News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

adiarc

Este incredibil si inacceptabil ( decât eventual intr-o țara bananiera ) , ca din cauza unei autorizații si a unor melci din CNADNR sa pierdem si aici banii europeni , cand măcar acest lot putea fii decontat din exercițiul anterior.....normalitatea prezentată de unii e de fapt anormalitate , atunci cand , pe toate planurile , ți se rupe de țara pe care o guvernezi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

cutter

Exasperările tale sunt perfect justificate și reprezintă singura atitudine normală și integră. Anormalitatea este să te acomodezi cu acest mers al lucrurilor. Așa că din partea mea ai +1.

horatiu.cosma

In august/septembrie, cand Impregillo a intrerupt lucrarile pe lotul lor, premierul a spus ca se lucreaza, asa ca am facut o filmare cu asa zisele "lucrari" si l-am contrazis. Intr-o saptamana s-au reapucat de lucru. Vreau sa cred ca am contribuit si noi la termenul relativ scurt in care au revenit la munca. Ar trebui sa gasim si aici o astfel de varianta, pentru a pune presiune pe CNADNR sa grabeasca procedurile si sa plateasca constructorul. Nu ma refer neaparat la filmare(desi ar fi cea mai eficienta), ci putem sa concepem noi un articol pe care sa il trimitem peste tot prin intermediul API. Ce ziceti?

ciprebbe

De pe SEAP citire

Anunt de atribuire numarul 156772/10.04.2015

Scopul acestui contract este de a realiza intocmirea documentatiei tehnice in vederea dobandirii prin expropriere / transfer a imobilelor necesare executarii lucrarilor de constructie ale obiectivului ,,Autostrada Sebes Turda, km 0+000 – km 70+000" – Lot 1, Lot 2, Lot 3, Lot 4, pe raza unitatilor administrativ teritoriale ale localitatilor Sebes, Alba Iulia, Ciugud, Sintimbru, Galda de Jos, Teius, Aiud, Radesti, Miraslau, Unirea din judetul Alba respectiv Moldovenesti, Mihai Viteazu si Calarasi din judetul Cluj.

DATA ATRIBUIRII CONTRACTULUI    08.04.2015

NUMELE SI ADRESA OPERATORULUI ECONOMIC CARUIA I-A FOST ATRIBUIT CONTRACTUL
ASOCIEREA SC PROMETER M&G SRL - SC BLACK LIGHT SRL (SC PROMETER M&G SRL - lider de asociere)
Adresa postala:  Str. Maresal Constantin Prezan, nr.65, et. P, ap. 1 , Localitatea:  Timisoara , Cod postal:  300695 , Romania , Tel.  +40 256305684 , Email:  office@prometer.ro , Fax:  +40 256305689

DURATA CONTRACTULUI/ACORDULUI CADRU/SAD SAU TERMENUL PENTRU FINALIZARE
18  luni incepand de la data atribuirii contractului
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Se vorbeste despre imobile. Asta nu inseamna doar cladirile? Erau cateva pe loturile 1 si 2 parca. Oricum, asta inseamna ca mai devreme de final 2016 nu o sa vedem acele cladiri daramate?

NordKapp

La bunuri imobile se încadrează atât clădirile cât și terenurile.

ciprebbe

#2916
 
Si in plus se pare ca exista un proces la Curtea de Apel Cluj  cu decizie de suspendare a HG de expropiere pe Sebes Turda(HG exista din 2014 pentru expropiere) in ceea ce priveste 4 imobile.

http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=3300000000058390&id_inst=33

Acum e recurs la ICCJ fara termen de judecata inca.

http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=3300000000057337
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cutter

Ceva mă face să cred că parcelele respective sunt la vest de DN1, la nodul Turda (aici undeva: https://goo.gl/maps/NbjgW), unde urmau să vină bretele din vest ale nodului din SF. După reconfigurarea, nu mai e nevoie de expropiere așa că procesul a rămas fără obiect, cred.

Schumy

Pentru lucrarile de cadastru(transfer de proprietate) inca nu s-a dat ordinul de incepere desi vedeti cand a fost semnat contractul.

alecu26

oare cei care se ocupa de acest contract primesc si acel bonus de lucru cu fonduri europene?
Drumurile noastre POATE;

laszlo.robert

#2920
Ca si concluzie :avem bani dar nu vrem sa cheltuim ca stau asa frumos la pusculita.pacat ,sa speram ca se va respecta macar data contractuala.

TibiV

Mi-au explicat cei de la ANCPI (cadastru) ca pentru ei imobil=parcelă de teren.
Dacă ai 3 loturi de pământ, ai 3 imobile, chiar dacă nu pe ele nici măcar un coteţ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Simplu,  bunuri imobile sunt lucruri pe care nu le poți lua cu tine, chiar și pământul. Folosim prea des cuvântul imobil referindu-ne la o casă sau un apartament.

Cred că se poate încheia discuția aici.

Ps: atenție la accent!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

horatiu.cosma

Am trecut si eu de la Turda la Alba Iulia, si intr-adevar e impresionant ce au facut cei de la Porr. La 7 veneau deja microbuzele cu muncitori si se pregateau sa inceapa in zona dealului de la Turda si a viaductului mare de dupa deal. Mai departe, nimic nou, palcuri de utilaje din km in km stationate. In schimb, la Decea am vazut ca era ceva miscare. Pe lotul 3 se lucra, atat cat am putut vedea din DN. Nu am poze, sorry.

yetiman

Nici nu prea aveai ce poza. De la Stejeris la Decea nu se lucreaza nimic.
Doar la viaduct mai soseau grinzi "proaspete".
Miscarea de la Decea e la nodul de pe L3.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu