News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

AlexOP

Imi cer scuze de offtopic anticipat, se poate sterge daca se considera.

Azi vara am inchiriat o vila pe insula Andros si dupa cateva vorbe cu proprietarul grec afland ca suntem romani mi-a spus ca a fost implicat in proiectul autostrazii Sebes Turda cu firma Aktor dar ca a renuntat cu 1 an inapoi din cauza problemelor prea mari. Concluzia lui era ca romanii sunt prieteni buni cu grecii, atat de buni incat in vila respectiva am gasit o trusa de prim ajutor romaneasca  :D

AlinC

ST1 intre Lancram si Oarda:


AlinC


voicul

As intreba de ce nu se apuca sa lanseze primele 8 grinzi la raul Sebes, ca o sa dureze mult timp lansarea, dar probabil raspunsul va fi Pizza boys.

survola

Ultima pilă care se va ridica pe acest lot cred că va fi aceea de lângă DN1

adyneamtu

#18695
Acum se apuca de pila lipsa din Sebes, niveleaza terenul pentru fundatia ei.
Probabil cand sunt aproape de finalizarea ei, vor incepe si lansarea grinzilor.

Stefan01

@ adyneamtu
Mai adauga si pila lipsa, dintre giratoriul Langram si benzinariea Rompetrol.

Europiu

La 10:20, între bretelele pe/spre relația vest e un transportor de grinzi, nu?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

adyneamtu

Pai dupa ce termina pila din Sebes, vor avea de lansat 56 de grinzi, probabil 2 pe zi in medie, intretimp termina si pila de langa DN.
Optimist cu lansatorul, in 2 luni termina de asezat grinzile.
Observ la deschiderea de la breteaua de acces A1, ca sunt 14 cuzineti, dar nu vad grinzi mai inguste depozitate in acea zona. Or fi inca neproduse.

voicul

^Zic ca aia e o platforma simpla.
Uite cum arata transportor-ul de la Deme.

danutzu_1069

Vad ca n-a bagat nimeni de seama: au inceput sa armeze pasajul dinspre Deva... E o macara care ridica armatura....
Si... devierea raului Sebes a produs ceva pagube la platforma pilei.... (nimic periculos... dar trebuie refacuta).

horatiu.cosma

^
Ăla e beton de egalizare, nu are rol de susținere.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


whitedove

multumim Alin C!!! Multa rabdare si disponibilitate trebuie sa ai!!!

neobluenet

Quote from: germanul2012 on May 27, 2020, 06:46:45 PM


O întrebare:

Am facut o captura de pe ultima filmare a lui AlinC pe care se văd niste elemente metalice lânga pilonii neterminati.
Întrebarea este, oare acei piloni vor avea partea superioara metalică? Întreb asta deoarece acele elemente nu prea par a fi armături sau cofraje.

Cred ca acele parti metalice sunt banchete ale cuzinetilor (adica partea aia mare pe care stau grinzile) pentru pilele de langa calea ferata. Cele din beton sunt facute pentru 2 randuri de grinzi, deci sunt destul de late, insa aici nu este nevoie pentru ca grinda metalica va fi sudata. Avand in vedere ca sunt aproape de calea ferata, o varianta mai supla este binevenita.