News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 45 Guests are viewing this topic.

GDPR

^Ar fi fost interesant de vazut daca s-au terminat lucrarile din afara zonei carosabile (betonare santuri si altele). La ultima filmare din drona nu mai era nici tipenie de muncitor. Si vad ca @adiarc m-a uitat cu sfertul de con de la viaduct.  :)

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

Quest ....inpresionante imaginile din drona .....o imagine face cat o suta de cuvinte ....felicitari ... :thumbsup:

:drunk:

teea ...daca sa pus asfalt si pe pasaje si intre ele  ....inseamna ca ar trebuie pozate ... 8) ;)

teea

#31338
@vice : am verificat din nou astazi , linia e 216 ! deci CFR - google : 1:0
@rocklee : e aproape gata....
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Quest

^^ Duminica seara pe la 18:00 la nod Margina erau 2 cilindri care nivelau asfaltul intre pasajul peste DN si bretelele de sud.
Common sense will get you far !

ovicor

La nod Margina, la intrare spre Deva, banda de accelerare se va intinde si pe podul peste Bega, altfel pare cam scurta ?!?

Vice33

Quote from: teea on November 01, 2016, 07:51:02 PM
@vice : am verificat din nou astazi , linia e 216 ! deci CFR - google : 1:0
@rocklee : e aproape gata....

M-am uitat si in Mersul Trenurilor, si pe aceasta harta: http://www.interferente.ro/images/stories//descopera/geografie/harti/romania-harti-feroviare//romania-harta-cailor-ferate.jpg si am sunat si la gara sa intreb. Linia CF Lugoj-Margina-Faget-Ilia este Magistrala 212, asa cum apare corect si pe Wikipedia.

Nu stiu de unde ai informatia asta ca ar fi 216...pozele, sper ca nu ma insel, sunt de pe A1 din zona localitatii Margina, localitate prin care trece magistrala CF 212.

Daca tu consideri ca ceea e spun eu este fals, nu ma supar, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...insa de data asta sunt convins ca informatia este exacta si corecta.

Multumesc.

NGC

Imediat dupa redeschiderea lotului OS3 a venit acest comunicat oficial.

Quote from: adrian rosca on October 10, 2016, 09:50:54 AM
Quote
De asemenea, având în vedere problemele identificate în execuția acestui lot de către antreprenorul cu care a fost reziliat contractul, Compania a decis expertizarea întregului lot III, Orăștie – Sibiu. În prezent procedura de achiziție a expertizei este în desfășurare.

http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-presa-10102016#/0

In aceeasi zi, seful a declarat urmatoarele.

Quote from: Ionut on October 11, 2016, 08:22:26 AM
Interviu cu șeful CNAIR: A1, Sibiu Orăștie, proiect nefuncțional
Vom face o expertiză pe întreaga autostradă care va arăta și ce lucrări mai sunt de executat. Expertiza făcută cu sprijinul Băncii Europene de Investiții va dura un an. Apoi licitația de lucrări șase luni, iar efectuarea acestora, alte șase luni, deci în total doi ani
[...]
Digi24

Iar azi au venit cu acest comunicat.

Quote from: yetiman on November 01, 2016, 01:40:41 PM
QuoteComunicat de presa 01.11.2016

Pentru o corectă informare a opiniei publice referitoare la Lotul III, Orăştie -Sibiu, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere face următoarele precizări:

[...]

CNAIR în paralel cu reconstrucţia, a solicitat şi a demarat procedura pentru achiziţia unei expertize a întregului lot 3 Orăştie - Sibiu, pentru a se dovedi ştiinţific calitatea materialelor şi a lucrărilor de pe acest lot. Până când expertiza va prezenta atât concluziile, cât şi soluţiile, compania va monitoriza Lotul 3, astfel încât circulaţia rutieră să nu fie pusă în pericol.

Precizăm că CNAIR este instituţia care poate oferi informaţii reale, corecte şi concrete despre lotul III al autostrăzii Orăştie - Sibiu.

Sursa: CNAIR

Eu nu inteleg de ce nu prezinta tot adevarul in comunicat.

Care procedura? Licitatia sau cu BEI?

De ce vin cu texte de genul "Pentru o corectă informare a opiniei publice referitoare la Lotul III, Orăştie -Sibiu"? Daca era asa, atunci trebuiau sa spuna totul in comunicat.

Am asteptat din nou 4 saptamani sa vad ce au de gand, dar cred ca nu voi mai face asta. Ei publica informatii doar cand le convine.

Asadar, sa trecem si la subiectul discutiei, adica achizitia expertizei demarata "in paralel".

Si ... surpriza! Sau nu prea! :p

Licitatia "Expertiza tehnica asupra lucrarilor executate pentru obiectivul Autostrada Orastie-Sibiu, lot 3, cuprins intre km 43+855 - km 65+965, in lungime de 22,11 km" lansata in 01.04.2016 "in paralel", a fost anulata inca din 30 Septembrie 2016.

QuoteMotive anulare: Au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme
Observatii: Oferta inacceptabila. In conformitate cu prevederile art. 209 alin (1) lit a) din O.U.G. nr. 34/2006A "Autoritatea contractanta are obligatia de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achizitie publica in urmatoarele cazuri: a - daca au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme"

De fapt se doreste contractarea expertizei prin intermediul BEI.

bogdix

Quote from: Vice33 on November 01, 2016, 11:34:12 PM
Quote from: teea on November 01, 2016, 07:51:02 PM
@vice : am verificat din nou astazi , linia e 216 ! deci CFR - google : 1:0
M-am uitat si in Mersul Trenurilor, si pe aceasta harta: http://www.interferente.ro/images/stories//descopera/geografie/harti/romania-harti-feroviare//romania-harta-cailor-ferate.jpg si am sunat si la gara sa intreb. Linia CF Lugoj-Margina-Faget-Ilia este Magistrala 212, asa cum apare corect si pe Wikipedia.
Nu stiu de unde ai informatia asta ca ar fi 216...pozele, sper ca nu ma insel, sunt de pe A1 din zona localitatii Margina, localitate prin care trece magistrala CF 212.

In documentatia de licitatie de la lotul 2 Lugoj-Deva, in avizul CFR, scrie explicit linia 216 Ilia-Lugoj. Iar acela e document oficial public.

Ionut

OK, 212, 216, nici nu mai conteaza. E un mister. :) Hai sa inchidem subiectul, va rog.

rocklee

o intrebare ...pot sa pun citeva poze din ultimul reportaj facut ????????.......imagini de la nodul ilia ..podul peste mures ...si asfaltare la nodul grind ...

carutasul

Nu, nu vezi că am pierdut o cale ferată şi suntem ocupaţi? :)

Ionut

Ce intrebare e asta? Evident ca poti. Ai fost iar pe santier? :lol:

rocklee

nodul ilia ....se vede ceva progres la terasamentul dintre cele doua pasje cf .....sau mai aprovizionat cu predale...se pregateau de montat predale ....au mai inaitat de montat biscuiti in jurul pilonilor pasajului cf ...si sa complectat cu zgura de furnal  ...