News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

AlinC


AlinC


AlinC

ST1, lucrari gabioane podul Mures si Alba Iulia Sud:


TibiV

1. Nodul Sebes
Credeam ca demonteaza fabrica de grinzi...
... Dar ei abia acum s-au apucat sa faca "grinzi-betisor", pentru deschiderile alea "tip gherghef" (sau gobelin?...) cu 12 grinzulite/grinzisoare pe deschidere....

2. Gabioane Oarda & podul peste Mures
2a. Stan si bran, Lolek si Bolek, (Tom si Jerry sunt deja muuuult prea inteligenti...). Mai exista multe astfel de perechi de rasu-plansu...
2b. Cat naiba i-ar fi costat in plus sa faca niste viaducte adevarate, cu inca 4-5 perechi de pile?!...
2c. Daca au ales (si le-a acceptat CxxxR...) aceasta solutie, nu era mai simplu sa ofere o "vacanta lucrativa" pentru 2 autocare de UMB-isti? Aia ar fi terminat daca lucrau doar in pauze....

3. SANTURI (peste tot, si nu doar pe A10)...
Din câte îmi aduc aminte, tot la niște lucrări UMB au fost postate poze/filmări cu niste masini de facut (sapat/profilat, betonat) santuri de scurgere - dar nu le mai gasesc... Am avut cumva "fake memories"?...
Ca toti astia mi se par penibili cu ritmul in care "construiesc" cea mai simpla si nepretentioasa forma de constructie: ȘANȚURI !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

până și ăștia care au asfaltat strada vecină de la mine au avut mașină de șanțuri :) Dar nu ar fi fost o problemă, că le termină ei cândva, problema e că e în continuare multă apă pe lot și le afectează lucrările...

dr4qul4

Probabil astepata sa sece Muresul ca sa termine si ei
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

Ce mai asteapta Pizzarotti la podul peste Mures, de ce nu asfalteaza cele 3 deschideri ramase ? E hidroizolatie pe ele de cel putin 10 zile...  >:(
You're in Steelers Country

Granata06

ST2, zona podului peste raul Mures intre Radesti si Leorint 


Vedere spre DJ intre Radesti si Leorint


Balastul stabilizat scos, cred avea si un strat de asfalt asternut peste, nu sunt sigur daca peste tot era asternut.




Vedere spre podul peste raul Mures. Aici au scos tot, pana jos la baza.


 

Trecem de pod, vedere spre Beldiu. Si dai si scoate...


     Tin sa precizez ca balastul stabilizat scos ca si rezistenta parea foarte bun, aproape ca niste dale din beton. Cred ca au scos tot deoarece a stat asta vreo 2 ani de zile si s-a infiltrat apa adanc in stratul de fundare, pacat. Sper sa fie doar in zona asta, altfel....



horatiu.cosma

Balast stabilizat din 2017-2018, am zis de la începutul anului că aici se va ajunge. Plus infiltrații la greu în terasament. Din păcate trag ponoasele managementului DEZASTRUOS.

gruiarew

Și-l lasă acolo grămadă sau cum?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cetatean

#20845
normal :) Aktor tocmai si-au tras niste anrocamente pentru protectie taluz, impotriva viitoarelor inundatii de la Mures! E o noua tehnologie, nu mai cumperi piatra din cariera, ca fraierul, torni stabilzat, il piconezi si iti faci anrocament =))

GDPR

Doar eu cred ca zona asta nu are cum sa fie compactata in mod corespunzator si se vor forma mereu hopuri si trambuline? De notat si momentul "istoric" reprezentat de betonarea integrala a pasajului de peste autostrada.


Cetatean

aceeasi impresie am avut-o cand am vazut filmarea. Discutam peste 2 ani, dupa un an de trafic. Nu vad un cilindru mic, o talpa sau ceva sa bata langa culee. Unde-i dirigintele,sefu de santier, RTE?

paulmare

^ O sa se faca, oricat ai compacta, trebuia sa ii puna sa faca viaductul continuu
O bucata e fundata indirect pe ceva strat de roca tare,
Si terasamentul e asezat pe sol aluvionar de lunca si imbibat de apa, e foarte bun pentru legume si porumb dar nu sa sustina atata amar de greutate - indiferent cate teste de capacitate portanta fac ei acum
Poate ca nu o sa se scufunde ca la Comsa in timpul constructiei, dar in timp - o sa se lase

GDPR

In 98' sau '99 am fost in excursie prin Retezat sia am trecut si pe la barajul Gura Apelor, care pe atunci era in faza finala de executie. Tin minte ca era un nene cu un mai mecanic care compacta energic la nucleul de argila chiar langa culeea podului peste canalul rapid al descarcatorului de ape mari. Chiar si asa, dupa mai bine de 20 de ani, rezultatul e o frumoasa tasare care se vede mai ales in zona bordurii (poza e luata de pe forum, copyright @TibiV):