Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

florin74

Confirm cele de mai sus. Azi un transport de 3 grinzi, plus lucru in zona mentionata mai sus. TS lucrează pe tot lotul. In curând, o sa ajungă la acelasi procent  cu PORR.

alecu26

Poate vor sa facă o imagine  buna pentru Nadasel mihaesti
Drumurile noastre POATE;

AlexIP

Am trecut azi, între Sebeș și Alba Iulia se vedeau în paralel cu drumul în depărtare convoaie de basculante, sper să nu fi încurcat borcanele și să fi fost de fapt de la magistrala feroviară. În rest, la ora prânzului puțină mișcare, dar oricum, se vede diferența față de acum 2 luni. Îmi vine să-i iau la șuturi în fund pe cei de pe 2-3-4 Lugoj-Deva, că după stilul de lucru tare mi-e că va fi gata Sebeș-Turda înainte de tronsoanele din A1 și tot haos o să fie în zona Șoimuș - Mintia.

Daniel_I

#2928
^ Camioanele erai de la compania Florea. Nu lucrau la autostrada. Au ei ceva cariera in stanga drumului cum vii dinspre Sebes spre Alba, langa Lukoil.
In unele zone din Lot 1 in paralel cu centura Alba, agricultorii au lucrat pamantul si o sa culeaga recolta de grâu curand, exact pe traseul autostrazii, unde nu sunt gropile facute pentru descarcari arheologice. Eu cred ca ei stiau ca nu se vor apuca de munca pana in Iulie, pe cand noi tot speram.
Am si poze, o sa le pun.
On The Road

alexV

ieri, sambata,  dupa ploaie am urcat la Gambas sa vad viaductul de pe lotul 3. Fata de ultimele poze de pe forum au progresat vizibil, atat la pilonii viaductului si la excavatii.

Nu am oprit pt poze din cauza noroiului. Senilatele erau in stand-by probabil tot din cauza vremii (oprite dar cu lucratorii la posturi). In rest se lucra la poduri, pasaje  si nodul Aiud de asemenea: cofrari, armari, turnat beton, parca si un compactor sau doua..

la urmatoarele poze din zona veti vedea progresul

Eurocopter

Am fost azi in numele Asociatiei Pro Infrastructura la ANPM (Agentia Nationala pentru Protectia Mediului) pentru a consulta modificarile aduse la proiectul A10 Sebes-Turda. Aceste modificari de proiect au dus la necesitatea revizuirii acordului de mediu, revizuire care am inteles ca va fi in scurt timp aprobata. Ce mi s-a parut ciudat era faptul ca intregul proiect de revizuire era dedicat loturilor 1, 2 si 4. Lipsea cu desavarsire lotul 3 din documentatie, inclusiv din titlul documentului. Posibil ca pe lotul 3 sa nu se fi solicitat modificarea acordului de mediu, nu vreau sa punem raul in fata.

Modificarile nu sunt substantiale, privesc cateva detalii tehnice, configuratia nodului Turda, amenajarile de la Stejeris si ceva detalii privind organizari de santier. Am facut poze la ce mi s-a parut relevant si le postez aici.












Eurocopter

Aici veti vedea in stanga propuneri tehnice initiale, iar in dreapta modificari cerute in revizuirea acordului de mediu.





Si ceva grafice si mentiuni privind nodul Turda:










adiarc

situatia pe lotul 4 , era astazi similara cu ce a relatat ieri , colegul yetiman

pe lotul 3 , Tirenna , se misca cu talent

pe loturile 1 si 2 , in continuare nimic....putinele delimitari au inverzit...doar gropile pt desc.arh. , se mai vad

nodul  Decea













momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

#2933
In completarea lui adiarc, pun si eu cateva poze de azi, de pe L4, evident din zona unde se lucra (deal Turda). La viaduct progreseaza, grinzile sunt pregatite in spate, se face cofrajul pentru culeea (sper ca n-am gresit termenul tehnic) dinspre deal.









,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Iar terasamentul creste incet, dar sigur.








,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#2935
Si acum in sens invers: (nu se lucra, dar nu va speriati - era fix in pauza de masa  :D)






,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Pozele 2,3 si 4 din prima serie de poze arată că au început să pună asfalt pe traseul nou al DN1.... E de bine...

Am o rugăminte legală de lotul 3.
Dacă are cineva drum cu trenul între Aiud si Câmpia Turzii să verifice dacă s-au apucat de pasajul peste CF, pentru că din DN nu o să putem vedea mare lucru
Luna trecută când am trecut pe acolo cu trenul nu se vedea nimic...
Mie mi se pare că pasajul ăla este la fel de critic ca podurile peste Mureș...
Tin minte ce complicat a fost în București cu pasajul Pipera peste CF Buc-Cta, si ăla măcar era la aprox. 90 de grade, nu oblic ca cel de pe A10...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Cam asta se vede de pe DN.

Se lucreaza in zona pasajului, dar, din cate se pare, nu chiar la pasaj.

La traseul nou nu e inca asfalt. Dar cred ca urmeaza cat de curand.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alin_simeriaveche

Duminică merg cu trenul de la Simeria Veche la Ora și am sa verific eu. Nu am ap foto dar am telefon ce faci poze cât de cât Ok.

ccado

#2939
Cateva poze de la pasajul peste calea ferata a exit-ului Aiud, ambele poduri peste Mures si platoul Gambas.

Pasajul cu drumul de Gambas








Armatura pentru piloti la supratraversare calea ferata.