News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

@TibiV, sunt sigur ca ai patit-o si tu la pasajul NG-Splai.
S-au luat si de mine dar imi mentin calmul si le explic frumos: Sunt pe domeniul public, nu am sarit vreun gard, nu am trecut pe nici un semn de "trecerea oprita" si nu am rupt nici o panglica de delimitare a santierului si pana acum.

Iar daca va atingeti de mine chem politia si depun plangere pentru talharie (asta in ultimul caz, daca ii vad ca se umfla in pene).

Prin lege, orice santier trebuie sa fie delimitat, dar chiar daca nu este si cineva va spune ca acolo este santier sunteti obligati sa parasiti imediat locatia si sa va intoarceti pe domeniul public.

Oricum, pacat ca o firma ca TS, care are de beneficiat de pe urma acestui forum, nu le spune muncitorilor sa se poarte civilizat.
Pana la urma este una din firmele apreciate, ce duc lucrarile la bun sfarsit si destul de laudata pe forum.
Eu sper ca TS sa castige cat mai multe licitatii. Ei, UMB sau Astaldi.

@rin tin tin, asteptam o reactie.


PS. detin un pistol cu bile, sper sa nu fiu nevoit sa-l iau cu mine si la pozat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Paznicii nu stiu de noi, de multe ori pe santierele noi nu sunt obisnuiti cu noi. Cand intrati pe santiere trebuie sa anuntati, am mai povestit noi, mai ales unde avem relatii. La vizite de genul asta este bine sa anuntati dinainte ca sa pregatim terenul ca altfel putem da peste paznici (sau chiar alti angajati ai constructorului sau subcontractorilor) mai agresivi.

Multumim de poze! :cheers:

user201

@horatiu.cosma @gdo
Mersi de poze.

Nu înțeleg de unde atâta adversitate pe șantierele de la noi. Mă uit de exemplu la bulgari sau greci, la pozele plasate pe SCC și văd că fotografii intră acolo direct pe șantier printre muncitori și aceștia sunt în cel mai rău caz indiferenți.

rocklee

#3588
Quote...ei asta pana am scos aparatul foto din geanta..a inceput unu sa se agite sa strige catre paza...sa vina...atuncea am renuntat mi-am adunat sculele si m-am retras lasand omul sa se agite in continuare. mentionez ca si eu eram pe domeniu public..

De aceia este bine sa iesim in doi ...cind faceam echipa  cu alin simeriaveche ...totul parea ok ...desi am avut si noi probleme cu MIKI MOUSE...Cand sunt doi mai poti sa stai de vorba cu ei ... le explici ce faci ....mai negociezi nu le intri in perimetrul santierului sau pe aliniamentul autostrazi  ...si trebuie sa le arati ca nu tie  frica de ei ...si ei sunt mai blinzi ...

rocklee

horatiu.cosma @gdo ...multumim pentru imagini ...si daruirea voastra ... :)
HORICA ...cu ce ai fost cu bicicleta sau ai fost motorizat  :o

Ionut

Hai sa nu deviem cu discutiile, baieti. V-am zis ce este de facut. Unde stiti ca sunt probleme, vorbiti cu noi inainte si incercam sa va ducem pe santier la modul oficial. Cei de la Tirrena sunt foarte deschisi in privinta asta. Dar trebuie inainte sa ne spuneti. Vorbim pe privat.

Inapoi la A10 va rog. Multumesc!

horatiu.cosma

Am fost cu pejosul. Dupa ce 50-60 de ore in timpul saptamanii stau pe scaun, macar in weekend sa mai cobor media. Vorba aia, comuniune cu natura :). Terenul e destul de plat pe lotul 3, nu prea sunt provocari in a strabate lotul cu orice mijloc de transport.


florin74

PORR a inceput sa lucreze in nodul Turda. S-a decopertat (proaspat) din spatele Kaufland pana in A3, (inclusiv breteaua spre Gilau)

elion

#3594
Mulțumiri Horatiu.Cosma, am preluat ștafeta pentru ultima parte a lotului 3.
de lângă valea Aiudului spre Turda, se vede supratraversarea fostului drum Aiud-Gâmbaș din penultima poză a lui Horațiu



vedere spre Sebeș







zona cu relocări








elion

#3595
viitor pod peste canal ape reziduale, la care nu se poate lucra din cauza LPA Km 42+750


pod peste drum de acces


Km 42+250 vedere spre Turda

vedere spre Sebeș

supratraversarea DJ 107E




vedere spre Turda de la DJ 107E

începutul lotului 3



lotul 2

privind înapoi în drumul spre casă

Mulțumesc colegilor pentru ajutorul acordat la postarea pozelor și administratorului pentru ștergerea informațiilor redundante!

DUDDY

Referitor la pozarea lotului 3, eu nu am avut nicio problema cu paznicii, in plus cand i-am intrebat daca pot face poze au zis ca nu am au primit ordin sa nu lase sa se faca poze.
P.S. Posibil sa nu se fi luat de mine din simplul motiv ca am nr. de inmatriculare de AB.

rocklee

multumim de imagini elion  :)...esti unul din oameni de baza ..de pe sebes turda ...multumim de informati si daruire ... :gj: :cheers:

rocklee


TibiV

Exact aceeași poză m-a impresionat şi pe mine, rocklee...
Parcă nici la Mintia nu e aşa rău...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)