si te bagi in depasire, cu posibilele consecinte. Chiar si cu motociclete e greu sa faci depasiri legal, cu masina sunt o raritate.

Alternativa e sa ai autostrada pe o portiune si apoi o portiune mai usoara, de-a lungul unei vai. De asemenea traficul se imparte pe cele doua drumuri, e mai lejer.

Chiar si dupa ce va fi gata autostrada, daca mergi de la Pitesti spre Ramnicu Valcea s-ar putea sa fie mai bine sa o iei prin Curtea de Arges, desi traficul pe Dealul Negru va fi mult redus. Sunt pante, sunt serpentine, daca nu tii la micii de la Dedulesti atunci s-ar putea sa fie mai bun celalalt drum.

TibiV

Micii de la Dedulesti vor fi cea mai mare pierdere.
Dar se pare ca o sa mai avem parte de ei inca vreo 10 ani... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


flashu74

Încă 5 grinzi și astăzi. Știu că la numărătoare ies 6, dar una e de ieri.




Powered by API/PUM imgur uploader


JohannDB

Si totul merge struna pana acum. Bravo Deme si mulțumim fotografilor!
     Într-adevăr "bravo Deme"..... Nu uitați că băieții de aici au și experiența din parcurile eoliene din țară și cel mai recent și din Germania. Brațul acestei macarale aici este mic/scurt; la o "moară de vânt" bate 140 m înălțime (modelele mai "bine-crescute " din ultimii ani, mai înalte și mai grele).

rocklee

astazi am fost intrun lung pelerinaj pe lotul 4 UMB ...am stat sa surprind montaea unei grinzi ...la viaductul 2 soimus ....unde m-am inalnit cu QUEST ...am imagini de la baraj ...am imagini cu montarea uneia dintre grinzi la viaductul 2 soimus ...imagini cu fundatia de langa culea de la viaductul 1 soimus ...

SI IMAGINI IN PREMIERA CU ANCORELE SI PLASA DE SUSTINERE ...PE PARTEA CU VIADUCTUL 1 SOIMUS .... :D

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

prd.marius

Quote from: AdrianB1 on July 11, 2018, 09:32:12 PM
Quote from: prd.marius on July 11, 2018, 07:09:13 PM
Si inca o intrebare care probabil a mai fost pusa (imi cer scuze daca da), dar n-am gasit inca despre.
Aduce un mare beneficiu acest drum de legatura fata de Cornetu - RMValcea via Valea Oltului, sau Pitesti - RMValcea via DealulNegru?
Ca si KM nu vad sa fie, doar daca stai in Curtea de Arges.
Da. Zona de la Pitesti la Ramnicu Valcea peste Dealul Negru e aglomerata, lenta si intortocheata. Pe multe bucati lungi nu se pot face depasiri (nu e vizibilitate, de obicei) si daca prinzi un camion stai in coloana sau faci o tampenie si te bagi in depasire, cu posibilele consecinte. Chiar si cu motociclete e greu sa faci depasiri legal, cu masina sunt o raritate.

Alternativa e sa ai autostrada pe o portiune si apoi o portiune mai usoara, de-a lungul unei vai. De asemenea traficul se imparte pe cele doua drumuri, e mai lejer.

Chiar si dupa ce va fi gata autostrada, daca mergi de la Pitesti spre Ramnicu Valcea s-ar putea sa fie mai bine sa o iei prin Curtea de Arges, desi traficul pe Dealul Negru va fi mult redus. Sunt pante, sunt serpentine, daca nu tii la micii de la Dedulesti atunci s-ar putea sa fie mai bun celalalt drum.

Dar varianta dinspre Sibiu, cred ca tot mai buna este cea via Valea Oltului. Kilometrii mai putini, trafic mult redus dupa deschiderea autostrazii.
Bine ar fi daca s-a continua reabilitarea portiunii si in judetul Valcea, la fel cum au facut in Sibiu (2 + 1 benzi, alternativ).
In fine, vorba lui TibiV, o sa mai avem parte de aceleasi drumuri, mult si bine pana va fi o autostrada pe acolo.

Quest

Daca Rocklee m-a deconspirat :) c-am fost si eu la Bejan, atunci nu pot veni cu mina goala.
O poza din cap cu stadiul lucrarii la Bejan la sfirsitul zilei lucratoare de azi (rezolutia pozei nu e stralucita intrucit nu e luata din sursa ei de baza, cardul de memorie, ci din jurnalul de zbor care detine poze cu rezolutie mai scazuta).



Un lucru interesant pe care l-am aflat, este ca maine dupa ce vor pune ultimele 2 grinzi pe deschiderea de peste CF, restul de 8 grinzi ramase le vor aduce pe toate de la Soimus si le vor depozita in spatele macaralei, intrucit dupa asezarea primei grinzi pe deschiderea din mijloc (cea de peste DN), practic nu va mai fi loc de ridicat o alta grinda direct din trailerul care se oprea pina acum pe DN.
Common sense will get you far !

rocklee

#41473
am ajuns pe santier in timp ce se ridica prima grinda pe ultima  deschidere ...pe sensul ilia deva
:D




















Powered by API/PUM imgur uploader