News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 35 Guests are viewing this topic.

ronaldo99

Salut. Am vizionat acum video-ul cu baietasii de la Oarda care "se lupta" cu bolovanii si cu pietricelele. Deci e inadmisibil, mi se pare strigator la cer. Mai bine s-ar ascunde cand merge Alin cu drona sau chiar nu stiu ce sa mai zic. Ne arata aproape zilnic cum arata stadiul dar nu stiu cum mai "induram". Cred ca sunt multe persoane care sunt interesati de acest proiect si darea lui in circulatie dar aici e o adevarata bataie de joc. Imi amintesc cand unii se amuzau pe aici de cei de la UMB cum dadeau din mana in mana bolovanii la celebrul deal de langa Deva dar aia erau 10 clase peste astia. Mai erau postari sa mergem sa-i ajutam si noi cumva, poate atragem atentia mai mult opiniei publice si se misca ceva. Sunt oameni creativi pe aici, nu cred ca nu se poate veni cu o idee creativa, sa-i sanctionam cumva printr-un protest inteligent. Mi chiar mila de cei care fac naveta zilnic pe DN-ul paralel si cum indura ei aceasta delasare. Ceilalti suntem afectati poate "doar" cateva minute/ore/nervi pe an dar si asa e prea mult. Deci muncitorii aia se uita la drona, zambesc, fac cu mana si continua in acelasi ritm. Il asteapta pe Alin si maine cu drona sa-i zambeasca la fel de bine.
O idee, un indemn, ceva? Am incredere ca se poate schimba ceva cat de putin...


SergiuSerj

Un "live" pe facebook de la CNAIR cu asflatarea de pe o bretea a nodului de la Alba

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/329304518449567

udar

De ce nu a insistat cu filmarea si cu gunoaiele de pe margine care incet incet sunt acoperite de buruieni......

klax187

Acel debleu de gunoaie va deveni monumentul nepasarii autoritatilor romane vis-a-vis de:
1. problemele de mediu cu care ne confruntam
2. lipsa pregatirii temeinice a proiectelor nationale mari
3. modul de executie a proiectelor mari (de catre firmele private)
4. neimplicarea si ignoranta autoritatilor in gestionarea problemelor critice pe modul "Lasa ca merge si-asa!"

Ca orice monument, sunt sigur ca va dainui mult timp de acum incolo.
Imi pare rau pentru orasul Alba Iulia ca va trebui sa suporte aceasta rusine.

rocklee

 ....acele gunoaie...dupa ce va fi gata autostrada si alinc nu va mai filma ....vor fi intinde ...in dreapta si in stnga ....si gata ecologizarea ... :o :lol:

horatiu.cosma

#20270
https://www.facebook.com/411782165662463/posts/1676021415905192/

"Așa se lucrează pe Sebeș-Turda lotul 1, tronson construit de italienii de la Pizzarotti! Cei câțiva muncitori treziți la realitate doar atunci când observă că sunt filmați, împing fără nicio tragere de inimă câteva pietre cu o roabă din stânga în dreapta.

Pe acest punct de lucru ce presupune ridicarea unui zid de pământ armat pe o lungime de 200 de metri se "lucrează" din ianuarie 2020 și abia dacă a ajuns la 30%. În ritmul actual, nu va fi finalizat nici în 2021, deși un constructor competent ar duce la bun sfârșit lucrarea respectivă în câteva săptămâni.

Solicităm CNAIR să aplice penalități de întârziere constructorului neserios, mobilizându-l în acest fel să finalizeze în cel mai scurt timp acest șantier ce datează din 2015."

AlinC


ladposta

cat priveste locuitorii din casa de la Alba Nord, poate se gaseste cineva sa-i intrebe ce si cum cu exproprierile si cu zidul din fata casei lor, si cu drumul de acces si restul. Poate @AlinC sau alti ziaristi din zona pot afla ceva mai multe, pentru corecta informare a opiniei publice si nu in ultimul rand al celor de pe forum.

AlinC


elphax

mai putin si se lamureste si misterul grinzilor subtiri de la celalalta bretea care trece peste CF

AlinC

ST1, podul Mures, Alba Iulia Sud:


lupualb

Comunicat de presa Pizza-Boi:

"Avand in vedere volumul mare de lucru si vointa noastra de a duce proiectul A10 la bun sfarsit, pana in 20 noiembrie 202X, vom suplimenta cu 50% numarul utilajelor de pe santier. Acestea fiind spuse, pe langa cele doua roabe de pe santier, incepand cu 1 septembrie, va sosi inca o roaba. Speram ca pana atunci, sa gasim un muncitor calificat pentru aceasta munca. Mai mult, dupa 1 octombrie direct din Italia va mai sosi in santier, inca un lot de roabe. Acestea vor fi aduse cu vaporul pana in Grecia, de unde apoi cu ajutorul colegilor de la Actor, vor ajunge in Romania. Colegii de la Actor aduc si ei doua duzini de roabe, avand in vedere ca inca nu au gasit-o pe Ana, pe care sa o zideasca in fundatia autostrazii. Fara Ana, ce lucreaza Actor primavara, pe vara se naruie, iar toamna constructia reincepe. Acesta fiind fluxul de lucru, roabele vor sosi numa bine dupa 1 octombrie."

Imediat dupa acest comunicat, Compania de Antiinfrastructura a intervenit:

" Nu bucura si in acelasi timp ne onoreaza, profesionalismul celor doua companii care lucreaza pe A10. Cu siguranta ca vor fi pe API si nu numai,  "ingineri" care se opun lucrului cu roaba. Tinem sa le spunem acestora, ca Apolodor din Damasc a construit un pod peste fluviul Dunare, intr-un timp de doi ani. Roaba a fost utilajul de baza. Pizza-Boi se chinuie de peste 3 ani sa construiasca peste raul Mures un pod, folosind "tehnologie" moderna. Inca nu au reusit! Cu siguranta, acum le-a venit mintea cea din urma si din spirit patriotic, vor folosi utilajul de baza a constructorului roman, roaba."

Eu spun ca lucrurile sunt clare. Hai sa punem mana de la mana, sa cumparam doua -trei roabe, sa le oferim cadou partilor implicate!

dorum

 :D :D :D :D :D :D :D
cea mai tare chestie pe care am citit-o in ultimul timp... initial chiar crezusem ca ar fi iesit Pizza cu comunicat...
:D :D :D :D :D :D :D

dorum

pe langa ca fac gabioanele cu viteza melcului par si strambe... sper sa fie iluzie optica

rocklee

 :D...ieri in drum spre sibiu ...colega din dreapta a facut ...cateva capturi la nodul sebes ... :)

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader