News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 46 Guests are viewing this topic.

bogdix

Urmarim pe site-ul Ministerului Transporturilor. Momentan nimic. Insa AC-ul trebuie precedat de expertiza tehnica asupra lucrarilor executate fara autorizatie care sa stea la baza emiterii unui ordin de ministru care la randul sau sa reglementeze intrarea in legalitate a acelor lucrari.

Ionut

#32566
Si o veste buna... in amalgamul de zile si vesti negre.

Se pare ca luni, 6 februarie, va fi receptia pentru Dumbrava-Margina. Revenim pe weekend cu o confirmare finala. Nu avem informatii in acest moment despre data deschiderii. Poate fi chiar luni (?) dar e posibil sa fie o decizie politica luata pentru o data exacta ca sa dea bine la TV, normal. Cine stie? Cred ca nici ei nu stiu in acest moment. Acum avem informatii din doua surse ca va fi luni receptia. Mai discutam/vedem in zilele urmatoare confirmarea finala pentru receptie si deschidere.

PS: stati linistiti, ca daca luni e receptia si nenorocitii intarzie deschiderea efectiva, o sa bubuie presa de chestia asta, la pachet cu protestele din piata. Ca tot nu a facut API niciun protest pana acum. Sper sa nu aiba tupeul sa lungeasca fara motiv deschiderea daca receptia se face luni.

GDPR

Foarte putin probabil ca receptia va dura doar o singura zi, la cate sunt de verificat.

nrb

Păi o săptămână ar ajunge???

GDPR

Depinde de cate lucrari neexecutate sau neconforme sunt. Si ar trebui ca toate partile de lucrare sa fie vizibile, ca sa poata fi inspectate si aici ma refer nu numai la zona carosabila. Mai e zapada acolo?

yetiman

A Aparut azi si un comunicat de presa al CNAIR, dar fara mai multe detalii.

QuoteComunicat de presă 02.02.2017
Inspecţie tehnică pe Autostrada Lugoj - Deva, Lot 2
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunţă că în perioada 01.01.2017 - 02.02.2017 sunt efectuate verificări ale lucrărilor executate pe obiectivul "Autostrada Lugoj - Deva, Lot 2, km 27+620 - km 56+220". Comisia de Inspecţie Tehnică a lucrărilor a fost constituită în baza Deciziei Directorului General.   
Odată cu finalizarea inspecţiei comisiei întrunite, vom prezenta concluziile acesteia cu privire la stadiul lucrărilor pe acest segment de autostradă.
Antreprenor: Asocierea S.C. Salini Impregilo S.p.a. si S.e.c.o.l. – Societa Edile Construzioni e Lavori – Societate pe acţiuni
Valoarea Contractului este de 562.730.583,80 lei fără TVA din care:
            - 478.320.996,23 lei Fonduri de Coeziune (85%);
            -  84.409.587,57 lei Guvernul României (15%).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

mishu77

^^ Nu stiu in zona Margina daca mai este zapada, dar in Timisoara nu mai este zapada de cel putin 2 saptamani daca nu mai bine. deci posibil nici pe acolo sa nu mai fie.

Quest

Eu n-am o problema daca o deschid pe 10.02. Asa au si zis cu ceva vreme in urma, in perioada 6-10.02. Acum chiar ca nu mai conteaza citeva zile in plus.

Filipescule, esti multumit? se deschide sub guvernare PSD.
Common sense will get you far !

Germany

Este sigur .... ? Sau iar vreun zvon ca multe altele?


GDPR

Avand in vedere ca HG 273/94 nu s-a modificat inca, receptia in conditiile date ar putea fi considerata un abuz in serviciu, intrucat s-ar incalca niscaiva prevederi legale. Dar stai, parca era ceva cu o ordonanta care urma sa intre in vigoare in termen de 10 zile de la publicarea in Monitorul Oficial? Hmm, ce data ar insemna asta? :hm:

florians


TibiV

1 feb.+10=11 feb.
Mai intarzie o zi si gata, nu mai este abuz... ;)

Sau 6-10 feb. receptia, 11 feb. deschiderea.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdix

Cred ca nu are sens sa speculam. Asa cum am spus si in decembrie, legea nu ii impiedica sa o deschida. Nici acum nu-i impiedica. Poate s-or fi rezolvat problemele "nepublice".

GDPR

#32578
Si eu am zis tot in decembrie ca legea 50/1991 actualizata in 2016 si HG 273/1994 nu mai sunt armonizate. Vazand ce se intampla zilele acestea, imi permit chiar sa fac un pronostic, desi nu e chiar topicul potrivit: in scurt timp legislatia privind licitarea, autorizarea, executarea si receptionarea lucrarilor va deveni hartie igienica, pe motiv ca trebuie eliminate obstacolele "birocratice". Sa nu uitam ca Lugoj-Deva trebuie finalizata integral anul asta conform programului de guvernare.

lupu.irimie

"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!