News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Ionutcatalin

Filmarea și muzica de fundal în total contrast cu șantierul, un mare plus pentru AlinC, în schimb șantierul este dezolant, structurile nu sunt complexe dar sunt foarte multe, la destule dintre ele nici nu exista grinzi în șantier iar fier pentru armare placa eu nu am văzut la nici o structura, în schimb s-a avansat bine la terasamente, vremea e perfecta pentru a se lucra, dar aktorii joaca bine teatru pe acest șantier 🤨

TibiV

Cel putin putem spune ca L2 A10 incepe macar sa semene cu o viitoare autostrada...
La inceputul anului semana cu o rama (fiinta aia alunecoasa, folosita de pescari drept momeala....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdaniel

#16547
Sa pastram o nota optimista, vad deja fundatiile viitorilor stalpi LEA relocati (deocamdata la vest de CF) de langa nodul Teius :)

voicul

Min 10.44 in stanga jos pentru fundatie stalp.

Vorbim de 40% de facut intr-un an ceea ce e mult si pentru firme gen UMB. Eu zic ca singura sansa pentru 2020 este deschidere partiala de la ST1 pana in nod Teius, daca se vrea acest lucru.

Probabil 2021 tot lotul.

StefanCelMare

De apreciat Marcu și Retter că și-au făcut de lucru cu un constructor neserios.
Evident că au făcut-o pentru bani, dar și-au asumat un risc la ce renume avea Aktor pe L2.
Despre progres, după ani și ani, se pare că Marcu ne-a scăpat de cele 1000 de bălți de pe traseu, iar Retter putea și mai mult (după cum scrie în articolul de pe ziarul Unirea: La km 34, viitorul pod peste râul Mureș de la Rădești, firma Retter nu a reușit să ridice și să monteze grinzile din tablier metalic, din cauza faptului că antreprenorul general nu a le-a asigurat condițiile necesare: acces și platforma pentru o macara șenilată de 600 t.)
Măcar discutăm în termeni realiști despre 2021.
Comparația dintre acest an și anul 2018 nu își are locul, în 2018 acest lot a fost de facto abandonat.

Hercule

Pe filmarea ST2, zona in care au cazut grinzile e la min 9:50?
Deșteaptă-te române!

AlinC


jaston

Frumoasa filmare! Calitate superioara a imaginii!
Multumim!

florin74

Între timp pizzaroti a ridicat primul stâlp de înaltă tensiune, cel dinspre Teiuș, și la cel dinspre Alba structura era montata pe jumătate, azi pe la ora 13.00. Cred ca e gata deja. Vreo 15 oameni de la baxicom băgau la culegea Nord a supratraversari Alba Nord. Iar la Aktor se vedea ceva mișcare între Teiuș și Aiud.

paulmare

Multumim AlinC
Putini din pacate contractori seriosi gen Marcu, dupa ei s-a vazut si aici si la lotul 1, poate ca daca era domeniul asta finantat cum trebuie si cu licitatii corecte si bine pregatite si fara favoritisme de partid sau mai stiu eu care or fi fost motivele, erau acum mai multe firme de constructii cu utilaje si oameni calificati
Asa ne uitam dupa marcu si fierarii lui baxcom si retter = cand nu sunt astia la treaba dolce vita far niente si microbuzul cu 3-4 oameni purtati de colo pe santier
 

dimitrie

^ wow nu știam de Baxcom ca și subcontractor, nici de existenta lor.
Si sunt placut surprins ca este o firma din zona mea natala, mai exact Marginea Suceava.. #sieu.
Las aici câteva link-uri despre ei pentru cine este interesat, au ceva portofoliu...
- https://www.baxcom.ro/portofoliu.php
- https://www.facebook.com/Baxcom/
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

cfdp

Baxcom lucreaza la structuri si pentru Pizzaroti si pentru Straco

alexV

Incredibil la Aktor, cum zice și Horatiu, au pus nisip peste balastul stabilizat. Nu sunt in stare sa vina cu asfaltul. Balastul ala are deja 12 luni, e afectat de vreme.

Le lipsește un subcontractor la asfalt, ceva in genul Marcu la terasamente sau Retter la structuri.

Și un subcontractor la finisaje, unul la relocări, și poate poate termina in 2021.

TibiV

#16558
Quote from: florin74 on December 17, 2019, 04:38:46 PM
Între timp pizzaroti a ridicat primul stâlp de înaltă tensiune, cel dinspre Teiuș,...

In mod sigur nu pizzaroti. Pe tot ce ce tine de LEA lucreaza alte firme, autorizate de "companiile electrice".
NU stiu insa daca pe astea le plateste CxxxR sau aktor... In al doilea caz, nasol pentru ele...
Desi inclin sa cred ca (virgula) "companiile electrice" nu misca nici macar un pai daca nu li se plateste lucrarea in avans...

Quote from: alexV on December 17, 2019, 10:26:30 PM
Incredibil la Aktor, cum zice și Horatiu, au pus nisip peste balastul stabilizat.
Vedeti in urma cu vreo doua (sau trei?...) ierni pe LD2. Aceeasi faza, dar au acoperit cu pamant, nu cu nisip...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

va confirm.
cei doi stalpi de langa breteaua de urcare sens Turda-Sebes si la nord de viaductul peste CF, sunt ridicati si vopsiti. mai au jumate la cel de jos, de langa CF. ceata densa, asa ca fara foto...
la culeea supratraversarii de la paraul iovului, au turnat ieri betonul in partea cofrata( aprox jumate din inaltimea structurii)