News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.


ivladbogdan

Eu sunt de parere ca adevarul e undeva la mijloc, ca in majoritatea cazurilor.
In primul rand, proprietara primei gospodarii filmate este revoltata ca ii trece autostrada "prin curte", dar in acelasi timp spune ca oricum nu ar fi plecat de acolo nici in ruptul capului.
In al doilea rand, proprietara celei de-a doua gospodarii cu probleme spune ca nu a apucat sa intabuleze casa si acum nu o mai poate intabula. Nu sunt eu mare expert in imobiliare, dar din cate stiu eu, cand este gata casa trebuie automat intabulata. Adica ei isi construiau casa in timp ce langa ei deja se construia autostrada? Sau au stiut ca o sa rasara "prin zona" o autostrada, dar tot s-au apucat sa construiasca casa, ca mai apoi sa constate ca "hopa, nu e bine"?
Da, statul roman este nepasator si incompetent, dar daca stam sa cautam pentru fiecare nou lot de autostrada trasee care sa nu se invecineze cu nicio casa deja construita sau cu niciun teren unde s-ar putea sa apara o casa intre timp, vom ajunge sa nu mai construim nimic niciodata. La Iernut a fost fix aceeasi discutie cu acea casa verde. Au stat oamenii in ea pana le-au plantat Astaldi pilonii in curte, vorba aia. Si oamenii sunt cum sunt...

Daca autostrada trecea "mai jos cu 200 metri", dupa cum spune prima doamna care a oferit interviul, sunt 200% sigur ca trecea printr-o alta curte, daca era cu 1 km mai jos sau mai sus, trecea prin alte curti, si asa mai departe.

voicul

Intre timp, tot statul romana, trateaza "cu c*ru", vreo ... restul din tara, jucand alba neagra cu autorizatiile si inca dandu-si cu parerea despre o groapa de gunoi la mai bine de 6 ani de la inceperea procesului de constructie a A10.

udar

Acum sunt convinsi  ca este o groapa de gunoi acolo !?
Sau vor mai sta niste ani pana descopera ca acolo chiar este o groapa de gunoi...

Daniel_I

#16264
Pozele de Duminica seara. Lotul Pizzaroti de la Oarda pana la viaductul Alba Nord.
Terasament langa Oarda. In sfarsit au ajuns cu stabilizatul pana langa supratraversarea Str. Cedrului


zona Oarda spre Sebes

Oarda, intre viaduc si supratraversare, componentele tubului metalic si piatra sparta zac de cateva saptamani aici. 


podul raul Mures

Alunecarea de teren din semidebleu. Aceeasi de anul trecut

Pod mures



La podul Mures au ajuns cu cofrajul pentru bordurile laterale in capat. Daca au vreme buna probabil termina de betonat si macar un sens ar fi gata. Celalalt sens e mult in urma cu bordurile laterale



Pod Mures spre nod Alba sud

On The Road

Daniel_I

#16265
Nod Alba sud

S-a lucrat la rigole si la taluz



Nu avem asfalt peste tot in nodul sud dar o sa avem lumina in curand :)

Zona dintre podul Mures si Ampoi este cea mai avansata. Au turnat inca un strat de asfalt peste cel initial. sunt aproape la nivel cu bodura laterala de colectare a apei 



Rigole apa 

Probe asfalt recoltate


Se asfalteaza un sens cu un singur finisor

spre podul Ampoi

Pod Ampoi

Inapoi spre nodul Alba Sud



De la Ampoi spre nodul Alba Nord

On The Road

Daniel_I

#16266
De la podul Ampoi spre Turda

Exista rigole si pamant vegetal pe taluz


Organizarea de santier Pizzaroti si ultimele grinzi ramase

Montaj cabluri, tubulaturi sistem its

Asfaltare supratraversare DJ107C



Supratraversare 





Supratraversare balastiera Florea

Aici incepe viaductul nodului Alba nord


Lucrari suprabetonare...zero.

S-au turnat grinzile de legatura dintre grinzile viaductului

Tablierul ridicat zilele trecute. Breteaua Alba - Sebes

Vedere de langa viaductul Alba nord spre Sebes


Nu am mers mai departe in nodul Alba Nord deoarece a inceput ploaia. Data viitoare.
Terasamentul arata bine intre podul Mures si viaductul Alba Nord, am mers 99 % pe asfalt cu cateva zone de stabilizat. Cea mai intarziata zona cu lucrarile la terasament este zona Oarda, acolo a inghetat timpul. Nu imi dau seama daca are legaura cu deranjul provocat vecinilor din articolul alba24 de mai sus. 
Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

voicul

#16267
+1 pentru reportaj.

Deci avem zone doar cu terasament de luni de zile, dar si zone cu 2 straturi de asfalt si stalpi de iluminat.

Pierdem sigur orice razboi daca face Pizzarotti organizarea si planul.

nenea_hartia

@Daniel_I: Mulțumesc mult pentru poze!

Daniel_I

#16269
O foarte scurtă concluzie. Lotul 1 ar putea fii deschis traficului fie și parțial până în vara sau cel târziu toamna anului 2020 pe breletele scurte între Sebeș și Alba Nord dacă și numai dacă CNAIR ar începe să își facă serios treaba și să deblocheze blocajele existente. Legătura Alba Sud cu centura ocolitoare a orașului unde e groapa de gunoi nu o văd foarte importanta deoarece legătură cu Alba e greoaie acolo. Se stă și 20 minute la calea ferată pentru a trece 2 locomotive. Mulțumesc pentru like și pentru dislike.
On The Road

Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Goldmund

Daniel_I,
ai facut un reportaj super!
numai de bine!

A656

#16272
S-a dat în circulație pasajul de lângă Lancrăm/Lukoil.

voicul


Bulwyn

Super veste. Sunt curios acum in cat timp va disparea giratorul de acolo.
Ps. Este filmare? (Abia astept si eu )