News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Daca continua mult circulația pe noua deviere se ajunge la revolta generala. la ora 4 coloana pe direcția Teiuș-Alba Iulia avea cam 12 km si creștea. Char nu au autoritățile pârghii sa ii determine sa își facă treaba repede?

carutasul

păi oricum pare să fie chestie de luni... măcar două luni tot va ține lucrarea. Puteau măcar să facă un "shortcut" pentru cei care vin dinspre turda, să intre direct în breteaua separată , e vorba de câțiva metri de asfalt probabil ...

Skynick

Astia sunt tensionati cu chiria macaralelor alora, cu cofrarea pilelor si dronele astea zilnice si voi vreti umpluturi si trafic imbunatatit.
N-au avut ei neam complexitatea asta pe unitatea de timp in tot santierul. ntz, ntz, ntz, numai comentarii rautacioase  :lol: :lol: :lol: :p :p :p

pasadia

Îmi pare rău să fac această comparație, dar modul în care e realizată aceasta deviere e parfum fata de modul în care e cea de pe A7 la nodul cu DN2F (UMB). Poate se duce vreun bacaun și la sol sa va prezinte halul în care se circula acolo de cel puțin 3 luni.

Aici e asfalt, totul e la nivel, exista marcaje, etc... Acolo e pur și simplu off-road. Mai în ciuda vitezei proverbiale a UMB nu pare că vor finaliza pasajul prea curând.

Da, exista o diferență majoră: volumul de trafic care e mai mare la Alba Iulia. Însă să vezi ambulante trecând prin rahatul ăla de la Bacău ...incepi să consideri că ce e aici e cu 10 clase peste!

voicul

Semnalizarea este deficitara si oamenii nu cunosc inca noul traseu. Se vede pe ultima filmare cum ramane o masina in giratoriu pentru cateva secunde ca sa recalculeze traseul. Cateva secunde la a 10-a masina si asa se face trafic de km.

Problema cea mai mare: o sa fie asa cel putin vreo cateva luni, ca la cum nu misca pizza boys ...

AkaManah

Daca stau sa ma gandesc mai bine, ma pot considera norocos ca pot circula pe lotul 1- A10. Oricum sunt cei mai decenti 500 de metri de DN1 Aiud-Alba Iulia.

AlinC

ST1, nodul Sebes, de la bretelele 5 si 6, pana la Alba Iulia Sud, portiunea care, teroretic, s-ar putea deschide in acest an:


archaeus

Daca ar vrea si pizzarii, cu un efort cat de cat ar putea deschide fara probleme.

danutzu_1069

Podul asta la Mures parca este blestemat.... sta cu hidroizolatia pe juma facuta de saptamani de zile.....

carutasul

de data asta s-ar putea să fie ploaia de vină totuși, sper că dacă s-au apucat să și termine :) Oricum încă nu e sigur dacă nu termină UMB podul peste Bistrița înainte, se joacă :)

Kimi

Nu vor pizzerii sa deschida partial. Nu mai sperati degeaba.
Pe tot lotul au lasat "goluri strategice" care puteau fi terminate de mult timp (lancram, oarda samd).

Probabil ca nici cnair nu are vreo parghie, de unde si lipsa unor astfel de declaratii.

klax187

https://www.digi24.ro/stiri/economie/sefa-companiei-de-autostrazi-multi-comenteaza-din-tribuna-ii-invit-sa-vina-in-teren-1345092

Incep autoritatile sa dea cu "stangul in dreptul" si sa recunoasca ca nu se va deschide anul acesta nimic pe Sebes-Turda

KeyC

#19722
Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta, la pilonul evidentiat cu rosu [in imaginile atasate] pare ca intr-o parte vin grinzi din beton si in cealalta parte podet metalic [spre deosebire de pilonul evidentiat cu verde]. Dar unui pilon urmator [evidentiat cu albastru] i se monteaza cofraj pentru grinzi de beton si nu i se pune suport de podet metalic precum celui evidentiat cu negru.




Cristian 74

Eu mă declar aproape șocat de faptul că avem interviu dat la TV de șeful CNAIR. Și de felul franc, realist de a pune problema. V-ați fi imaginat un interviu în direct cu Scarlat sau, Doamne ferește, Neaga? Asta din partea unei instituții care lucrează pentru fra....ăăăă, plătitorii de taxe din țara asta. Și ar fi absolut normal să îți spună ție, cetățean, ce face cu banii tăi. Dar nu...... ai noștri nu au de dat nicio explicație, ei își văd liniștiți de ale lor. Așa că apreciez ce face doamna asta din acest punct de vedere. Și da, știm toți că nu se vor deschide ST 2 și ST 1 decât parțial eventual. Și ne supără când politicienii latră un termen nerealist și spus în bătaie de joc de constructori (remember promisiunile anuale ale lui Caretta?), doar pentru a se acoperi.

adiarc

eu am uitat de Sebes-Alba Iulia...si voi uita până in septembrie...poate pana se inaugureaza A10.

Pe Vintu-Paclisa-Alba...sau peste deal pe la Cunta....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura