News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

bogdymol

#19860
@Calin

Eu sunt nascut si crescut in Arad dintr-o familie de Romani. Am umblat pe la Szeged si Mako de cand eram copil mic, dar doar de vreo 2 ani am aflat de denumirile in limba Romana a localitatilor, care mi se par amuzante. Toata lumea pe care o cunosc foloseste Szeged sau Mako, asa ca de ce sa facem atata tam-tam pentru denumirile in Romana pe care nimeni nu le foloseste?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Va rog frumos terminati cu discutia asta despre denumirile in RO/HU sau ce or fi ele. Puteti discuta in Parcare daca vreti sau puteti pur si simplu sa inchideti discutia. Multumesc! Si drum bun, ca asta conteaza.

athosga

#19862
Quote from: caf on December 20, 2014, 11:31:45 AM
:)
Quote from: teocharis on December 20, 2014, 10:36:47 AM
ungurii ce deadline au ptr sectorul  Mako-Nagylak?
Parca era vorba de Iunie-Iulie 2015. Probabil se vor grabi sa dea drumul mai repede.

Nu stiu, eu ii tot bombardez cu aceasta intrebare, dar evita orice fel de raspuns normal. :(

Ionut

Pe cine bombarderzi? Autoritatile maghiare parca erau foarte deschise si transparente in zona de infrastructura/autostrazi. Aveau acea harta foarte detaliata cu santierele. Ma mir ca nu se poate obtine o data estimata pentru M43.

Nelu63

 Si eu doresc sa va multumesc ,kidu,sebba si marius_ar pentru filmari. Dar si pentru efort fizic si material !

teocharis

autoritatle maghiare sunt accountable ptr contribuabilul maghiar, nu vad de ce ar raspunde unei solicitari de informatii publice venite din Ro.

alm26mm

Si in plus, de ce sa arate ca sunt "buni europeni", deschizand traficul  pe un culoar care leaga un capat de Europa de restul UE, cata vreme sunt in conflict deschis cu oficialii de Bruxelles, sau cei de "peste balta" ? Am fost 1/2 ironic :poke:

Kidu

Din pacate a venit si primul accident:

QuoteÎn seara zilei de 21 decembrie, în jurul orei 22:30, a avut loc un accident la intrarea pe autostradă, la Nădlac, între două TIR-uri conduse de un șofer de origine germană și de unul de origine turcă...

http://specialarad.ro/accident-la-intrarea-pe-autostrada-la-nadlac/

athosga

#19868
Quote from: teocharis on December 21, 2014, 04:27:08 PM
autoritatle maghiare sunt accountable ptr contribuabilul maghiar, nu vad de ce ar raspunde unei solicitari de informatii publice venite din Ro.

A, nu, eu nu sunt asa profesionist, ca unii de aici. :) Eu nu o fac oficial. :) CNADNR-ul maghiar se cheama NIF si surprinzator, in afara de site-ul lor, sunt prezenti si pe facebook, unde comunica stiri si raspund la intrebari! Deci aparent stau mult mai bine in relatia cu publicul. Insa in ceea ce priveste M43... de o vreme e tacere completa.
Cam pe la vara, cand anuntau ca "noul termen" este "mijlocul anului 2015", au afirmat ca asta se datoreaza faptului ca drumul de descarcare nu ar face fata traficului, dar si ca daca partea romana termina mai repede, atunci si ei vor deschide mai repede. Insa de cand acest lucru a devenit a posibilitate reala, tac! Singurul raspuns a fost atat: "termenului este mijlocul 2015", deci tot repeta ceea ce se stie si atat, de fapt evita si ei raspunsul pe tema asta.
Presupun ca nu au crezut, ca Astaldi va termina asa de repede si credeau ca pot da vina pe ei. :) Acum se ascund. Asta e.
Si eu sper ca vor termina cat mai repede, dar deocamdata nu dau nici un semn.


danutzu_1069

A aparut nod Nadlac pe GoogleMaps, pe Opeenstreet, si cat de curand pe WAZE (3 zile).
Pentru navigatiile offline, mai pe la vara - toamna viitoare

Ionut

Nu stiu cat conteaza... dar zic si eu. Drumul de legatura A1-DN7 ar trebui cu galben pus pe Google pentru ca este drum national. Din ce vad din filmare il cheama DN7G.

adyneamtu

Ionut, atunci e foarte bine, eu tot insistam sa le spun celor care-l modificau sa nu se treaca ca drum national pe harta fiindca nu are indicator de drum national.  Ce-i drept nici ei nu dau motive atunci cand editeaza.
Bine c-ai observat in video :D

NGC


dr4qul4

eu nu inteleg de ce au descarcat acest drum tocmai acolo.
Nu puteau sa-l duca in centrul Nadlac_ulu (pe strada Josef Gabor Tajovsky) sau chiar aproape de vama pe strada pescariei? ocazie cu care asfaltau si cei 3-400 metri de strada
Sau e gandit pentru o viitoare dezvoltare a Nadlac-ului iar zona industriala ar trebui sa fie la gara?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024