News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

dimitrie

A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

AlinC


Dragos_R

Alin, multumim mult pentru filmari. Nu e parasit complet lotul dar, realist vorbind, ti-e si frica sa faci un calcul la ritmul actual ... ( mai corect zis, lipsa ritmului/volumului )

survola

După atâția ani se lucrează în sfârșit pe toate segmentele acestui lot. Și încă mai sunt utilități de relocat. Of, of!

pasadia

La 1:04 se vede ceva de o forma oarecum paralelipipedica, mai alba la culoare, in care nu au sapat deloc (desi e chiar pe traseu). As zice ca  o veche platforma betonata, cel putin asta  impresia pe care o am. Aveti idee ce poate fi?

Si de asemenea, alta dilema nesemnificativa. Cred ca inca de pe vremea lui Neaga se spunea ca rezolvarea la groapa de gunoi va fi urmatoarea:
- pizzaroti nu primeste nimic in plus (modificare contract)
- CNAIR (probabil prin DRDP Cluj) gaseste alta firma care sa transporte pamantul + gunoiul de pe culoar catre o statie de sortare
- iar pentru restul gropii care nu e pe culoar, vedem mai incolo (probabil pe ideea de a pasa problema catre autoritatile locale / judetene.

Din filmare nu prea pare insa ca ar fi carat ceva catre vreo statie de sortare, ci doar ca il muta in lateral. S-a mai semnat cu vreo alta firma, sunt utilajle altora care lucreaza acolo?

Daniel_I

#17375
La minutul 1:04 (0:56) se vad canalele de verificare ale vanelor conductelor de apa. Aici s-au relocat si conductele de apa in vara 2019.


On The Road

pasadia

Și atunci, dacă relocarea e făcută, de ce nu sapa și în zona aia?

rocklee

in zona aceia ...este un depozit de material de terasament   8)

StefanCelMare

Cele 4 panouri fono-izolante de pe viaductul de la Oarda sunt emblematice pentru felul în care vede Pizzarotti acest șantier.
Facem și noi ceva să nu se zică că nu facem nimic.
Minima rezistență la putere, tu te faci că mă plătești, eu mă fac că muncesc, etc (da ce, io-s mai fraier, dacă nu-s plătit să rup norma?).
Sau altfel spus, Italia întâlnește România. Spirite înfrățite.
Iar noi murim pe drumurile naționale aglomerate, sau stăm ore-n șir la cozi.

AlinC

ST1, Oarda, podul Mures, Alba Iulia Sud:


Europiu

Eu tot nu îmi dau seama în ce constă fantastica muncă de eliminare a gropii de gunoi. În afară că se sapă în lungul drumului se va mai întâmpla ceva? Și de aceea s-a așteptat ani la rând???
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Io

Dupa cum arata pare sa fi fost mai mult o problema birocratica: aparea in acte ca era o groapa cind ce se vede in sapatura, adica gunoi si iarba peste strate continui/compacte "naturale" arata mai degraba ca un maidan pe care se aruncasera gunoaie. Cit de greu va fi fost sa transporte gunoaiele alea la o groapa reala moderna din zona doar cei care au facut studiul de fezabilitate si CNxxl stiu.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

AlinC


bbogdan8

Este ceva miscare si pe lotul 2 ( cel putin de la inceputul acestui lot si pana la pasajul de la Santimbru ). Lucrez in zona si vad zilnic zeci de camioane, plus excavatoare si diverse echipe de muncitori. Din pacate lotul de autostrada este la o inaltime semnificativa fata de punctul meu de observare si nu am reusit sa fac poze care sa prezinte si ce anume muncesc in zona echipele. O sa incerc in zilele urmatoare sa "urc" pana la nivelul autostrazii si sa fac cateva poze.

rocklee

#17384
se misca incet PIZZARI ... :(...este ceva miscare la ALBA NORD ...
este  ceva  miscare si la structurile de  dincolo de calea ferata ...
...la groapa de gunoi au aparut si camioanele  :)

la Oarda ...GARDUL RZISTA   :p O:-)

imi dau si eu cu parerea ...anul acesta ...slabe sanse cum se misca  8)