Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gsimon

Avand in vedere ca iarna/ploile bat la usa, oare vor fi protejate in vreun fel terasamentele facute de Marcu pe lotul 2? Sau inca n-au ajuns cu cota asa sus incat sa putem vorbi de "conservare" peste iarna? sau si daca s-a ajuns vor fi lasate in "plata Domnului" ?

Granata06

Avand in vedere ca nu prea au bani de motorina....

lupualb

Acum am trecut pe langa breteaua care se construieste intre A1 si Sebes. Incepe sa prinda contur. Se lucra cu 3 compactoare si 3 excavatoare, plus masini. 

ddfab

la Alba Nord, se pregateau de turnat betonul la fundatia culeii sudice a supratraversarii autostrazii de catre DN1.









sunt curios daca vor continua lucru la cele doua culei, sau vor ramane doar la stadiul de fundatie, cum este culeea nordica de atatea luni de zile...

ddfab

si tot la Alba Nord, au inceput sa monteze predale pe structura metalica a bretelei de urcare pe sensul Turda-Sebes, structura ridicata pe pozitie in urma cu cateva zile.


voicul

Cel mai "bun excelent" timp posibil sa fi muncitor pe santeire de autostrazi.

E de bun simt sa intreb: How do they do it? :lol:

ddfab

^ imbracati gros, caciula in cap, manusi si daca este necesar o pelerina de ploaie... :D
lasand gluma la o parte, echipa de la Baxcom care s-a ocupat de realizarea armaturii, s-a miscat super bine la acest obiectiv, cred ca intr-o saptamana au finalizat armarea si au bagat muuuult fier aici. au tras tare vreo zece persoane.

Stefan01

Ce rau am ajuns: sa ne bucuram ca, dupa ani de zile, ca se misca ceva la o amarata de culee a unui DN sau ca pune o grinda.

@ Pizzarotti
Pe A7, in apropiere de Bacau, se relocheaza o linie de inalta tensiune. Nu mergeti sa luati notite ?

Parerea mea este ca, constructua A10 se taraganeaza pana aproape de incheierea perioadei de obtinere a fondurilor europene !!!

ovideatza

Speram sa n-ai dreptate, ca exercitiul curent "tine" pana in 31.12.2023.

avumit

Eu cand am spus (doar ca nu mai am documentul) ca loturile se termina 2021, nu ma crede nimeni. Daca platile se pot face si 2022, atunci vor fi gata!
Si inca un lucru.. minciunile MT pot fi demontate cu platile efective.. ce este straniu/ciudat... cand este gata un lot (adica o suma de bani) se semneaza contract pe un alt lot, alta autostrada. Acele miliarde vehiculate unde sunt ? Exista?

voicul

Eu mi-am luat multe minusuri cand am zis ca nu sunt bani.

Da acei bani de care intrebi tu exista in datoria enorma care am facut-o de vreo 2 ani incoace.  CNAIR are buget mare, dar si multi salariati!

Cam asta e nivelul pe care il poate duce tara acum (cam cate autostrazi se fac acum). Cu un management mai bun, am putea sta mai bine, dar nu il avem pentru moment.


toma

Inainte de amiază, astazi, un singur muncitor incalcit intre fiarele beton de la supratraversarea DN de laParaul Iovului. Greu.

tonică

 :lol:
o fi ramas acolo uitat de ceilalti. Trebuia sa-l intrebi de are nevoie omu' sa fie ajutat, poate-l prinsesera ceilalti in lipsa vreunei Ane a lui Manole :D

AkaManah

La Oiejdea, Marcu dadea zor pe la 8 dimineata.

Teo

Ca fapt divers, ieri m-a sunat din greșeală cineva de la o tipografie din București, crezând ca e numărul de la Pizzarotti și ma întrebau de o factura neachitată, pe când sa spere ca își încasează banii. :)) nasol/jenant