News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ddfab

leat=an. exprimarea nu a fost cea mai buna. dar de inteles sa intelegem aceeasi natie. nu @caf ?

AFC

#3886
^^
OK, a se intelege " leat= gasca, grup,...". Popular are si acest inteles, dar strict DEX inseamna intradevar "an"
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

yetiman

Cel mai bine era sa spui: "de aceeasi foaita".    :lol:


A, multi nu stiti ce inseamna.  :D

DEX:
Quotefoáită, -e, s.f. – Neam, sămânță, viță. În expr. a-i pieri foaita = a i se stinge neamul. – Din magh. fajta ,,soi, fel" (Scurtu 1966)

LE: Scuze Ionut, stiu ca e off-topic, dar nu m-am putut abtine.  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

E ok, merge o lectie din cand in cand, mai invatam cuvinte.
Legat de leat, puteti discuta despre constructori pe topicul dedicat.

florin74

#3889
Porr : Excaveaza in zona dealului de la Turda, iar materialul il duce spre nod. Au început lucru si pe portiunea cu probleme, in zona manastirii Dumbrava. 2 echipe lucrau la terasamente, una spre Turda, una spre Alba ( cam la 500 metri fata de manastire) In rest liniste si pace. TS subtire, Aktor excava si pregătea terenul pentru supratraversarea de la oiejdea ( in deal), cat si a început sa foreze in aceeasi zona si mergea cu decopertarea dinspre Santimbru spre Alba ( se apropiau de benzinaria Florea).  Cam atât. La pizzaroti nu am văzut miscare, adevărul este ca eram prins intr-o convorbire telefonică. :)

alexV

Sambata Porr lucrau cam pe tot lotul, cu exceptiile stiute: nod cu A3 si lacul Stejaris

Oraganizarea lor de santier cu doua statii de .. ceva


Terasamente pana la dealul Turda si apoi in deal











alexV

Restul lotului 4, ce se vede din DN








La manastirea Dumbrava au reluat lucrul la supratraversarea autostrazii



alexV

lotul 3
pasaj de la nodul decea


terasament si in plan indepartat traversarea DN




nodul aiud






gambas, unde fac parcare stanga dreapta in debleu. 1 excavator 1 camion si buldozer in toata prapastia aia.









Daniel_I

Am fost in zona Lot 1 astazi sa urmaresc stadiul lucrarilor.
In zona organizarii de santier Pizzaroti era miscare. In rest nu am vazut nimic

Din pacate, 5 km din lotul 1 e la stadiul de descarcari arheologice. De la Raul Sebes (zona care se vede din DN de la Lukoil), pana la nodul Alba Sud, nu se lucreaza deloc. Sa facut doar descarcarea arheologica.




In Departare, cu zoom se vede zona nod Alba sud si mai departe spre organizarea de santier.
Pentru cei care aveti teleobiective cu distanta focala mare, de aici de sus de pe dealul Oarda, din apropierea releului de televiziune, la 5 minute de urcat pe jos (sau cu masina offroad) din Oarda, se poate vedea aproape toata lungimea lotului 1. Ar iesii niste poze de revista de aici.


stadiul avansat pentru subtraversarea A10 in zona digului Ampoi


Viitor podet in zona Nod Alba Sud


Aici e capatul decoprtarii in zona nod Alba sud. De aici si pana la Raul Sebes, zona LukOil adica 5 Km, nu am mai gasit nimic.


Peste aceasta zona din Oarda va trece autostrada, colt dreapta sus este Muresul si nodul Alba sud


Autostrada la intrare in Oarda. Doar lucrari de descarcare arheologica

Ca recomandare pe viitor pentru cei care au probleme pe teren: am intrat sus pe dig in zona imprejmuita cu gard care se intinde pe o distanta de 3.5 Km si e proprietate privata a domnului Oancea din Alba. Dupa ce i-am explicat cine sunt si ce urmaresc, a fost de acord sa ma lase, atata vreme cat stie.
Zona e ideala pentru fotografie, mai ales atunci cand se va lucra la podul peste Mures. Ma gandesc ca daca eu am reusit, cu acordul acestui domn, se poate intra pe proprietatea lui si face poze in zona, daca este informat si se intra din DN de langa podul peste Mures, langa restaurant Hanul cu Berze.
 
On The Road

rebel


cfdp

din surse neoficiale vineri 30 oct ISC-ul a primit ordin sa oficializeze intreruperea lucrarilor pe sectoarele fara AC. Pana acum saptamal trimite-au rapoarte la forurile superioare "BRASOV" cu situatia din teren, fara alte repercursiuni. Cred ca de aceea nu este nici o miscare de ex. pe lotul 3. Se pare ca dupa legea 10 din 2015 lucrul fara AC este caz penal desi eu nu am gasit paragraful.

Daniel_I

#3896
Quote from: cfdp on November 02, 2015, 04:18:06 PM
din surse neoficiale vineri 30 oct ISC-ul a primit ordin sa oficializeze intreruperea lucrarilor pe sectoarele fara AC.
Informațiile astea care vin pe surse neoficiale, despre care tot auzim pe forum, statistic, cat la % sunt zvonuri fara acoperire si cat sunt informatii dovedite corect ?
On The Road

horatiu.cosma

Zvonul pare destul de verosimil, avand in vedere ce s-a intamplat pe Lugoj-Deva 4, lotul UMB-ului. Oricum, ai dreptate, sunt multe zvonuri si informatii "pe surse" care nu se adeveresc. Si eu am pus cateva pe forum, si s-au dovedit false, asa ca pana la proba contrarie, nu e nimic sigur :).

cutter


horatiu.cosma

Nici mie nu prea imi convine situatia...Dar suntem intr-o perioada in care ne batem cu pumnul in piept ca vrem corectitudine, consecventa, rigurozitate. Asa ca da, fie, sa nu se lucreze fara AC, chiar daca asta ne injumatateste santierele de autostrada din tara. Dar atunci sa mergem la sursa problemei, si sa facem un lobby continuu pentru a se implementa in cel mai scurt timp masurile legate de sporirea vitezei de obtinere a autorizatiei de constructiei. Masurile le-am vazut, au aparut, sunt bune, dar sa se implementeze odata.