News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Se poate ridica la Oiejdea? Nu mai trebuie turnat ceva inainte? Intreb pentru ca mi se par foarte lungi mustățile de fier beton.

horatiu.cosma

Se poate ridica fără probleme, că nu pe acele mustăți așează grinzile, ci pe aparatele de reazem care sunt gata. Doar să vină grinzile, cred că aici e problema.

Stefan01

#19667
Eu zic ca mai de interes ar fi sa aflam cand se va rezolva problema de la intersectia A10 cu DN 14B (faimosul pod de la Teius). A trecut mai bine de 1 an de la incidentul cu grinzile cazute. S-a finalizat o expertiza la culeile podului ? Cand vor incepe lucrarile acolo ?



PS : M-as fi bucurat ca presa (exceptie face AlinC caruia ii multumesc inca o data pentru profesionalismul de care da dovada) sa puna astfel de intrebari ministrului transporturilor cand e in vizita pe lotul 2.

florin74

Grinzile sunt în lucru. (la cele 3 structuri). Retter se va ocupa și de aceste structuri (cele 3). Montaj plus finalizare.

Aiud.dan

Daca Retter va face si cele trei structuri ramase ,e perfect se termina cu toate structurile anul asat si sper sa vedem asfalt pe intreg lotul pina la sfirsitul anului.avem sperante pe vara anului 2021 sa fie gata.

alexV

#19670
Grinzile sunt in lucru la Somaco, dar nu-s sigur daca pentru Retter sau pentru Aktor.

LE: @Aiud.dan, toata lumea vrea, dar uite o comparatie: Selina de juma de an planteaza panselute pe ciotul de A3 de la granita, si inca nu e deschis. Astaldi bibilesc de juma de an finisajele la A3 langa Targu Mures, si inca nu e deschis.  Revenind la A10, in momentul asta lipsesc inclusiv pilotii forati la structuri... 

Eu m-as uita la cifre la Aktor:
- ce volum de terasament e in total pe lotul Aktor, cat e pus in opera si in ce ritm avanseaza zilnic?
- care e volumul de asfalt necesar pe lot, cat e asternut deja, si care e ritmul zilnic?
- Retter ce plan de lucru are, pana la ce data ?

horatiu.cosma

^^
Dacă termine Retter structurile anul ăsta plătesc eu asfaltul de pe ele  :lol:. De 4 luni a ridicat tablierul la Rădești și încă mai are destul de lucru acolo, ce să mai vorbim despre podurile de la Sâncrai sau peste CF la Teiuș. Dacă nu se mai ceartă cu Aktor și își ia jucăriile poate termină la anu pe vremea asta.

Granata06

    Aktor sunt in minus mult pe acest proiect si se pare ca cei din Grecia nu mai vor sa trimita bani in plus, deci traiesc de la o factura la alta strict pe ce reusesc sa deconteze. Asa ca orice discutie privind darea in folosinta a acestui lot este pur speculativa.

AkaManah

Ieri am remarcat o mașinărie pentru forat la Sancrai lângă supratraversarea DJ. Probabil vor sa subtraverseze gazul, apa si/sau alte utilități.

johnny348

La nodul Teius cand s-au apucat sa monteze grinzile presupun ca le aveau pe toate 12. La montare s-au spart 2, mai sunt 5 la fata locului, unde sunt celelalte 5? Si apoi le ia un an sa toarne 2 grinzi? Nu cred. :o

ciprebbe

3 grinzi au fost compromise.
Si da le poate lua si mai bine de un an pana lamuresc cine le va plati ca de produs e clar ca se fac repede.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

#19676
La cum se misca Retter in momentul de fata, daca termina cele 2 poduri peste Mures de la Sancrai si Radesti pana la sfarsitul anului e o realizare....la nodul Teius depind de Aktor...o sulutie ar fi sa-si mareasca echipa de muncitori daca se vor apuca si de cele 3 supratraversari anul acesta.
You're in Steelers Country

AlinC

ST2, intre nodul Teius si Beldiu:


Dominik

Mda, Aktor au trei stații de asfalt, două stații de balast stabilizat, dar finisoarele stau parcate !  >:( +1 Alin
You're in Steelers Country

Ionutcatalin

Le mai trebuie o rafinarie de petrol sa aiba motorina si bitum, apoi se apuca de treaba O:-)