News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

vasile.silion

#18390
Nu te contrazic, dar pe Street View nu se vede în zonă nici un fel de dig, doar terasamentul de la drumul 107C și poate terasa naturală a Mureșului. Oricum, e plin de case construite spre Ciugud chiar pe terasa Mureșului. Să înțeleg că Pizzarotti vor construi ei acum un dig pe malul stâng al Mureșului?

Și apoi, sub pod nu putea să existe un dig, cum e chiar pe malul celălalt al Mureșului, unde podul trece peste dig, iar pe acesta l-au consolidat cu plăci de beton? Tot ei, Pizzarotti!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

horatiu.cosma

Nu există dig pe partea aia, DJ-ul mult peste Mureș ca nivel.

bgd77

Din cate intelesesem, cred ca chiar de la horatiu.cosma, a fost o optimizare a celor de la Pizzaroti, fata de varianta din SF care era asa cum zicea vasile.silion.

carutasul

presupun că își pot face o rampă în lateral pe care să urce. Cum dealtfel puteau să facă și dacă umpleau un sens, ca să poată și circula pe autostradă, și lăsau un sens ca să urce pe ea. Nu cred că soluțiile tehnice sunt problema aici...

luc

^ Informație în context: în zona unde A10 traversează DJ 107C este satul Limba (aparține de mult mai cunoscuta comună Ciugud). Denumirea satului vine de la "limbă de pământ", adică o zonă mai înaltă față de albia râului Mureșului, prielnică pentru așezarea umană.

Daniel_I

#18395
La viaductul Oarda nu exista inca hidroizolatie, e o emulsie bituminoasa. Membranele bituminoase sunt acolo si probabil urmeaza sa le puna.
(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

ivladbogdan

Quote from: johnny348 on May 16, 2020, 05:53:19 PM
Din fata televizorului multe lucruri par usoare. Dar nu e asa. Nu din cauza oamenilor care lucreaza la acel segment nu este gata autostrada. Ei au un contract si un termen pe care noi nu-l stim. Poate au semnat ca-l fac in 4 luni pentru o anumita suma...poate nu sunt platiti...nu ai de unde sa stii. Poate i-au luat pe cei care lucreaza mai ieftin banii fiind mai importanti decat timpul de executie. Vinovatul e Pizzarotti si statul roman care nu are grija ca un constructor sa se incadreze intr-un termen de executie ... din varii motive firma italiana fiind campioana la tragerii de timp... si stiau asta.
Deci nu mai dati cu piatra in cei care pun pietrele.

Acei oameni sunt angajatii firmei si ce se aseamana, se aduna. Pe mine nu ma intereseaza cu cat sunt platiti, ce program au, cum sunt organizate echipele, ce task-uri primesc, eu doar ma uit la video-uri si constat ca ei, ca un intreg, au esuat lamentabil pe acest lot. O fi statul de vina pentru multe, dar imi pare rau, aici chiar nu ai dreptate, nu e treaba statului roman sa faca project management sau angajari la firmele de constructii. Unde au front de lucru trebuie sa lucreze, iar aceasta firma nu a intentionat niciodata sa termine mai repede lucrarile, ci doar sa traiasca din claim-uri si sa se tiganeasca la nesfarsit. Si din aceasta firma fac parte si acei oameni, si seful lor de echipa, si managerul de mai sus, si asa mai departe. Pentru ca orice om normal, daca e in contradictie totala cu practicile unei firme, nu sta acolo.
In incheiere, pe cei care le luati apararea, va sfatuiesc sa va uitati pe Facebook cand mai posteaza cei de la Cnair cate un video de la Pizza si cineva ii critica, cum sar angajatii si rudele acestora la gatul lor. Deobicei Cnair sterge comentariile, dar am apucat de cateva ori sa prind. Nimeni nu e sfant, asta iti garantez.

Asadav

Am gasit un video de pe lotul Aktor din 16 mai:




alinuttt

Nu e din 16 mai. In 16 mai aveam asfalt la Oiejdea.

AlinC

Nu e din 16 mai in mod sigur. Poate atunci a fost randata si postata. E din 15 mai.

luc

#18400
^Este videoclipul postat pe pagina de FB a CNAIR, semnalat aici în postul lui @t530. Acesta are în plus la început și final reclama companiei media... Reclamă mascată sau a fost făcut la comanda CNAIR ?

alesd

UCT Media nu e firma userului Harry? La el apare in semnatura reclama la UCT Media. Poate a preluat filmarea si o distribuie local la ceva canal de stiri din zona lui (Constanta).

Senerslav

#18402
@vasile.silion

Se fac rampe de urcare se coborare.  Cat despre evitarea trambulinelor ar fi foarte util sa betoneze zona respectiva. Cand se ajunge la nivel cu gabioanele . Nu sunt sigur dar sper sa procedeze asa.

Ionut

Colegul alexV a prins azi 4 cadre de la Radesti, lotul 2. Se pare ca si azi pana la pranz cei de la Retter au lucrat.








adiarc

nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa-mi para rau...

am dubii tot mai serioase ca Aktor va platii la timp subcontractorii...sau ca cnair ii va confirma legal ca si subcontractori
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura