News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#19920
^ Da, in fata casei va fi un mare zid de sprijin.... Nu are cum sa fie altfel.

Tronsonul care este agatat la macaraua mare, va fi cel mai dificil de pozitionat, macaraua va lucra cu bratul destul de inclinat. Mai are loc sa mai avanseze un pic, dar va avea putin loc de manevra, avand si contragreutatea agatata in spate....

In schimb, macaraua mica va sta degeaba pana luni / marti, cand va putea ridica urmatoarele tronsoane....
Sunt curios daca toarna in seara asta sau maine....

Aiud.dan

#19921
Poate o sa puna grinzile de beton pina termina ce mai au de turnat .

danutzu_1069

Nu prea are ce grinzi sa puna. Pe partea asta pe care este, nu pot fi puse grinzile pana nu este pus segmentul metalic.
Iar pentru sensul celalalt, la pila care este gata, nu ajunge macaraua...

AkaManah

La ora 9 o noua sectiune metalica era aproape pe pozitie la Alba Nord.

AlinC

ST1, ridicare tablier Alba Iulia Nord:


isotech_ro

am o nelămurire referitoare la nodul Alba Iulia nord, poate nu am fost atent sau urmărit eu cu atenție, aceasta secțiune a forumului.
Grinzile din beton se vor ridica tot in acesta configurație de macarale, respectiv aceasta sesiune sau vor urma doua macarale cu brat telescopic intr-o sesiune ulterioară?

voicul

Sesiune ulterioara. DEME ramane aici pana pe 12.
Oricum mai e o pila pentru grinzi de terminat.

TibiV

@SB76UFO,

sunt dezamagit...
Nici o sticla pe tablierul asta!...

Incepusem sa sper ca pentru pizzanocchio fiecare tablier este o realizare atat de mare, incat au pus cate o sticla de sampania...
Si ca urmau sa le sparga de tablierul respectiv, la "botez", ca la "naval"...

Adica tablierele Aida, Adina, Alina, Amalia pe un sens...
Tablierele Beatrice, Bianca, Brandusa pe celalalt sens...

Dar se pare ca nu erau sticle de sampanie, doar apa/suc... Astia nici imaginatie nu au!... :((

:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


TibiV

@isotech_ro,

grinzile de beton de 40-60 de tone le ridici cu monstrul de 600 de tone doar daca intra la "proba de lucru" a unui viitor macaragiu aflat "la cursuri" la Deme, ca "sa-si faca mana" pe ditamai dihania...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lighthotspot

Salut...
Stie cineva cat ii costa distractia pe pizza cu macaralele DEME?

isotech_ro

mulțumesc pentru informație.

scopul întrebării era cu totul altul si se referea la faptul dacă antreprenorul general si-ar fi propus o accelerare a ritmului de lucru, astfel încât dintr-o singura "locare" a macaralelor ar fi rezolvat tot nodul, înțelegând ridicarea tuturor grinzilor.
In principiu se putea rezolva armarea si turnarea riglelor restante (2buc) si ridicarea celor 25 de grinzi din beton, cu o singura macara, in intervalul 17-23

LE am lucrat cu astfel de macarale, si știu foarte bine, toate etapele si costurile ... se pare ca antreprenorul are alt plan de acțiune, management al costurilor si alt stil de planificare a lucrărilor ... fiecare cu "pizza" lui, pe banii altora, nu-i asa?!?

Kimi

Si totusi, cine ridica cele 30 de grinzi de beton ramase?

Vin pizzerii cu lansatorul? :)

tonică

Despre ce grinzi vorbiți? Unde sunt, căci eu nu le-am găsit. La nodul alba sud încă lipsesc chiar și cele necesare acolo, din cele scurte iar la un moment dat scriind asta, cip mi-a răspuns ca mai au grinzi în organizarea de șantier. Unde-i asta însă n-am găsit pe filmări, Alin îmi poți da vreun reper, pe unde pot fi grinzile astea?

TibiV

^^
"... fiecare pe banii altora"

Ce imi place cel mai mult este ca acum este pe banii lor...

Da, pot sa faca figuri cu Deme...Dar dupa aia nu o sa poata sa urce nimic mai greu de 10 saci de grau...  :D

Daca vor sa se dea "cocosi", pot aduce macaragii din Italia... Cat ii va costa "imobilizarea" pe timpul transportului, nu vreau sa ma gandesc...

Si, nu stiu de ce, am impresia ca pe Deme ii platesc "la marele fix", fara nici o o intarziere...  ;)

@kimi,
sa aduca lansatorul... pe unde?!...
Pe la Oarda?!....  :lol:

(Sigur, il pot demonta, transporta si remonta pe bucati.. Termina in maximum 3-4 ani... Plus inca un an pentru instalat 15-20 de grinzi... Juuuust fine!...)

@tonica,
grinzile sunt in "fabrica", la vreo 2 km distanta.
Sunt acolo de cel putin 2 sau 3 ani.
AlinC nu le-a mai filmat de muuult. Nu avea de ce. 3 ani de nemiscare nu este o justificare pentru o alta filmare "sunt tot aici"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)